Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Kaķa dienas režīms – iekštelpās un ārtelpās

Par kaķiem • 05. Jūlijs, 2021
Kaķis lielāko diennakts daļu pavada guļot – diennaktī līdz pat 18 stundām, bet pārējā laikā ir aktīvs. Vai esi kādreiz aizdomājies par to, kāds ir tava kaķa dienas režīms? Vai tiešām, kamēr esi darbā, viņš visu dienu laiski guļ? Vai varbūt, atnākot mājās, esi atgriezies kara laukā, kas palicis pēc aktīvas spēlēšanās, un atkal nākas slaucīt no puķu poda izkašāto zemi? 

Pirms kaķis ienāk mājā, iesaku padomāt un izlemt, kā tas dzīvos: tikai telpās (dzīvoklī vai mājā) vai tomēr dosies savās gaitās arī ārpus mājas vai dzīvokļa. Jāņem vērā, ka likums nosaka – brīvi doties savās gaitās drīkst tikai kaķi, kas vecāki par sešiem mēnešiem, un tikai tad, ja tie ir sterilizēti vai kastrēti un vakcinēti atbilstoši vecumam. Atceries, ka kaķi, kuram esi paredzējis dzīvi slēgtās telpās (mājā, dzīvoklī), nekad un nekur nedrīkst laist pastaigāties pa zālīti – ne parkā, ne savā vasarnīcas dārzā, jo kaķis ir teritorijas dzīvnieks un, saodis kādu viņam nevēlamu smaku, visbiežāk cita kaķa atstātās pēdas, kuras tu vizuāli nevari redzēt, centīsies sev saprotamā veidā – nokārtojoties – "pārsist" šo aromātu. Rezultātā pēc kāda laika viņš to pašu darīs mājās, pieslapinot visus stūrus.

Režīms, dzīvojot iekštelpās

Ja kaķis dzīvos tikai mājās, visbiežāk tas pielāgosies saimnieku dienas režīmam. Ja no rītiem mēdzat ilgāk pagulēt, visticamāk, ar laiku arī kaķis pielāgosies un necentīsies jūs modināt. Būtiski ir nodrošināt kaķim savu guļvietu, kas varētu būt gan jauka veikalā pirkta vai pašu darināta guļammājiņa, kur kaķim ieritināties un paslēpties, gan kāpelējamais koks ar iekārtu guļamvietu. Tomēr nav jābrīnās, ja kaķis dažkārt maina guļvietu un mēdz aizmigt arī uz grīdas vai pat durvju sliekšņa, ja vien atrodas jūsu tuvumā – it īpaši tagad, kad daudzi no mums strādā attālināti no mājām. Ļaujiet kaķim atpūsties un netraucējiet viņu! Ja jums vai bērnam gribas parotaļāties ar kaķi, pagaidiet, kad viņš pats pamodīsies! Ja jūs nepārtraukti kaķi traucēsiet guļvietā, viņš tur vairs negulēs un var izvēlēties tādu atpūtas vietu, kas jums nešķitīs pieņemama.

Režīms, dzīvojot arī ārtelpās

Ja kaķim ļausiet brīvi doties savās gaitās, visbiežāk arī šeit tas ievēros saimnieka noteikumus, t. i, dosies savās gaitās, kad tam tiks atvērtas ārdurvis, un atgriezīsies mājās, kad zinās, ka to kāds sagaida mājās ar gardu maltīti. Tā kā kaķis ir mednieks, visticamāk, pēc dienas, kas pavadīta atpūšoties un guļot, medību gaitās tas dosies vakarpusē, kad aktivizējas nelieli grauzēji, lai, bieži vien jau tuvojoties naktij, atgrieztos mājās un atnestu jums kādu medījumu, ja būs paveicies. Tomēr arī šādā gadījumā jums jānodrošina kaķim vienmēr brīvi pieejams svaigs ūdens un pilnvērtīga barība. Ja dzīvojat tuvu mežam un periodiski māju tuvumā ir manītas čūskas, atcerieties – kaķim čūskas kodiens ir nāvējošs, tāpēc labāk neļaut tam staigāt, kur pašam tīk.

Barošana

Kaķim dienas barības deva jāieber traukā, un viņš dienas laikā to izēdīs. Ja barības trauks pret vakaru ir tukšs, bet kaķēns staigā un meklē vēl barību, droši ieberiet vēl – tāpat kā cilvēkiem, katram kaķim organisms ir unikāls, vienam ar dienas normu pietiek, citam vajag vairāk. Par to, kāda ir jūsu kaķa barības dienas deva, iesaku konsultēties ar sava mājdzīvnieka veterinārārstu, jo tas var būt ļoti individuāli. Ja kaķis izēdis dienas normu, varat viņu palutināt ar konserviem vai svaigu gaļu. Gan gaļu, gan konservus nevar dot, tikko izņemtus no ledusskapja, barībai jābūt istabas temperatūrā. Ja kaķi barojat ar konserviem, jāraugās, lai konservi karstā laikā nesabojātos. Var gadīties, ka jums nāksies daļu izmest un atvērt jaunu konservu kārbu, jo arī konserviem, tāpat kā sausajai barībai, jābūt pieejamai kaķim visu laiku – viņš mazliet ieēdīs, parotaļāsies, pagulēs un ēdīs atkal.

Kaķa ikdienas aktivitātes

Parasti pēc pamošanās, īpaši kaķēniem, ir aktīvs spēlēšanās un skriešanas laiks, un kaķis noteikti priecāsies, ja šajā procesā iesaistīsies arī kāds no ģimenes locekļiem. Kaķēni labprāt rotaļājas, tāpēc pacentieties sagādāt tiem piemērotas rotaļlietas. Varat iesiet diegā vairākkārt salocītu papīru un piestiprināt to pie loga vai durvju roktura. Kaķiem ļoti patīk mazas bumbiņas un mākslīgās pelītes (nopērkamas zoopreču tirdzniecības vietās). Jūs varat pamest bumbiņu, un kaķis labprāt ar to spēlēsies.

Nekad neļaujiet kaķiem rotaļāties ar spožiem konfekšu papīriem, diegiem, spalvām, sīkiem, apaļiem priekšmetiem, plūkāt paklājus! Visi nosauktie priekšmeti ir bīstami kaķa dzīvībai! Rotaļājoties un satverot mutē priekšmetu, kaķis var to norīt, rodas nosprostojums gremošanas sistēmā, un kaķis var aiziet bojā. Tā kā kaķa mēle ir klāta ar asām kārpiņām, spalvas un diegi, kas nokļuvuši dzīvnieka mutē, parasti tiek apēsti un var radīt zarnu nosprostojumus. Vēl jāņem vērā, ka kaķis ļoti strauji reaģē uz kustīgiem priekšmetiem un dzīvām radībām, tāpēc jāuzmanās, lai, ķerot mušu, kaķis mednieka azartā kaut kur neieskrietu, nenokristu, nesabojātu sadzīves priekšmetus un nesavainotos pats.

Kaķiem rotaļājoties patīk lēkāt, pie tam kaķēni nenovērtē ne to, ka uz galda ir galdauts, ne to, ka puķu pods stāv uz plaukta malas, tāpēc bieži pēc aktīvām rotaļām saimniekam nākas “norakstīt” iemīļotu vāzi un sakopt mājās radīto postažu. Lai tā nenotiktu, rūpīgi apsveriet priekšmetu izvietojumu dzīvoklī, kur uzturas kaķis. Kaķiem patīk arī vāzēs ielikti grieztie ziedi. Bieži kaķis kustina tos vispirms ar ķepu, pēc tam cenšas notvert ķepās un labākajā gadījumā izvelk ziedus no vāzes, sliktākajā – tiek apgāzta vāze ar visiem ziediem un ūdeni. Pieauguši kaķi retāk piekopj šādas saimniekam nevēlamas rotaļas, bet, kamēr mājās aug kaķēns, vāzes ar ziediem jānovieto tā, lai mazais tās nevarētu aizsniegt.

Laiks kopā ar saimnieku

Kaķis nav bara dzīvnieks, tāpēc atšķirībā no suņa viņš jūsu personā vadoni un pielūgsmes objektu nesaskatīs. Sākotnēji kaķēns jūs uztvers kā mātes aizvietotāju, bet vēlāk arī šī sakarība zudīs. Vienlaikus jums jāzina, ka jūsu kaķēnam ir lieliska atmiņa, viņš labi atceras, ko nedrīkst darīt, un jums tikai viņš jāpārliecina, ka jūsu prasību ievērošana viņam nodrošinās pastāvīgu komfortu.

Pat ja jūs savu kaķēnu ļoti mīlat, nestaipiet viņu līdzi, dodoties viesos, ejot uz frizētavu vai veikalu. Kaķis ir savas teritorijas dzīvnieks, kurš jūs uztver kā partneri un nealkst jūsu klātbūtni 24 stundas diennaktī, bet vēlas komfortu un mieru, tāpēc ļoti negatīvi uztvers mēģinājumus padarīt viņu par klēpja sunīti. Kaķēns būs pastāvīgā stresā, un tas var sabojāt viņa raksturu un padarīt par agresīvu dzīvnieku. Bet ikreiz, kad kaķis vēlas izrādīt savu mīlestību jums, glaužoties gar kājām vai iekāpjot klēpī, atrodiet tam laiku un izrādiet arī savu mīlestību, jo kaķiem ir lieliska atmiņa. Un, galu galā, kāpēc tad kaķis ir ienācis jūsu mājās? Lai dotu un saņemtu no jums mīlestību!

Drošība

Ja pa dienu esat darbā vai mācībās un jums mājās ir pakešu logi, tiem jābūt aizvērtiem, jo garām lidojoša muša, tauriņš vai putniņš provocēs kaķi uz medībām, kas var beigties ar to, ka kaķis iesprūdīs pavērtajā logā un, mēģinot no tā izkļūt, sevi nāvīgi savainos. Ja dzīvojat augstākā stāvā, logiem, kas tiek atvērti pilnībā, obligāti jābūt nodrošinātiem ar sietu.

104.04.2006. MK noteikumi Nr.266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti