Kā savaldīt kaķi – spītnieku, kurš negrib iet uz kastīti

Par kaķiem • 22. Jūlijs, 2019
Pat vispacietīgākais kaķu mīļotājs kļūs pikts, ja kaķis savas dabiskās vajadzības kārtos uz paklāja, gultā vai istabas stūros, tikai ne tur, kur gribētu saimnieks.

Kā rīkoties, ja kaķis ir iespītējies un neizmanto tualeti ierādītajā vietā, skaidro Rimi Mājdzīvnieku kluba kaķu dzīves eksperte, sertificēta felinoloģe Aija Nuķe.

Kāpēc kaķis tā dara
Mums patīk domāt, ka kaķis neiet uz saimnieka iekārtoto kastīti spītēšanās dēļ, taču patiesībā tam gandrīz vienmēr ir kāds nopietns iemesls. Visbiežāk tas saistīts ar kaķa dabiskajiem instinktiem iezīmēt savu teritoriju, taču tas var būt arī veids, kā kaķis izrāda savu neapmierinātību vai diskomfortu veselības problēmas dēļ.
Kā atšķirt vienu no otra? Pavēro savu mājdzīvnieku! Ja kaķis vienkārši atvieglojas, viņš to dara pietupjoties, bet, ja kaķis iezīmē teritoriju, tad, izsmidzinot urīna strūklu, aste ir augstu pacelta. Saprotot patieso iemeslu, problēmu var risināt tam atbilstošā veidā.
Vajadzību iezīmēt teritoriju, var atrisināt kaķa kastrācija (visbiežāk teritoriju iezīmē tieši runči), jo tieši nekastrēti runči ir ļoti norūpējušies par savas teritorijas apzināšanu un aizsardzību. Kastrācija šo problēmu atrisina līdz pat 90 % gadījumu.
Ja iemesls ir kaķa neapmierinātība vai diskomforts, tad jāteic, ka ļoti bieži kaķa nevēlēšanās apmeklēt tualeti var būt saistīta ar veselības problēmām – aizcietējumu, sāpīgu urinēšanu vai zarnu iekaisumu, ko vislabāk var diagnosticēt veterinārārsts.

Kā tualeti kaķa acīs padarīt pievilcīgāku?

  • Galvenais noteikums – kaķa tualetei vienmēr jābūt tīrai. Ja iegādāta jauna tualete, pirms lietošanas tā rūpīgi jāizmazgā ar karstu ūdeni un mazgāšanas līdzekli, lai maksimāli likvidētu jaunas plastmasas aromātu.
  • Ikdienā tualete jāuztur tīra, jo daži kaķi var atteikties atkārtoti lietot kasti, ja tā nav iztīrīta, kaut arī pabijuši tajā tikai vienu reizi. Šādā gadījumā var līdzēt arī vairāku tualešu iegādāšanās. Ir pat tādi kaķi, kas labprāt vienā tualetē kārto mazās darīšanas, bet otrā – lielās.
  • Svarīgi, lai kaķa tualete jeb kaste būtu kaķim atbilstošā izmērā un dzīvniekam tajā būtu ērti.
  • Nozīmē ir arī tam, kādus pakaišus lietojat, tāpēc dažkārt ir vērts paeksperimentēt un izmēģināt dažādu ražotāju produktus.
  • Vēl nozīme ir vietai, kur tualete novietota, jo kaķim svarīgi justies mierīgam un neapdraudētam. Tāpēc tā noteikti nedrīkst atrasties blakus traukiem ar ēdienu un dzeramo ūdeni, un tai jābūt pieejamai vienmēr, kad kaķim to vajag.

Kā reaģēt, ja kaķim gadījusies ķibele?
Ja kaķis tomēr ir nokārtojies tur, kur to nevajadzētu darīt, šī vieta ir rūpīgi jāizmazgā ar tīrīšanas līdzekli. Pēc tam tur var novietot trauku ar ēdienu, jo kaķis nekad nenokārtosies tur, kur atrodas viņa ēdiens. Šajā vietā var izklāt arī kādu materiālu, kas kaķim nebūs patīkams – līmlentu, foliju, plastikāta paklājiņu ar asumiņiem vai izsmidzināt kaķiem netīkamu aromātu, piemēram, citrusu smaržu.
Ja kaķis kā tualeti sācis izmantot puķu podus, šo problēmu var risināt, ievietojot puķu podā asus akmentiņus vai čiekurus. Risinājums var būt arī puķu poda vietā novietota kaķa kaste. Ja kaķis šo tualeti sāks izmantot, to pamazām var pārvietot uz citu vietu.

Noderīgs triks, ja kaķis tiešām iespītējies
Ja neviens no risinājumiem nepalīdz kaķim sākt lietot savu tualeti, pamēģiniet kaķi uz laiku ievietot nelielā slēgtā telpā, piemēram, vannas istabā, kur kaķim nebūs īpašas izvēles iespējas un nāksies lietot savu kastīti. Taču jāņem vērā, ka tur nedrīkst atrasties nekādi paklājiņi vai drēbes. Vannā jāielej nedaudz ūdens, lai kaķim nebūtu iespējas nokārtoties vannā. Tāpat telpā vajadzētu novietot ēdienu un dzērienu (ne blakus tualetei), skrāpekli un dažas mantiņas. Iespējami bieži apciemojiet kaķīti šajā telpā, paspēlējieties ar viņu, paglaudiet, samīļojiet. Saimnieka uzmanība palīdzēs kaķim nomierināties un aprast ar jauno situāciju. Kad kaķis sāks regulāri apmeklēt savu tualeti, to var laist laukā un pamazām tualeti pārvietot uz tai paredzēto vietu.

Sodīt gan nevajadzētu
Aizrādot par negadījumu, ļoti svarīgi pret kaķi neizmantot fizisku spēku. Tas pavisam noteikti nepalīdzēs, vien sagādās kaķim papildu stresu.
Arī bieži tautā izmantotā metode – iebakstīt kaķa degunu viņa peļķītē vai čupiņā – nepāraudzinās kaķi, bet rezultāts var būt tieši pretējs. Ja kaķis nokārtojies savā tualetē, ļoti svarīgi viņu paslavēt un uzcienāt ar gardumiņu. Vārdu sakot, pozitīvā audzināšana darbojas ne vien ar bērniem, bet arī ar mājdzīvniekiem – pēc iespējas nepievērs uzmanību nedarbiem, bet paslavē par sasniegumiem.

Un kā atzīst felinoloģe Aija Nuķe – lielākoties kaķi sev paredzēto tualeti izmanto kārtīgi, jo ir ļoti tīrīgi dzīvnieki. Problēmas vērojamas reti un vairumā gadījumu ir atrisināmas.


Attēla avots: www.pexels.com


Populārākie raksti