Ko darīt, ja kaķis atsakās izmantot tualeti?

Par kaķiem • 12. Februāris, 2020
Kaķiem tāpat kā cilvēkiem ir savas vajadzības. Garšīgi paēst, ērti pagulēt.. un komfortabli nokārtoties. Bet ko darīt, ja kaķis atsakās izmantot tam paredzēto tualeti un suvenīrus atstāj uz grīdas?
Pusotru gadu vecā Bella ir vienīgā ģimenes luteklīte. Vasarā Bellai bija iespēja kopā ar saimnieci Paulu dzīvot laukos – un, atgriežoties pilsēta, Bella sāka lielās darīšanas nokārtot ārpus kastītes.

“Sākumā mēs domājām, ka viņa varbūt ir tā kā apvainojusies uz mums, un viņa to izrāda kā aizvainojumu, ka mēs neesam bijuši mājās vai kaut kā tamlīdzīgi. Pēc tam mēs sākām domāt, pieņēmām variantu, kā iespējams, ka tā kastes vieta nav tā kā laba, bet mēs vietu neesam mainījuši. Kā trešais variants bija tieši tas, ka viņa pēc tiem laukiem ir pieradusi, ka viņa varbūt ārā sāka nokārtoties,” stāsta Bellas saimniece Paula.

Nedarbu Bella parasti veic saimnieku prombūtnes laikā. Kas nosaka kaķa rīcību – aizvainojums, nepareiza tualetes atrašanās vieta vai vēlme atgriezties brīvā dabā?

Rimi mājdzīvniekiem eksperte, felinoloģe Aija Nuķe norāda:“Kaķis čurā gultā, cilvēku gultā, kurš viņam nepatīk. Kaķis var iečurāt, jā, čībās, kurpēs, tad viņš konkrēti izrāda savu nepatiku. Bet tas tad nav saistīts ar to vietu, kur ir viņa tualete. Tas ir saistīts ar kādu konkrētu vietu vispār dzīvoklī, ar konkrētu cilvēku, kurš šajā vietā, piemēram, sēž vai guļ, vai nēsā kaut kādu šo priekšmetu “

Arī pārvākšanās no laukiem uz pilsētu Bellai nekādu stresu nav radījusi. Viņa ir līdzsvarots, mierīgs kaķis, kurš pie durvīm sagaida katru ciemiņu!

Īstais iemesls kaķenītes paradumam ir pavisam vienkāršs – tualete novietota pārāk šaurā vietā zem vannas.

Kaķis mīl tā procesa laikā izstiepties un pagrozīties un iekārtoties un atrast to vietiņu. Praktiski viņam tā auguma reakcija ir tāda, ka nu vairāk uz to stiepšanos, un jums ir ļoti, ļoti skaista un liela kaķene un pilnīgi noteikti šāda izmēra vieta, kas viņai ir atstāta, kur viņa var brīvi kustēties, tā viņai noteikti par mazu.

Kastītes novietošana kaķim neizdevīgā vietā ir viena no tipiskākajām saimnieku kļūdām. Kaķim nepieciešams plašums – nepietiek vien ar mazu kaktiņu tālākajā vannas istabas stūrī.

Cilvēks bieži vien šo tualeti cenšas nu tā kā noslēpt estētisku varbūt principu dēļ - kaut kur zem vannas tur nobīdīt, kaut kur, lai kāds neredz. Nu it kā jau saprotam, bet tajā pašā laikā nu, kas jums ir svarīgāk - lai to tualeti neredz un viņš dabiskās vajadzības kārto kaut kur stūrītī vannas istabas otrā kaktā, vai tomēr to tualeti novietot tā, ka viņš tualeti var brīvi lietot.

Tualeti nedrīkst novietot telpas vidū vai uz sliekšņa pie ieejas durvīm – tas kaķim rada stresu, jo dzīvnieks nevar sevi pasargāt.

Kaķis ļoti neomulīgi jūtas, un īpaši tas ir dabisko vajadzību kārtošanas brīdī, kad viņš ir visneaizsargātākais. Piemēram, ja viņam muguras pusē nav sienas.

Arī pati kastīte nedrīkst būt pārāk maza un pārāk šaura. Nekādas saimniecībā izmantojamās plastmasas bļodas nevar aizvietot normāla izmēra kaķu tualeti. Zooveikalos pieejams plašs tualešu klāsts – sākot ar vienkāršām kastītēm un beidzot ar lielām, slēgtām mājiņām.

“Sākumā mēs radinām tā - ieberam tās pašas smiltis un pat varētu būt vēlams, ka viņas jau ir bijušas palietotas. Mēs uzliekam virsū jumtiņu un noņemam no priekšējām durtiņām. Un kaķis ies, ies un darīs visas savas darīšanas,” stāsta Rimi mājdzīvniekiem eksperte felinoloģe Aija Nuķe.

Tajā slēgtajā varbūt viņš jūtās drošāk, tā ir viņa tā vide, pietiekoši plaša apkārt un plus vēl viņš arī kā pasargāts ir noslēgtā vidē.

Daži kaķi ir pedantiskāki par saviem saimniekiem – un atsakās nokārtoties neiztīrītās smiltiņās. Tādā gadījumā problēmu var risināt ar vēl vienu rezerves kastīti.

Tāpat saimniekam jānovēro, kuri kaķu pakaiši mīlulim vislabāk patīk un pie tiem arī jāpieturas.

Taču, ja viss iepriekšminētais nav līdzējis, kaķis noteikti jāved pie ārsta – iespējams, problēma ir daudz nopietnāka.

Ja tā ir regulāra parādība ikdienā, tad, protams, ir vērts aizdomāties, vai kaķim nav veselības problēmas. Tie var būt aizcietējumi, urīnceļu iekaisumi un tamlīdzīgi, un tad tomēr ir labāk ņemt kaķīti un doties pie vetārsta!


Populārākie raksti