Nutribalance rakstu sērija mīluļu draugiem: Kaķa uzturs un ikdiena

Par kaķiem • 27. Aprīlis, 2021

Kādu pārtiku izvēlēties? Kā rūpēties par mīluļa higiēnu? Vai laist kaķēnu ārā, un kā veidot viņa režīmu? Dzīvnieka jaunajam saimniekam šie un līdzīgi temati rada daudz jautājumu, tādēļ esam apkopojuši 4 atziņas par kaķa uzturu un režīmu.
 

Augstvērtīga sabalansēta barība ir pamats labai veselībai un ilgam mūžam

Viens no svarīgākajiem lēmumiem ir izvēlēties, kā savu kaķi barot – ar rūpnieciski ražotu barību vai ar naturālo, svaigo barību. Abos variantos ir gan savi plusi, gan mīnusi. Izņēmuma gadījumi ir tad, ja kaķim kaut kādu iemeslu dēļ ir jāēd īpaša veterināri ārstnieciskā barība – tad tā būs rūpnieciski ražotā barība.

Ja izvēlamies kaķi barot ar rūpnieciski ražotu barību, tad vēlams, lai tā būtu „Premium” vai „Super Premium” klases barība, kuras ir maksimāli sabalansētas uzturvērtības ziņā. Rūpniecisko barību priekšrocība ir tā, ka tās jau ir sabalansētas un uzreiz lietojamas kaķa uzturā. Vienīgais šādas barības trūkums, ja tā patiešām ir augstas klases barība, ir cena – šāda barība nav lēta, tā vienkārši nevar būt lēta, jo tiek ražota no augstvērtīgām un dabiskām izejvielām. Visas rūpnieciski gatavotās barības iedalās sausajā un mitrajās (konservi). Vai drīkst kaķi vienlaikus barot gan ar sauso, gan mitro barību? Jā, drīkst, ideālā variantā – ja šīs barības ir no viena ražotāja. Svarīgi atcerēties – ja kaķis ēd tikai un vienīgi sauso barību, tad viņam ir daudz arī jādzer, tāpēc svaigam dzeramam ūdenim jābūt vienmēr brīvi pieejamam.

Naturālā jeb dabiskā ēdināšana ir ēdināšanas veids, kas ir vistuvākais tam, ko kaķis ēstu, dzīvojot brīvā dabā. Kaķis ir plēsējs un mednieks, tāpēc savvaļā pamatā tie ir putni, peles un citi sīki dzīvnieciņi. Turklāt kaķis viņus apēd ar visiem iekšējiem orgāniem – tā tad arī ir pilnvērtīga šī pūkainā plēsēja svaigā barība, kas nodrošina tam visu nepieciešamo uzturvērtību. Naturālā barība kaķim ir garšīgāka nekā rūpnieciskā, bet saimniekam tāda barošana sanāk lētāka. Ir tikai viens trūkums – pareiza šādas barības piemeklēšana prasa laiku. Šajā gadījumā būs pastāvīgi jāseko svaigās barības sabalansētībai un jāvelta laiks tās pagatavošanai, jo šādai barībai vienmēr jābūt svaigai un istabas temperatūrā. Kaķis ir plēsējs, tāpēc pamatā visas olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti tam jāsaņem no dzīvnieku izcelsmes produktiem.

Barot kaķi vienlaikus gan ar rūpnieciski ražotu barību, gan ar naturālo barību nevajadzētu, jo tām ir dažāds pārstrādāšanas laiks un nepieciešamo fermentu daudzums kaķa kuņģī, un tas var radīt veselības problēmas. Ir jāizvēlas viens no šiem barošanas principiem un tas arī tad jāievēro.

Kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki

Kaķi lieliski prot sakopt sevi paši, cilvēka palīdzība tiem nepieciešama pavisam retos gadījumos. Kaķa higiēnas pamatprincipi, kas būtu jānodrošina, – spožs sakopts kažoks, tīras actiņas un ausis, veseli un stipri zobi, tīra un brīvi pieejama tualete.

Kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un brīnišķīgi spēj sakopt savu spalvu paši. Tomēr gadās situācijas, kad kaķis ir jāmazgā: lai likvidētu parazītus kaķa spalvā, pirms kaķu izstādes apmeklēšanas, gadījumos, ja to ir norīkojis ārsts, ja kaķis ir sasmērējies ar kaut ko aizdomīgu uz ielas, ja kaķis patiešām izskatās netīrs un pats nespēj sakopt savu kažoku. Visos pārējos gadījumos kaķi brīnišķīgi paši tiek galā ar sevis sakopšanu. Lieka kaķa mazgāšana tikai sausinās ādu un radīs nevajadzīgu stresu. Kaķi nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt ar cilvēkam paredzētajiem šampūniem.

Ķemmēšana – ļoti svarīga un nepieciešama ikdienas higiēnas sastāvdaļa, īpaši garspalvainiem kaķiem. Ar ķemmēšanu mēs palīdzam kaķim atbrīvoties no liekā apmatojuma, novēršam spalvas savelšanos un palīdzam to uzturēt tīru un spodru. Garspalvaini kaķi un kaķi ar biezu pavilnu ir jāķemmē biežāk nekā īsspalvainie kaķi, lai nerastos spalvas savelšanās un nopietni draudi kaķa ādas veselības stāvoklim.

Vai kaķim ir jātīra zobi? Apgalvot, ka kaķim tā ir obligāta un nepieciešama procedūra, nav īsti pareizi, bet pavisam noteikti – tā ir vēlama. Kaķiem, tāpat kā cilvēkiem, mēdz būt problēmas ar zobiem, smaganām un mutes dobumu kopumā, tāpēc mutes dobuma profilakse ir svarīgs pasākums sava kaķa labas pašsajūtas un veselības nodrošināšanā. Zobu tīrīšana ir lielisks veids, kā novērst priekšlaicīgu zobakmeņu veidošanos, likvidētu nepatīkamu smaku un iznīcinātu kaitīgās baktērijas mutē. Zobu tīrīšanai jāizmanto speciālas zobu birstes. Kategoriski nedrīkst izmantot cilvēkiem paredzēto zobu pastu! Vienmēr ir iespēja vērsties pēc profesionālas palīdzības arī veterinārajā klīnikā, kur zobu tīrīšanu veiks profesionāls vetārsts.

Kaķa tualetes lietošanas paradumi ir svarīgs priekšnosacījums cilvēka un kaķa savstarpējo attiecību veidošanā. Pirmais noteikums – kaķa tualetei vienmēr jābūt tīrai. Tualetei jābūt pietiekami lielai, lai kaķis ērti var tajā nokārtoties. Bieži iemesls tam, ka kaķis nokārtojas ārpus kastītes, ir tās pārāk mazais izmērs. Ļoti svarīga arī vieta, kur tualete novietota. Tai jābūt tādai vietai, kur kaķis jutīsies mierīgs un neapdraudēts. Tualete nedrīkst atrasties blakus traukiem ar ēdienu un dzeramo ūdeni. Tualetei jābūt pieejamai vienmēr, kad kaķim to vajag.

Pirms pieņemat lēmumu, vai radināt kaķi iet ārā vai ne, rūpīgi izvērtējiet visus ‘’par’’ un ‘’pret’’

Šajā gadījumā nav pareizas vai nepareizas atbildes. Gan tie kaķi, kas iet ārā, gan tie, kas neiet, var dzīvot pilnvērtīgu un laimīgu dzīvi. Galvenais noteikums šāda lēmuma pieņemšanā ir drošas vides nodrošināšana jūsu kaķim.

