Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kā pareizi kopt kaķi?

Par kaķiem • 26. Februāris, 2024
Kaķis pēc būtības ir ļoti tīrīgs un kārtīgs dzīvnieks ar savu kopšanas arsenālu – zobiem un mēli, kas palīdz mazgāt un tīrīt kažoku. Tomēr, lai arī cik kaķi būtu kārtīgi, ir nepieciešama palīdzība, lai tie justos un izskatītos labi. Kaķa higiēna ietver nagu apgriešanu, ausu un acu tīrīšanu, zobu tīrīšanu un  kažoka kopšanu.

Nagu apgriešana

Kaķu nagi ataug diezgan ātri, tāpēc reizi divās nedēļās tos būtu ieteicams apgriezt. Lai gan nagu griešana kaķim ne vienmēr patīk, tas ir obligāti nepieciešams, lai tie neieaugtu spilventiņos. Ja nagus apgriež regulāri un kaķis pie tā ir pieradināts no mazotnes, nagu griešana īpašas problēmas nesagādā. Pirms nadziņu apgriešanas ir svarīgi pašam sagatavoties – ērti apsēsties, ja nepieciešams, kaķi ietīt mīkstā dvielī vai arī pieaicināt palīgā kādu, kas kaķi turētu, kamēr tiek apgriezti nagi. Apgriež smailo, balto naga daļu, neskarot rozā daļu, jo tajā atrodas asinsvadi un nervi.

Ausu un acu tīrīšana

Kaķa ausis un acis būtu vēlams apskatīt vismaz reizi nedēļā un, ja nepieciešams, iztīrīt. Auss atveri, kurā mēdz sakrāties ausu sērs un netīrumi, iztīra ar vates tamponu. Var izmantot arī maigu dzīvniekiem domātu losjonu, kas paredzēts ausu kopšanai, taču to nevajadzētu pilināt ausī, bet gan uz vates plāksnītes. Ja ausīs pastiprināti un regulāri veidojas tumši izdalījumi lielos daudzumos, nepieciešams doties pie vetārsta. Tumši izdalījumi var būt saistīti ar dažādām veselības problēmām, arī ausu ērcītēm. Parasti, ja kaķim nav veselības problēmu, – nav arī izdalījumu no ausīm un acīm.

Zobu tīrīšana

Par kaķu zobu tīrīšanu ir samērā maz pieejamas informācijas. Ko darīt – un vai to vispār vajag darīt? Zobus noteikti vajadzētu tīrīt. Var mēģināt ap pirkstu aptīt plānu kokvilnas auduma gabaliņu vai marli un mehāniski notīrīt zobus. Specializētajos veikalos šim nolūkam ir pieejamas arī speciālas salvetes – uzpirksteņi, kas izgatavotas no izturīga materiāla un ir piesūcinātas ar kopjošu tīrīšanas līdzekli. Te gan jāpiemin – pat vismīlīgākais mincis nebūs priecīgs, ja viņam mutē mēģinās kaut ko darīt, tāpēc vai nu jābūt prasmei kaķi noturēt, lai tas neskrāpētu un nekostu, vai jālūdz palīdzība kādam no ģimenes.

Kažoka kopšana

Maldinošs ir priekšstats, ka kažoka kopšana ir nepieciešama tikai kaķiem ar garu apmatojumu, bet īsspalvainajiem vai bezvilnas kaķiem īpašas rūpes ķermeņa kopšanā nav nepieciešamas. Lai arī bezvilnas kaķiem, piemēram, sfinksiem, nav vilnas, tiem ir nepieciešama ķermeņa kopšana. Sfinksi kopj sevi tikpat bieži kā pārējie kaķi, taču, tā kā viņiem nav pietiekami bieza apmatojuma, lai absorbētu taukvielas, ko izdala āda un siekalas, kopšana atstāj lipīgus, taukainus atlikumus un sviedrus uz ādas.

Kaķa mazgāšana

Lai gan nereti dzirdams viedoklis, ka kaķi nav jāmazgā, jo tie lieliski spēj apkopt kažoku pašu spēkiem, patiesībā dzīvnieka mazgāšanai būtu jābūt regulārai higiēnas procedūrai, ko veic vismaz reizi 2–3 mēnešos, bet ideālā gadījumā – reizi mēnesī. Kaķiem, kuri nav sterilizēti vai kastrēti, muguras lejasdaļā pie astes pamatnes atrodas tauku dziedzeri, kas izdala sekrētu vilnas ietaukošanai. Brīvā dabā tas kaķa kažoku pasargātu no laikapstākļu iedarbības – lietus un sniega, jo mitruma ietekmē vilna un āda nesamirkst. Savvaļā dzīvojošiem kaķiem tā ir dabiska ķermeņa termoregulācija un, mainoties gadalaikiem, mainās arī kaķa vilna. Savukārt mīluļiem, kuri dzīvo dzīvoklī vai mājā ar apkuri, šis cikls tiek izjaukts, un dziedzeri var strādāt pastiprinātāk, kažokam kļūstot izteikti taukainam.

Šī iemesla dēļ nesterilizēti vai nekastrēti kaķi ir jāmazgā vismaz reizi mēnesī, pievēršot uzmanību tieši astes daļai. Tas, cik aktīvi tauku dziedzeri darbojas, ir atkarīgs no tā, cik temperamentīgs un seksuāli aktīvs ir pats dzīvnieks. Kastrētiem vai sterilizētiem dzīvniekiem, kuriem šo tauku dziedzeru darbība nav izteikta, mazgāšana vairāk ir nepieciešama, lai atbrīvotu kažoku no atmirušas vilnas.

Kā pareizi būtu jāmazgā kaķis?

  1. Pirms mazgāšanas kaķi izķemmē, lai likvidētu savēlumus. Ja to neizdara, savēlumi var veidoties vēl lielāki un radīt lielākas grūtības izķemmēt kaķa kažoku pēc mazgāšanas. Izteikti taukainas vietas ieteicams apstrādāt ar speciālām pastām, kuras patur taukainajās vietās apm. 5 minūtes (pastas turēšanas ilgums parasti ir norādīts anotācijā). Pēc noteiktā laika pastu kārtīgi izmazgā un rūpīgi samitrina kaķa kažoku.
  2. Tad kaķi mazgā ar tam paredzētu šampūnu un pēc tam – ar balzamu. Gan pēc mazgāšanas ar šampūnu, gan pēc apstrādes ar balzamu kaķa kažoks kārtīgi jāizskalo ar lielu daudzumu ūdens, izmantojot dušu.
  3. Pēc mazgāšanas kaķa kažoku kārtīgi nosusina ar dvieli, vēlams, izžāvē ar fēnu un vēlreiz izķemmē, lai atbrīvotos no atmirušās vilnas. Lai kaķim patiktu vannoties un lai tas neprotestētu pret fēnu, tas būtu cītīgi jāpieradina pie šī rituāla jau no mazotnes.

Populārākie raksti