Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Ko celt galdā rudenī?

Padomi • 21. Oktobris, 2019
Klāt rudens – laiks, kad biežāk gribas būt mājās, iedegt sveces un dzert karstu tēju. Kad ārā pūš vējš, līst lietus un dienas kļūst aizvien īsākas un tumšākas, mums bieži pasliktinās garastāvoklis un pārņem ilgas pēc vasaras. 

Mierinot un uzmundrinot sevi, pat nepamanām, ka ēdam aizvien vairāk saldumu un treknu produktu, kas agri vai vēlu noved pie ikgadējā svara pieauguma. Kādus produktus rudenī vajadzētu iekļaut uzturā, lai stiprinātu imunitāti? Kā ar uzturu varam palīdzēt savam organismam pretoties infekcijām, kas uzglūn ik uz soļa? Un kā pārdzīvot rudeni un ziemu bez diviem trim (un reizēm arī vairāk) liekajiem kilogramiem?

Der atcerēties vienkāršu principu – produkti, kas palīdz stiprināt imunitāti, arī uzkrāj mazāk liekā svara. Rudenī noteikti ir jāizmanto visas Latvijas dārzos audzētās dabas veltes. Iekļaujiet uzturā saknes: tās satur maz kaloriju un tām ir zems glikēmiskais indekss, kas mazina varbūtību, ka gribēsies našķēties vēl un vēl. Vienlaikus saknes satur daudz vitamīnu un minerālvielu, kas palīdz organismam pilnvērtīgi darboties un pretoties infekcijām.

Noteikti nevajadzētu aizmirst par Latvijas brīnumogu – ķirbi. Pievienojiet to sautējumiem, gatavojiet zupas un desertus! Ķirbis satur daudz kālija, kalcija, magnija, ūdenī šķīstošos C un B grupas vitamīnus, un tas ir arī beta-karotīnu avots, kas savukārt ir A vitamīna provitamīns. Ķirbim piemīt dabisks saldums, jo tajā ir augļu cukurs. Līdz ar to, gatavojot ķirbju desertus, var pievienot mazāk cukura vai vispār atteikties no tā, izvairoties no pārmērīga cukura daudzuma uzturā.

Sākoties aktīvam darba un mācību režīmam, ir svarīgi atcerēties arī par regulārām ēdienreizēm un pilnvērtīgu atpūtu. Pat tad, ja darba ir ļoti daudz vai mācības aizņem visu jūsu laiku, tomēr ir jāatrod laiks sev un jāvelta 15–20 minūtes maltītei mierīgā gaisotnē. Tā jūs gan nedaudz atpūtīsieties un atvilksiet elpu, gan uzņemsiet uzturvielas, kas palīdzēs jums koncentrēties un veiksmīgāk pildīt darba pienākumus. Protams, ikdienas steigā mums šķiet, ka pusdienu pārtraukums ir lieka laika tērēšana, bet tas palīdz vakarā mazināt apetīti un nepārēsties.

Un, protams, atcerieties ne tikai par veselīgām maltītēm, bet arī lietderīgu brīvā laika pavadīšanu! Silti saģērbieties, ņemiet līdzi karstu citrona un ingvera tēju un ejiet garās pastaigās pa mežu, vērojot un baudot rudenīgās Latvijas dabas skaistumu!


Populārākie raksti