Tieši tāpat kā mēs, cilvēki, arī kaķi ir ļoti dažādi ar individuālām rakstura iezīmēm un paradumiem. Tāpēc tas, kas būs labi vienam kaķītim, ne vienmēr būs labi jūsējam. Piemēram, ja jūs esat devis mājvietu ielas kaķim, tad pilnīgi noteikti iešana ārā būs neatņemama viņa dzīves sastāvdaļa. Šajā gadījumā var būt arī otrs variants – ja šādam kaķim ir bijusi negatīva pieredze uz ielas, tad viņš var izvēlēties dzīvi mājās, lai atkal neatrastos uz ielas. Pavisam maziņš kaķēns, kurš nekad nav bijis ārā, var izrādīt interesi par pastaigām ārpus mājas vai arī pavisam noteikti atteikties iziet ārpus savas teritorijas. Ir kaķi, kuri uzstājīgi prasīsies iet ārā.

Plusi

  • Kaķim, kurš pastaigājas ārā, ir vairāk iespēju fiziskām aktivitātēm – tie var rāpties kokos, skriet un lēkāt, izzināt jaunas vietas un priekšmetus. Šiem kaķiem ir mazāks risks iedzīvoties liekā svara problēmās.
  • Ārpus slēgtajām telpām kaķis var pilnībā ļauties saviem instinktiem, piemēram, asināt nagus, kur vien vēlas.
  • Pastaigas ārā ziņkārīgam kaķim dod iespēju pilnīgāk izzināt nepazīstamas vietas, smaržas, garšas, virsmas. Tie būs jauni iespaidi, kas liks kaķim justies apmierinātam ar dzīvi.
  • Kaķim ļoti patiks, ja viņam būs sava vietiņa jūsu dārzā vai pagalmā, zālītē, kur viņš varēs pavārtīties un pagozēties saulītē.

Mīnusi

  • Viens no bīstamākajiem draudiem kaķim uz ielas ir mašīnas. Īpaši bīstamas ir lielās maģistrāles, bet arī uz klusa lauku ceļa kaķis var tikt nopietni savainots un nobiedēts.
  • Kaķis var aizstaigāties pārāk tālu un neatrast vairs ceļu mājup. Tāpēc kaķim, kurš iet ārā, būtu ieteicams nēsāt kakla siksniņu ar identifikācijas medaljonu, lai šādā gadījumā varētu tam palīdzēt atgriezties mājās.
  • Ārpus mājas kaķi var apdraudēt arī citi dzīvnieki – lapsas, suņi, citi agresīvi kaķi.
  • Kaķi, kas iet ārā, biežāk inficējas ar dažādām slimībām, īpaši, ja sanāk sakauties ar kādu citu ielas kaķi. Šādos gadījumos jūsu kaķi var nepasargāt arī ikgadējā vakcinācija.
  • Bīstamas kaķim ir arī dažādas ķīmiskas vielas, kas var atrasties ārā – žurku inde, antifrīzs, dārza ķīmija. Arī daži dārza augi ir kaķim indīgi, piemēram, lilijas.
  • Kaķis var nejauši ierāpties kādā svešā šķūnītī vai garāžā un tikt tur ieslēgts.
  • Uz ielas kaķim ir drauds salasīt savā kažokā ērces un iedzīvoties dažādos parazītos.

Kaķa dienas režīms ir atkarīgs no saimnieka dienas režīma, kuram kaķis pielāgojas

Kaķi ir nakts dzīvnieki, un, savvaļā dzīvojot, tie naktīs dodas medībās. Dzīvojot kopā ar cilvēku dzīvoklī, kur vienmēr pieejams ēdiens, kaķis naktīs parasti guļ. Maza kaķēna un seniora dienas režīms būs atšķirīgs – mazulis vairāk veltīs laika rotaļām un apkārtnes izzināšanai, bet seniors izvēlēsies lielāko dienas daļu atpūsties. Kaķim ir daudz jāguļ (12–16 stundas), tāpēc nevajadzētu to bez vajadzības modināt. Kad kaķis ir nomodā, noteikti vajadzētu atvēlēt laiku kopīgām rotaļām, ļaujot kaķim apmierināt savu medīšanas instinktu.

Ēdienreižu režīms pilnībā ir kaķa saimnieka pārziņā – kaķis ātri zinās un piemērosies laikam, kad tas tiek barots. Ēdienreizēm būtu vēlams būt vienā un tajā pašā laikā.

Attēls: pexels.com


Populārākie raksti