Mārcis Mitrevics

Pinot Noir

Padomi • 25. Maijs, 2020
Cēls, elegants, skaists, smalks, izsmalcināts, neatkārtojams, pārliecinošs, burvīgs, brīnišķīgs, suģestējošs, pavedinošs un pat dievīgs... - tādi epiteti nereti tiek lietoti, raksturojot Pinot Noir vīnu. Bet ne katrs šī vīna burvības apmātais zina, ar kādām grūtībām tas par tādu top. Pinot Noir ir viena no visvecākajām - antīkajām vīnogu šķirnēm, kas mūsdienās tiek kultivēta.

Salīdzinājumam - apgalvo, ka tā ir aptuveni tūkstoti (!) gadu vecāka par karali Kabernē (Cabernet Sauvignon). Šīs vīnogas ir salīdzinoši grūti audzējamas – tās pavasarī samērā ātri sāk pumpurot, padarot salnas par pavasara ienaidnieku Nr. 1, vīnogas ir lielas un cieši saspiedušās kompaktā ķekarā, kas palielina to jutību pret pelējuma sēnītēm un miltrasu, vīnogām ir izteikti plāna miziņa, tādejādi milzum liela ietekme ir gan katrai lietus lāsītei, kas to skar, gan katram saules stariņam, kas to apspīd. Visbeidzot, šie vīnogulāji ir ārkārtīgi zaļojoši, liekot vīnkopim uzmanīgi sekot līdzi un ierobežot to lapotni.

Vislabākā īpašība, kas vienlaicīgi ir arī izaicinājums ikkatram vīnkopim, ir Pinot Noir vīnogulāju spēja ogās atainot katru smalkāko augsnes atšķirību un katra vīnogu dārza unikalitāti. Pinot Noir ir kā spogulis vīna dārzā – tas līdz vissmalkākajai precizitātei attēlos, kur un kā tas ir ticis audzēts. Šī īpašība ir tik spēcīga, ka Burgundijā, Pinot Noir dzimtenē un citadelē, daudzu gadsimtu garumā vīnogulāji dalīti arvien mazākos un mazākos, precīzi katra zemes pleķīša raksturojošo atšķirību un unikalitāti apliecinošos vīna dārzos un dārziņos. Vēlāk tie tikuši klasificēti labos, lieliskos un pirmšķirīgos dārzos, padarot lielu daļu no tiem radītā vīna pārāk pieprasītos un nepieejamos (lasi - kosmiski dārgos) priekš vienkāršā vīna baudītāja.

Pinot Noir šķirne savā vairāk par tūkstoti gadu senajā attīstībā ir piedzīvojusi neskaitāmas dabiskas mutācijas (izveidojoties citām, radnieciskām šķirnēm) un pārtapusi neskaitāmos šķirnes klonos – joprojām Pinot Noir, bet ar niansēs atšķirīgām augšanas īpatnībām. Rūpīgi pētot un pārbaudot, Burgundijā šodien tiek audzēti tikai daži, vislabāk atbilstošākie, Pinot Noir kloni, savukārt visos citos zemes nostūros (kas salīdzinoši ir daudzkārt mazākā apjomā kā tas pats Kabernē), tiek kultivēti citi kloni – pēc vajadzības, - piemēram, vairāk siltumizturīgi, mazāk ražīgi, vairāk mitrumizturīgi, dziļāk vai tieši otrādi – seklāk saknes dzenoši, mazāk jutīgi pret vienu vai kādu citu sērgu un kaitēkļiem.

Man patīk vīna dažādība, dažādi vīna stili un uzskats, ka tikai vīna individualitātē un neatkārtojamībā slēpjas tā lielākā burvība, bet, ja esi cītīgs manu rakstiņu lasītājs, tad, iespējams, būsi sapratis, ka mans iecienītākais vīns ir tieši Pinot Noir. Tomēr šī mana atzīšanās joprojām neizslēdz apgalvojumu, ka vīna izvēle ir pakārtota atšķirīgiem iekšējiem un ārējiem apstākļiem. Tas tāpēc, ka no šīm cēlajām vīnogām tiek darināti dažāda veida un, - kas ir vēl svarīgāk, dažāda stila vīni, kas attiecīgi nozīmē, ka labākais tā pielietojamais veids var krietni atšķirties. Lūk, kādi ir vīnu veidi un stili, kas tiek gatavoti no Pinot Noir vīnogām:

• Sarkanie mierīgie vīni – ļoti daudz un dažādos stilos. Darinot Pinot Noir tā ierastākajā sarkanvīna veidā arī ir iespējamas daudz un dažādas tā variācijas, atkarībā no vietas, konkrētā klona un vīndarīšanas tradīcijām.

• Baltie mierīgie vīni – jā, eksistē pat tādi – Pinot Noir baltvīni bez burbuļiem. Kaut tiek uzskatīts, ka tieši tādu Pinot Noir vīna stilu centās radīt leģendārais mūks Pjērs Periņons (Dom Pierre Perignon) jau 17. gadsimtā Šampaņā (ieskatu šampanieša vēsturē lasi 26. lpp), uz šodienu to izplatība attīstās tikai Amerikā, bet diezgan droši varam prognozēt, ka tas tā tikai šobrīd.

• Baltie dzirkstošie - Pinot Noir plānā miziņa, elegance un neuzbrūkošie tanīni vienmēr ir mudinājuši vīndarus no tā pagatavot pilnīgi baltu dzirkstošo vīnu ar šīm vīnogām raksturīgo aromātu kopumu. Tāpēc gan karaliskajā Šampaņā, gan daudz kur citur no Pinot Noir tiek gatavoti brīnišķīgi augstākās kvalitātes gaišie dzirkstošie vīni, sākot no ļoti sausiem līdz pat izteikti saldeniem.

• Sārtie dzirkstošie - tā kā šī ir tumšo vīnogu šķirne, un laimīgā kārtā neapveltīta ar izteiktu dabisko krāsas pigmentāciju, tad vīndari no Pinot Noir daudz darina šarmantus viegli iesārtus dzirkstošos vīnus. Un saprotama lieta, ka tos darina ar dažādu salduma pakāpi – tādejādi diversificējot gan tā mīļotāju, gan labāko pielietojuma veidu.

Personificējot vīnogu šķirnes: Cabernet Sauvignon tiek dēvēts par vīnogu karali un Chardonnay par karalieni. Mana versija par Pinot Noir - viņš ir karalienes mīļākais!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti