Kā sagatavot kaķi, ja ģimenē gaidāms mazulis?

Par kaķiem • 15. Oktobris, 2019
Kaķis un mazulis – abiem vajadzīga uzmanība un rūpes. Bet ko darīt, ja minka kļūst pārlieku ziņkārīgs? Jeb greizsirdīgs?  Kā sagatavot mīluli bērniņa ienākšanai ģimenē?

Līva nesen kļuvusi par māmiņu. Bet jau vairāk kā gadu viņas mīlule ir kaķenīte Mona, kura saimnieces gaidību laikā sāka uzvesties dīvaini.

Kaķa izdarības - ko tas nozīmē?

“Pēdējā trimestrī parādījās tas, ka Mona stiepa visādas lielas mantas, piemēram, spilvenus lielus, segu varēja aizstiept vai kādu paklājiņu,” stāsta Monas saimniece Līva, “to viņa pārsvarā darīja, kad mēs bijām ārpus mājas vai mēs gulējām, nu pa nakti, jo no rīta bija pārsteigums koridorī, to viņa visu stiepa uz koridori.

Mantu stiepšana turpinājās līdz bērniņa piedzimšanai. Tagad Mona no spilvenu zagšanas pārgājusi uz bērna rotaļlietām – un sākusi okupēt mazuļa gultiņu! “Piemēram, es naktī pamostos un viņa guļ bērna gultiņā, nu ko es varu izdarīt, es izdzenu ārā, bet tā viņa visu laiku turpina darīt un, no otras puses. Mēs varētu viņu spundēt kaut kur otrā istabā, bet, no otras puses, mums tas kaķis ir kā mājdzīvnieks, kā ģimenes loceklis, gribas, lai mēs visi mīļi saprotamies, bet īsti nezinu, kā to panākt,” stāsta Līva.

Vai pie vainas varētu būt uzmanības trūkums, greizsirdība vai vienkārša ziņkāre? Kā rīkoties saimniecei? Atbildi sniedz kaķu un Rimi mājdzīvniekiem eksperte Aija Nuķe.

Kaķis laicīgi jāsagatavo

Kaķi nelabprāt pieņem pārmaiņas. Jau gaidību laikā kaķis jāradina pie jauniem apstākļiem, atskaņojot zīdaiņa raudas, dodot pasmaržot bērnu pūderi un ļaujot izpētīt gultiņu.

“Tās ir citas skaņas, citas smaržas, tie ir citi ikdienas paradumi un varbūt būtu ieteikums, par cik bērniņš ir, viņam tiek ļoti daudz uzmanības veltīts, tomēr neaizmirst arī par kaķīti viņu samīļot lai viņš nejūtas atstumts tā, ka tagad bērniņš ģimenē,” atklāj Aija Nuķe.

Tieši tas ir iemesls bērna mantiņu stiepšanai – lai atgādinātu, ka arī Mona vēlas uzmanību.. Lai gan saimniece greizsirdības uzplūdus mīlulei nav novērojusi, Mona ir ļoti neatkarīga dāma – lec, kur grib, apgāž, ko grib, un guļ, kur grib.
Viens no svarīgākajiem brīžiem ir mazuļa un kaķa pirmā satikšanās.

Jāļaauj iepazīties

Kaķis pasauli iepazīst caur smaržām – tādēļ pirms kontakta ar bērnu dzīvniekam jādod apostīt jaundzimušā mantiņu, sedziņu vai zeķīti. Un tikai pēc tam seko komunikācija – tai jābūt mierīgai, drošai un bez lieka stresa no pašu saimnieku puses.

“Nav izslēdzams arī variants, ka, protams, var kaķītis apjukt un mazliet uzvesties ne tā, kā ir gaidīts, jo, nu kaķis tomēr ir dzīvnieks, kurš ir savas teritorijas dzīvnieks un katra jauna iemītnieka ienākšana viņa teritorijā var tikt uzņemta divējādi. Viņš var pieņemt šo jauno iemītnieku, šo cilvēkbērniņu, un viņš var arī kļūt greizsirdīgs,” stāsta Aija Nuķe, “ja kaķītis ar bērnu tur šo kontaktu jūsu klātbūtnē, priekšnoteikums tas ir obligāts, neliedzat viņam šo kontaktu paskatīties, to jau var redzēt uzvedību, tā ir ziņkāre, tā ir, to var redzēt agresijas izpausmes, kaut ko jūs redzēsiet.”

Ja saimnieki dzīvnieku jau laicīgi gatavojuši pārmaiņām, problēmas neradīsies. Tomēr daži kaķi ir ļoti privātīpašnieciski – un ziņkāres vietā sekos greizsirdība. Svarīgi atcerēties – lai ģimenē valdītu harmonija, kaķis nedrīkst justies izolēts no saimnieku dzīves.

Skaties video!


Populārākie raksti