Mārcis Mitrevics

Faber vīna ražotne

Padomi • 25. Maijs, 2020
Vācijā kā nekur citur Eiropā var izjust tehnoloģiju progresu. Traucoties pa pasaulē labākajām automaģistrālēm, ja esi automobiļa pasažieris, spēj tik uz mirkli ieraudzīt garām skrejošos dabas skatus, savukārt, pašam pie stūres sēžot, vienīgais, ko ieraugi, ir ceļa krustojumu norādes.

Tāpat ir arī traucoties pa vienu no Eiropas asinsrites artērijām – šoseju ar apzīmējumu E 42, kas savieno Frankfurtes industriālās zonas ar Francijas kuģu termināļiem Denkerkā (Dunkerque).

Kopš pagājušā gada novembra šis nozīmīgais preču apmaiņas ceļš nu ir kļuvis par 15 kilometriem īsāks, pateicoties 270 miljonu vērtam tiltam, pa kuru 158 metru augstumā traucoties pāri Mozeles ielejai, pēc šodienas Google Maps aprēķiniem spriežot, ceļā ietaupīsiet ... divas minūtes. Bet mēs nogriezīsimies no auto maģistrāles uz ceļu, kas ved gar Mozeles upi uz Vācijas senāko pilsētu Trīru (Trier). Dažas minūtes un jūs nonākat pilnīgi citā pasaulē ar citām dzīves vērtībām un šķietami pat ar citu laika ritējumu - jūs esat nokļuvuši Mozelē.

Ģeogrāfiski Mozeles vīna audzēšanai labvēlīgos apstākļus nodrošina upes ieleja ar dažāda stāvuma krastiem, kas vērsti pret visām debess pusēm, un paši labākie ir tie stāvākie un dienvidu vai rietumu virzienā vērstie, ļaujot vīnogulājiem uzņemt vairāk saules enerģijas un siltuma, tam papildus vēl arī īpašā klinšainā augsne, ko dēvē par šīferi, kas naktīs atdod dienā uzkrāto siltumu, sildot vīnogulājus vēsajās nakts stundās. Ceļā gar Mozeles upi jūs ieraudzīsiet neticami stāvas nogāzes - stāvākajā vietā sasniedzot 70 % slīpuma. Iedomājieties, cik grūti ir apstrādāt šos vīnogulājus - aprēķini vēsta, ka vīnkopim Mozeles vīna dārzā ir jāpavada septiņas reizes vairāk laika, kā vidēji vīnkopim citur un ir pilnīgi saprotami, kāpēc Mozeles vīnus sauc par visizteiktāko roku darbu. Mozele atrodas uz 50. paralēles – tātad uz pašas galējās līnijas ziemeļos, kura tiek uzskatīta par vīnkopībai labvēlīgu. Viss šis apstākļu kopums, vadoties no sausiem aprēķiniem, liek uzdot jautājumu – kāpēc vispār tur audzēt vīnogas? ...Atbilde slēpjas pudelē - Mozeles vīna pudelē.

Dodoties gar līkumaino upi, kuru Vācijā tēlaini dēvē par Mozeles lentu, jeb šleifi (Moselschleife), gandrīz aiz katra līkuma pēc kārtējas elpu aizraujošās ainavas parādās mazītiņas pilsētiņas. Vienā no tām – Minheimā mēs piestāsim. Minheima ir mazs miestiņš ar kādiem četriem simtiem iedzīvotāju, kam katram ir savs vīna pagrabs un gandrīz visi darina savu vīnu. Upes līkums - šleife apjož pilsētiņas robežas no trijām pusēm - ceturtajā pusē ir vīna kalns (Weinberge), kurā aug vīnogas visiem pilsētiņas vīnkopjiem. Turpat aiz nākamā upes līkuma atrodas viens no visslavenākajiem un vecākajiem Mozeles vīna dārziem – Piesporteras Zelta Kauss (Piesporter Goldtröpfchen), kurā senākās vīnkopībs liecības datētas ar mūsu ēras otro gadu simteni, un kas savu nosaukumu ir ieguvis no amfiteātrim līdzīgās nogāzes dienvidu virzienā, nodrošinot maksimāli labvēlīgākos vīnogu audzēšanas apstākļus un raksturīgākos vīnus visā Mozelē. Iegriežoties Minheimā – kā jau ierasts mazpilsētās, teju starp visiem var atrast radniecīgas saites. Tieši tā ir ar Fāberu dzimtu. Pirmās norādes par Faber vīndaru ģimeni Minheimā datētas ar 1665. gadu, bet šobrīd te ir vesels pulks ar Fābera dzimtas pēctečiem, kuri turpina vīna darināšanas tradīcijas gan ar seno dzimtas vārdu, gan ar citiem – radu rakstos nomainītiem uzvārdiem.

Šī mūsu stāsta varonis ir Gregors Fābers. Salīdzinoši nesen – pirms desmit gadiem pārņēmis no sava slimā tēva vīndarītavu, Gregors nolēma nesamierināties ar statusu – viens no simts Minheimas mājas vīna darinātājiem, Gregors nodibināja uzņēmumu ar pretenciozu nosaukumu - Fābera Vīna Ražotne (Weinmanufaktur Faber). Avantūriski tobrīd, toties šodien, pēc desmit gadiem, varam apgalvot, ka rāmais vietējais vīndaris, kurš savus vīnus bij radis tirgot tikai pilsētiņu apmeklējošajiem vietējiem “lauku ceļotājiem”, tagad ir kļuvis par modernu, et joprojām liriski miniatūru vīnkopības biznesu. Reiz Gregora mātei es jautāju - kur tad Gregoram ir sieva un attiecīgi dzimtas turpinātāji, uz ko Ma ija Fābere man atbildēja: “Gregors vēl ir jauns un viņam sievai nav laika – viņam jāstrādā vīna kalnā!

Vairāku nejaušu apstākļu sakritības rezultātā Gregora izlolotie vīni ir nopērkami arī pie mums, Rimi Vīna dārzā. Prasot, lai Gregors tieši šim Vīnu Katalogam kaut ko pasaka vairāk par savu darbu, saņēmu īstenam vācietim raksturīgu lakonisku atbildi vācu valodā, kas pārtulkojot skan šādi: “Vīnkopība mūsu uzņēmumā tiek veikta rūpīgi un harmonijā ar dabu!” ..ziniet, man ar to pilnīgi pietiek!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti