Pirmās dienas jaunajās mājās: kā kaķēnam palīdzēt adaptēties
Vai tiešām esat gatavi četrkājainā mazuļa ienākšanai ģimenē? Vai jums būs laiks nodarboties ar kaķēnu – spēlēties, audzināt, pilnvērtīgi barot, sniegt medicīnisko palīdzību, kad tas būs vajadzīgs? Vai esat gatavi tērēt naudu, lai nodrošinātu kaķēnam visu nepieciešamo? Ja uz šiem jautājumiem esat gatavi atbildēt ar pārliecinošu “jā” – brīnišķīgi, kaķēns nonāks drošās rokās!
Jebkuras pēkšņas izmaiņas apkārtējā vidē kaķim rada stresu. Īpaši spēcīgi tas izpaužas agrīnā vecumā, kad kaķēnu pēkšņi atšķir no mātes. Kā rīkoties, lai došanās uz jaunajām mājām būtu pēc iespējas harmoniskāka un kaķēns ātrāk adaptētos jaunajā vidē?
Jāatceras, ka piemērots laiks, kad atšķirt kaķēnu no kaķenes, ir ne agrāk kā 12–16 nedēļu vecumā. Līdz tam mazulis ir ļoti atkarīgs no mātes. Ja kaķēnu ņemsiet agrāk, iespējamas dažādas psihiska rakstura problēmas nākotnē, kā arī pazemināta imunitāte, ko kaķēna dzīves pirmajās nedēļās stiprina mātes piens. Tāpēc vislabākais laiks mazuļa braukšanai uz jaunajām mājām ir 3–4 mēnešu vecumā.
Par ko tad būtu jāparūpējas, pirms vest kaķēnu mājās? Pirmkārt, jānodrošina komfortabls un drošs brauciens. Kaķēns jātransportē speciālā, tam paredzētā pārnēsājamā konteinerā vai somā – tas pasargās mazuli no ārējiem stresu veicinošiem faktoriem un atvairīs iespēju, ka kaķēns pēkšņi izlec no rokām un aizbēg. Vēlams iekšpusē ieklāt speciālu autiņu vai paklājiņu, kā arī ielikt kādu rotaļlietu, kas smaržo pēc iepriekšējām mājām.
Otrkārt, ir ļoti svarīgi, atvedot kaķēnu uz jaunajām mājām, neradīt lieku ažiotāžu un neveicināt papildu stresu – nenobaidīt ar straujām kustībām vai skaļu troksni, bez vajadzības neķert un nenēsāt uz rokām. Viena no raksturīgākajām kļūdām ir liekas kņadas un burzmas radīšana ap jauno ģimenes locekli. Ja mājās ir mazi bērni, tiem jāpaskaidro, ka kaķēns nav jauna rotaļlieta, ka tā ir dzīva būtne, kurai sāp, ir bail, ka tagad par to būs jārūpējas un jānes atbildība.
Kad kaķēns ir ieradies jaunajās mājās, mierīgi atveriet pārnēsājamo somu, bez liekām kustībām un trokšņiem ļaujiet tam iznākt jaunajā teritorijā. Kaķim ir jādod laiks nedaudz iepazīties ar jaunajām smaržām, skaņām, apkārtējo vidi. Neuztraucieties, ja kaķēns sākumā atsakās iznākt no pārnēsājamās somas vai, tieši otrādi, ātri izskrien no tās un kaut kur paslēpjas, ļaujiet tam pabūt kādu laiku tur, kur tas jūtas droši. Jo mierīgāk un klusāk jūs reaģēsiet, jo labāk.
Kad kaķēns būs gatavs sākt izpētīt jauno dzīves vietu, jāpārliecinās, ka tā mazulim ir droša. Jānovērš iespēja piekļūt vadiem, asiem priekšmetiem, jāaizver logi, jānovērš iekļūšana šaurās spraugās, no kurām dzīvnieks nevar izkļūt atpakaļ. Kaķēni ir ļoti ziņkārīgi, tāpēc nejauši var sevi savainot.
Ja mājās ir vēl citi dzīvnieki, iepazīšanās procesam jānotiek lēnām un pakāpeniski. Nekādā gadījumā nedrīkst laist dzīvniekus kopā jau pirmajā dienā – īpaši tas attiecas uz pieaugušiem kaķiem un suņiem. Pirmajā laikā kaķēnu labāk turēt rokās un iepazīšanās mirkļus ierobežot. Neuztraucieties, ja tie sākumā šņāks vai rūks viens uz otru – tā ir normāla reakcija, kurai ar laiku būtu jāpāriet. Suņu īpašniekiem pirms kaķēna iegādes ir ļoti svarīgi pārliecināties, ka viņu suns ir socializēts un spējīgs sadzīvot ar citiem dzīvniekiem.
Ne mazāk svarīgs jautājums ir par kaķēna barošanu pēc pārbraukšanas uz jaunajām mājām. Vēlams jau iepriekš uzzināt, kā kaķēns ticis barots pie audzētāja. Ja esat izvēlējies barot kaķēnu ar citu barību, pārejas procesam jābūt pakāpeniskam, nedrīkst strauji nomainīt barošanas principus, jo tas var izraisīt vielmaiņas traucējumus. Jau no pirmajām dienām kaķēnam jāmāca, ka viņam ir sava barība, sava vieta, kur tā atrodama, ka nedrīkst ēst pārtiku no saimnieku galda. Sīkāk par kaķu barības veidiem un ēšanas paradumiem pastāstīšu turpmākajos rakstos.
Un, protams, kaķēnam jāierāda sava vieta dabisko vajadzību kārtošanai. Par šo tēmu informācija atrodama iepriekšējos rakstos.
Lietas, kuras nepieciešams iegādāties kaķēnam:
- tualetes kaste un pakaiši;
- trauki ēdienam un dzērienam;
- skrāpējamais koks, dēlis;
- mantiņas;
- mājiņa, guļvieta;
- medikamenti pirmajai medicīniskajai palīdzībai;
- barība;
- konteiners vai soma kaķa pārvadāšanai;
- personīgās higiēnas piederumi – nagu šķērītes, ķemme, šampūns mazgāšanai (ja nepieciešams).
Atcerieties, kaķēns ir mazs bērns, kurš grib spēlēties un izklaidēties, jo ar fiziskām aktivitātēm iepazīst pasauli. Tāpēc rotaļās kopā pavadītais laiks būs lielisks veids, kā palīdzēt mazulim sadraudzēties ar jaunajiem saimniekiem, un sagādās prieku visiem ģimenes locekļiem.
Ja visi vienkāršie adaptācijas noteikumi tiek ievēroti, kaķēns ātri pierod pie jaunās vides un ģimenes. Vajadzīga tikai patiesa mīlestība, glāsti, rūpes un pacietība.
Attēla avots – pixabay.com