Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kā pasargāt kaķēnu no ērcēm, blusām, čūskām un dzēlējiem?

Par kaķiem • 16. Maijs, 2022
Pavasaris ir blusu un ērču aktīvākais laiks. Kaķi ir tīrīgi dzīvnieki un, protams, kops savu kažociņu, tomēr arī saimniekam jāseko līdzi dzīvnieka higiēnai. Ja kaķis dzīvo noslēgtā telpā un īpašniekam nav citu dzīvnieku, kuri nonāktu saskarsmē ar apkārtējo vidi, blusu kaķim varētu arī nebūt. Bet mēs, cilvēki, ar apaviem, pie kuriem pieķeras augsne un smiltis, varam telpās ienest parazītu oliņas un kāpurus. Ja kaķim ir iespēja doties pastaigās ārpus telpām, varbūtība, ka tas atnesīs blusas vai ērces mājās, jau ir lielāka, tāpēc rūpīgi jāizvērtē iespējamās sekas.
 

Kaķim blusas parasti uzturas galvas, muguras un astes rajonā. Par blusu klātbūtni var pārliecināties pēc apmatojumā esošajiem izdalījumiem, tie parasti ir tumši brūnā krāsā. Gaišas krāsas dzīvniekiem blusas ir labi redzamas, bet tumšiem vēlams ar samitrinātu vates tamponu pabraucīt kaķēna ķermeni un apskatīt, vai vate nekļūst brūna. Ja uz vates būs sarkanīgi brūns krāsojums, visticamāk, kaķim ir blusas. Tās rada ne tikai – blusu kodieni var izraisīt alerģiju, radot stipru ādas kairinājumu, niezi, iekaisumus un pat apmatojuma izkrišanu, – bet arī pārnēsā lenteņu kāpurus. Dzīvnieku pārnēsātās blusas var pārlēkt uz cilvēkiem, iekost un radīt alerģiskus izsitumus. Savukārt ērce, kamēr nav piesūkusies, var pārrāpot uz cilvēku, pārnesot bīstamu slimību – ērču encefalīta un Laimas slimības – ierosinātājus.

Kā izvairīties no blusām un ērcēm?
Kaķis noteikti regulāri jāattārpo un jālieto pretblusu un pretērču iedarbības līdzeklis, kas pieejams veterinārajās aptiekās un specializētajos zooveikalos. Tas var būt gan skaustā pilināms, gan izsmidzināms aerosola veidā. Visneefektīvākās un iekaisumu radošas ir speciālās kakla siksnas. Izmanto tikai veterinārajās iestādēs iegādātos pretblusu līdzekļus, stingri ievērojot ražotāja norādījumus!

Pēc pastaigas ārā kaķa kažoku vēlams apskatīt un izsukāt, lai mazinātu iespēju, ka uz kaķa ķermeņa atrodas ērces.
Regulāri nepieciešams apstrādāt ar pretblusu līdzekļiem arī kaķa guļvietu un mīkstās mēbeles, izsūkt tās ar putekļu sūcēju, bet grīdu izmazgāt ar ūdeni, kam pievienots Neostomosan concentrate (veterinārās zāles) vai cits efektīvs dezinfekcijas līdzeklis. Jāievēro, ka blusu kūniņas var atrasties paklājos, mīkstajās mēbelēs un citur apkārtējā vidē pat līdz gadam, un blusa izlēks tad, kad nonāks saskarē ar subjektu (kaķi, cilvēku), kurš izdala ogļskābo gāzi.

Čūsku kodumi
Kaķa satikšanās ar čūskām ne vienmēr beidzas labi. Bīstami dzīvībai ir tikai indīgo čūsku kodumi, tomēr jāatceras, ka iekost var arī it kā nekaitīgs rāpulis, un šādi čūsku kodumi var būt sāpīgi un nepatīkami. Ja iekodusi čūska, koduma vietā gandrīz uzreiz izveidojas tūska, kaķis var klibot, ja čūska ir iekodusi ķepā. Smagākos gadījumos var novērot vemšanu, caureju, drebuļus, vājumu, ātru elpošanu. Īpaši smagos gadījumos dzīvniekam var būt asiņošana, elpošanas traucējumi, krampji un paralīze. Ja asiņošana ir spēcīga, brūci nepieciešams pārsiet ar spiedošu pārsēju, bet nekādā gadījumā nedrīkst izmantot žņaugu. Šādos gadījumos galvenais ir pēc iespējas ātrāk nogādāt kaķi veterinārajā klīnikā. Pa ceļam uz klīniku sazinies ar veterinārārstu un informē par iemeslu, kāpēc ved kaķi uz veterināro klīniku. Parasti kaķis jau pēc neilga laika būs pilnībā atlabis.

Ja iekož odze, viss nav tik vienkārši – kaķis var aiziet bojā dienas laikā, it īpaši tad, ja ir zaudēts laiks.

Bites, lapsenes un citi lidojošie “dzēlēji”
Kaķi pēc savas būtības ir mednieki – tiem ļoti patīk kustīgi objekti un visdažādākie insekti. Nekas ļauns nenotiks, ja kaķis noķers mušu, bet kaķa dzīvība var tikt apdraudēta, ja viņu sakodīs bite, lapsene vai pat irsis. Ja kukainis ir iedzēlis ķepā vai ķermenī, vēlams novērot veselības stāvokli un raudzīties, vai nav izveidojusies tūska. Uz koduma vietām var likt aukstas kompreses, kas palīdzētu mazināt tūsku,vai iedot kādu antihistamīna līdzekli. Ja kaķi ir sadzēlusi bite, rūpīgi jāizņem bites dzelonis, jo arī tas rada sāpes un diskomfortu.

Kā jau minēju, kaķis ir mednieks un medījumu mēģinās apēst. Insekts var iedzelt mēlē, mutē vai rīklē, kur sāksies tūska. Ja kaķim steidzami netiks sniegta veterinārā palīdzība, kaķis var nosmakt. Ja vēlies turēt atvērtu logu, vēlams to aprīkot ar speciālu sietu, kas telpās neļaus iekļūt lidojošiem insektiem.

Rūpīgi izvērtē, vai kaķim ļaut staigāt, kur pašam tīk, it īpaši, ja tuvumā ir mežs vai pļava ar garu zāli.

Attēla avots: Unsplash


Populārākie raksti