Mārcis Mitrevics

Gruzijas lempnums - Saperavi

Padomi • 25. Maijs, 2020
Gruzija, pēc izrakumiem spriežot, ir valsts, kurā darina vīnu vismaz pēdējos deviņus tūkstošus gadu. Mūslaiku vēsturē un ģeopolitiskajā kartē Gruzijai mazliet nav paveicies ar kaimiņiem, lai tās vīnu slava un izplatība būtu līdzvērtīga Itālijas vai Francijas slavai, bet toties tas ir ļāvis saglabāt gruzīniem savu vīnu unikalitāti un autentiskumu.

Gruzijas Vīna aģentūrā ir uzskaitītas 525 dažādas vietējās gruzīnu vīnogu šķirnes. Pat tie vīna mīļotāji, kas nepārzina gruzīnu vīnogu šķirnes, visticamāk, būs dzirdējuši par Saperavi. Saperavi ir pati populārākā autentiskā Gruzijas vīnogu šķirne, kas sastāda aptuveni desmit procentus no visiem vīnogulājiem Gruzijā, un tagad tāpat plaši atrodama arī Austrālijas un ASV vīna dārzos, kā arī daudzos jaunajos vīna reģionos, tostarp Armēnijā, Azerbaidžānā, Brazīlijā, Bulgārijā, Moldovā un Krievijā. Saperavi izcelsme ir Kakhetijas ieleja – visnozīmīgākais valsts vīna darīšanas reģions Gruzijas austrumos. Tagad īsumā par to, kas tad padara Saperavi tik īpašu.

Pirmkārt, tā ir tā saucamā “tenturier” vīnogu šķirne, jebšu vienas no retajām vīnogām visā pasaulē ar krāsainu mīkstumu, līdz arī ar to svaigi izspiesta sula no Saperavi vīnogām būs jau izteikti sārta. Nosaukumu Saperavi no gruzīnu valodas var tulkot kā “krāsot” vai “krāsotājs” – tāpēc loģiski, ka arī vīns, kurš pagatavots no šīm vīnogām, būs īpaši tumšs, dažreiz pat tintes tumšs un necaurspīdīgs.

Otrkārt, Saperavi spēj pārsteigt ar savu daudzpusību. Ogu īpaši aptverošās miecvielas, spēcinoša skābuma un brīnišķīgā garšas profila kombinācija padara to par universāli pielietojamu šķirni, darinot sārtos, sausos, pussaldos, saldos un pat stiprinātos vīnus - nemaz nerunājot par aktīvu lomu daudzos jo daudzos vīnogu šķirņu maisījumos, kuros visbiežāk Saperavi ir noteicošā loma, kam tikai jāpievieno vienas vai vairāku specifisku vīnogu šķirņu vīns.

Vēl viens pārsteigums – Saperavi aromāti ir jutīgi pret konkrētu teritoriju, kurā tas ticis audzēts – vēsākos kalnainākos apgabalos Saperavi caurvij sarkano ogu aromāti un elegance, bet siltākos reģionos ar tumšāku augsni Saperavi vīnos dominē tumšās ogas, tam ir pilnmiesīgāka struktūra un parasti arī augstāks alkohola saturs.

Un vēl – Saperavi vīns, it īpaši, ja tas tiek gatavots sausā vīna versijā ar pilnībā izraudzētu cukuru, ir piemērots arī ilgstošai uzglabāšanai. Un tas nebūt nav tā, ka tas nozīmētu, - šāds vīns būs ilgāk dzerams ar nemainīgu garšu. NĒ – izturēts Saperavi ar gadiem mainās – miecvielas kļūst samtainākas, svaigo augļu un ogu toņus nomaina žāvētu augļu un ogu ievārījuma nianses, ja vīns ilgstoši tiek nogatavināts kur citur kā pudelē – tad no katra konkrētā trauka papildus parādās specifiskas pavedinošas, nobrieduša vīna pazīmes.

Zināmā ilgstošā ģeogrāfiskā izolētība ir viens no iespējamiem iemesliem, kāpēc daudzi Gruzijas vīni ir tieši saldie – mums vairāk saprotamie, jo eiropeiski sauso vīnu segments Gruzijā attīstās tikai tieši pēdējās desmitgadēs. Tāpat šajā gadsimtā, pateicoties Gruzijas valdības paspārnē izveidotajai Vīna aģentūrai, Gruzija ir strauji pietuvojusies eiropeiskai izpratnei un Eiropas regulēto izcelsmes vietas un kvalitātes prasību nodrošināšanai, padarot Gruziju par patiesu uzlecošu zvaigzni vīna kultūrā, ļaujot pasaules vīna kartē Gruzijas vietā iekrāsot treknu sarkanu punktu. Iekrāsot, protams, ka ar “krāsotāju” Saperavi!

Rimi Vīna dārzs plašajam, daudzu pircēju iecienītajam Gruzijas vīnu sortimentam esam šobrīd piepulcinājuši vēl divas Gruzijas vīna pērles no Gruzijas Vīnu korporācijas - Umano Mukuzani – Saperavi sausā vīna etalons, kā arī Umano Kindzmarauli – tātad Saperavi saldenā, tautā tik iemīļotā Gruzijas sarkanvīnu versija. Abi šie vīni izgājuši Gruzijas Vīna aģentūras sertifikāciju, un līdzīgi kā vīni no pazīstamākajiem Eiropas vīndarīšanas reģioniem, tie tikuši klasificēti, kā Vīni no Aizsargātas Izcelsmes Vietas. Šobrīd vēl Eiropas oficiālajos reģistros šos kvalitātes apliecinājumus neatradīsiet, bet Gruzija smagi strādā, lai to atpazītu Eiropā un visā pasaulē zem vienotiem, saprotamiem kvalitātes standartiem. Bet garša jums pati pateiks, cik labas kvalitātes vīni tie patiešām ir – ar vai bez Eiropas sertifikāta!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti