Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Agresīvs kaķis: problēmas cēloņi un sekas

Par kaķiem • 06. Aprīlis, 2023
Agresijas izpausmes ir viena no visbiežāk sastopamajām uzvedības problēmām kaķiem. Lai arī ne vienmēr agresīva kaķa uzvedība tiek uztverta tikpat nopietni kā suņa agresija, tomēr arī salīdzinoši mazā izmēra dzīvnieks agresijas uzplūdos var nodarīt nopietnu kaitējumu mājiniekiem, ciemiņiem un citiem dzīvniekiem.

Kāpēc tā notiek?

Agresīvai uzvedībai ir daudz cēloņu un izpausmju. Bieža un dabiska ir teritoriālā agresija – kaķis sargā savu teritoriju no sugas brāļiem, bet reizēm agresīvu uzvedību lieka lietā pret savas ģimenes locekļiem un ciemiņiem. Kaķim ir vērā ņemami ieroči – asi nagi un zobi, kas koduma un skrāpējumu rezultātā var nodarīt nopietnu kaitējumu un izraisīt iekaisumu. Būtiski ir saprast, vai agresija ir saistīta ar teritorijas sargāšanu un salīdzinoši dabisku uzvedību, vai tomēr ir kāds ar veselības problēmām saistīts iemesls, kas nereti ir pie vainas šādos gadījumos.

Pirms dusmojies uz dzīvnieku – pārbaudi tā veselību!

Virkne saslimšanu var izprovocēt agresīvu uzvedību, kas, ignorētas un neapjaustas, var radīt nopietnus sarežģījumus. Sāpes ir viens no cēloņiem, kāpēc kaķis var pēkšņi kļūt agresīvs, piemēram, locītavu sāpes. Ļoti svarīgi ir izslēgt urīnceļu problēmas, kas nereti rada sāpes, stresu un likumsakarīgi agresīvu uzvedību, jo arī cilvēks taču nebūtu ļoti jauks un pozitīvi noskaņots, ja viņam nemitīgi kaut kas sāpētu. Arī pie hormonālām saslimšanām var novērot agresīvas uzvedības izpausmes, piemēram, pie cukura diabēta un vairogdziedzera hiperfunkcijas.

Ja kaķis nav kastrēts (sterilizēts) un sāk uzvesties agresīvi, jāņem vērā, ka tādā gadījumā uzvedība var būt saistīta tieši ar dzimumhormoniem. Nekastrēta runča agresija visbiežāk izpaužas pret sugas brāļiem (gribu atgādināt, ka kaķi, kurš sasniedzis 6 mēnešu vecumu un nav kastrēts, ārpus savas teritorijas laist nedrīkst). Šādu situāciju visbiežāk atrisinās kastrācija.

Kādas sekas ir agresīvai uzvedībai?

Nerunājot par diskomfortu, kas rodas pašam dzīvniekam, jāņem vērā traumas, ko kaķis rada citiem. Sugasbrāļiem pēc kautiņiem bieži veidojas abscesi jeb strutām pildīti veidojumi, kas ir ļoti sāpīgi un bieži jānovērš ķirurģiski. Kaķa zobi un nagi pārnēsā daudz dažādu baktēriju, un trauma, kas rodas cīniņa rezultātā, ir maza, bojājums aizveras, bet zem ādas ir perfekta silta, mitra vide, kur baktērijām vairoties, radot iekaisuma perēkli. Tāpat starp kaķiem šādā veidā notiek bīstamu infekcijas slimību, piemēram, kaķu imūndeficīta vīrusa pārnese. Cilvēkiem savukārt kaķa kodumi un skrāpējumi ir sāpīgi, slikti dzīst, bieži iekaist un atstāj rētas, kā arī var notikt infekciju,

piemēram, cilvēkiem bīstamās toksoplazmozes un kaķu skrāpējumu slimības ierosinātāju pārnese.

Ko darīt?

Pirmais solis – vērsties pie sava veterinārārsta un izvērtēt dzīvnieka veselības stāvokli. Ja saslimšanas netiek konstatētas, ir virkne risinājumu agresijas mazināšanai: nomierinoši līdzekļi, feremonus jeb laimes hormonus saturoši spreji, kas rada nomierinošu efektu, tāpat svarīgi domāt par vidi. Ja ir vairāki kaķi, jāskatās, vai nenotiek konkurence par ēdienu, vai ir atsevišķas tualetes un gana daudz aktivitāšu iespēju mājās, lai kaķis varētu paust sugai raksturīgo uzvedību veselīgos veidos.


Populārākie raksti