Kā kaķis kļuva par mājdzīvnieku
Bet, vai zini, cik sen un kā kaķis kļuvis par mājdzīvnieku? Un kurš kuru patiesībā pieradināja? Cilvēks kaķi vai kaķis – cilvēku? Atbildi sniedz Rimi Mājdzīvniekiem kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Aija Nuķe.
Pirmā mājas kaķu apmetne – Tuvie Austrumi
Tiek uzskatīts, ka par mājdzīvnieku kaķis kļuva aptuveni pirms 6000 gadiem, kad cilvēki sāka nodarboties ar lauksaimniecību – iekopa laukus un ievāca ražu. Pēc tam raža bija jāuzglabā, un ciltis, kuras apdzīvoja Tuvos Austrumus, sāka veidot īpašas pārtikas noliktavas. Taču izrādījās, ka pēc cilvēku ievāktās ražas bija vēl arī citi tīkotāji – negantie grauzēji, kas ne lūgti, ne aicināti labprāt mielojās ar cilvēku darba augļiem. Lai ražu nosargātu, cilvēkiem bija nepieciešama mežonīgo kaķu palīdzība, jo tieši viņi vislabāk spēja uzveikt peles un žurkas. Nav zināms, kā tieši cilvēki kaķus izvilināja no meža, taču ir noprotams, kā kaķi ieguva savas privilēģijas laiski zvilnēt, kamēr citiem jāstrādā. Cilvēki bija ar mieru barot un pieciest kaķu slinkošanu apmaiņā pret nosargātajiem pārtikas krājumiem.
Senās Ēģiptes kulta dzīvnieks
Zinātnieki uzskata, ka mājas kaķu priekštecis un visu šodien pazīstamo šķirņu ciltstēvs ir Ziemeļāfrikas stepes kaķis. Šo kaķi senie Ēģiptes iedzīvotāji pieradināja pirms vairāk nekā 4000 gadiem. Ēģiptiešiem ar kaķiem tolaik bija ļoti īpašas attiecības – viņi ātri saprata, cik noderīgi mājsaimniecībā ir šie mazie mednieki, lai saglabātu graudu krājumus, ko krietni paplucināja masveida grauzēju uzbrukumi. Tāpēc kaķi Ēģiptē ātri vien kļuva par kulta dzīvniekiem – tiem sāka piedēvēt mistiskas spējas, tos pielūdza un godāja, atainoja skulptūrās un freskās. Ja kaķim kāds nodarīja pāri, sekoja bargs sods, bet par kaķa nonāvēšanu vainīgajam piesprieda nāvessodu. Kad kaķis nomira, tā saimnieks vairākas dienas nēsāja sēru tērpu un noskuva uzacis, izrādot dziļas skumjas un cieņu viņsaulē aizgājušajam mīlulim. Mirušā dzīvnieciņa ķermenis tika mumificēts un pēc svinīgas bēru ceremonijas apglabāts īpašā kaķu kapsētā. To apliecina arī arheoloģiskie izrakumi. Mēs nezinām, cik pieradināti, mīlīgi un draudzīgi bija šie kaķi, bet pavisam noteikti zinām, ka jau tad viņi dzīvoja kopā ar cilvēkiem.
Antīkās pasaules brīvības simbols
Senajā Romā kaķi uzskatīja par brīvības simbolu un romiešu dievietes Libertas pavadoni. Bet seno romiešu mitoloģijā kaķis attēlots gan kā piemīlīgs mājdzīvnieks, gan kā agresīva un mežonīga būtne ar izteiktu mātes instinktu.
Kaķu izplatība pasaulē
Attīstoties tirdzniecībai, arī kaķi sāka pārceļot no vienas valsts uz citu, lielākoties ar kuģiem. Kaķi izsenis dzīvojuši vairākās pasaules daļās – Japānā, Indijā, Ķīnā, Kaukāzā, Eiropā. Šodien kaķi sastopami ikvienā pasaules valstī un kontinentā, izņemot Antarktīdu. Mūsdienās pazīstamas vairāk nekā 60 kaķu šķirnes, un kaķis ir mājas mīlulis gandrīz katrā ceturtajā ģimenē, kur viņu mīl un lolo. Par godu šim četrkājainajam ģimenes draugam katru gadu 1. martā tiek svinēta Pasaules kaķu diena.
Vai šodien varam teikt, ka kaķis ir pilnībā pieradināts? Pēc savas būtības kaķis joprojām ir ļoti neatkarīgs dzīvnieks, kurš arī mūsdienās ir spējīgs nomedīt sev barību, vairoties un izdzīvot bez cilvēka. Vai kaķi pieradinājuši mūs, vai mēs viņus – par to var diskutēt. Taču mums, cilvēkiem, jāatceras, ka esam atbildīgi par tiem, par kuriem esam uzņēmušies rūpes.
Attēla avots: www.pexels.com