Svaigēšana vai specializētā barība? Kā barot kaķi.

Par kaķiem • 25. Augusts, 2020
Pareiza kaķa barošana ir labas veselības un ilgas dzīves pamats. Protams, tikai ar barošanu vien nevar izvairīties no veselības problēmām, tomēr lielā mērā novērst tās var gan. Kādi tad ir galvenie kaķa barošanas principi mājas apstākļos? Viens no svarīgākajiem lēmumiem ir izvēlēties, kā savu kaķi barot – ar rūpnieciski ražotu barību vai ar naturālu, svaigu barību. Tas, kādu barošanas veidu izvēlēties, ir katra kaķa saimnieka personīgā izvēle atbilstoši iespējām un dzīvesveidam.
 

Rūpnieciskā barība

Ja izvēlamies kaķi barot ar rūpnieciski ražotu barību, tad vēlams, lai tā būtu Premium vai Super Premium klases barība, kas ir maksimāli sabalansēta uzturvērtības ziņā. Ekonomiskās klases barība ne vienmēr pilnā mērā var nodrošināt visas kaķim nepieciešamās olbaltumvielas, taukus, minerālvielas un vitamīnus. Rūpnieciskās barības priekšrocība ir tās sastāvs – tā jau ir sabalansēta un uzreiz lietojama kaķa uzturā. Vienīgais šādas barības trūkums ir cena, ja tā patiešām ir augstas klases barība, – tā nav lēta un nevar būt lēta, jo tiek ražota no augstvērtīgām un dabiskām izejvielām.

Visas rūpnieciski gatavotās barības iedalās sausajā un mitrajā (konservi). Vai drīkst kaķi vienlaicīgi barot gan ar sauso, gan mitro barību? Jā, drīkst, ideālā variantā – ja šīs barības ir no viena ražotāja. Svarīgi atcerēties – ja kaķis ēd tikai sauso barību, tam ir arī daudz jādzer, tāpēc dzeramajam ūdenim jābūt vienmēr brīvi pieejamam.

Svaigā/naturālā barība

Naturālā jeb svaigā barība ir vistuvākā tam, ko kaķis ēstu, dzīvojot brīvā dabā. Ko tad kaķis ēd, kad pats sev gādā barību? Kaķis ir plēsējs un mednieks, tāpēc galvenokārt tie ir putni, peles un citi sīki dzīvnieciņi. Turklāt kaķis tos apēd ar visiem iekšējiem orgāniem – tā ir šim pūkainajam plēsējam pilnvērtīga svaigā barība, kas nodrošina visu nepieciešamo uzturvērtību.

Jebkurš nepareizi piemeklēts komponents vai tā daudzums barībā var negatīvi ietekmēt kaķa veselību. Ražojot barību rūpnieciski, tiek izmantota produktu termiska apstrāde. Tās ietekmē tiek zaudēts ūdens, diezgan daudz vērtīgu vielu un vitamīnu, bet zaudētās vielas tiek pievienotas papildus ražošanas beigu posmā. Tā kā naturālajā ēdināšanā izejvielas netiek termiski apstrādātas, uzturvielu un vitamīnu zudums ir daudz mazāks, līdz ar to daudz mazāk jāpievieno papildus. Naturālā barība kaķim noteikti garšo labāk nekā rūpnieciskā. Ir tikai viens trūkums – pareiza šādas barības piemeklēšana prasa laiku. Saimniekam būs pastāvīgi jāseko svaigās barības sabalansētībai un jāvelta laiks tās pagatavošanai, jo šādai barībai vienmēr jābūt svaigai un istabas temperatūrā.

Ko likt galdā?

Kaķa naturālai barošanai par pamatu var izmantot vistas, truša, tītara, pīles, liellopa un jēra gaļu, pievienojot visus nepieciešamos mikroelementus un vitamīnus, lai tā būtu patiešām sabalansēta. Šādu barību sagatavo maksimāli uz divām dienām, lai tā būtu svaiga un nezaudētu uzturvērtību. Gaļa var būt gan svaiga, gan vārīta. Svaigu gaļu pirms pasniegšanas būtu ieteicams applaucēt ar verdošu ūdeni. Kaķim nedrīkst dot liellopu un cūkas aknas, kā arī taukainu gaļu. No iekšējiem orgāniem šad tad var piedāvāt vistu akniņas, nieres, sirdis. Arī svaigas zivis nav piemērotas kaķa barošanai, zivi var dot vārītu 1–2 reizes nedēļā. Kaķim var piedāvāt arī rīsu vai griķu putru (bez garšvielām), vēlams iekļaut uzturā burkānus, kabačus, kāpostus un gurķus. Pāris reižu nedēļā vēlams piedāvāt vārītu vistas olu vai dažas paipalu olas – tās var dot arī svaigā veidā. No piena produktiem kaķim katru dienu jādod skābpiena produkti – kefīrs, dabiskais jogurts bez piedevām, liess biezpiens un krējums, rūgušpiens. Papildus visam iepriekš minētajam jāizvēlas kvalitatīvas vitamīnu un minerālvielu piedevas. Kaķim ir ļoti svarīgi saņemt nepieciešamo taurīna devu, kuru var iegūt tikai ar barību. Ja esat izvēlējušies savam pūkainim naturālo barošanu, atcerieties – kaķis ir plēsējs, tāpēc pamatā visas olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti tam jāsaņem no dzīvnieku izcelsmes produktiem.

Aizliegtie produkti

Kaķim nedrīkst dot kartupeļus un saldus augļus. Šokolāde un citi kakao saturoši produkti, alkohols, tēja, kafija, sēnes, kartupeļi, tomāti, avokado, sīpoli un ķiploki, skābenes, rabarberi, augļi ar kauliņiem, vīnogas, hurma un citrusaugļi, zivju, putnu un dzīvnieku kauli ir aizliegtajā sarakstā. Nav ieteicams kaķim dot arī pupas un pienu. Pieauguša kaķa organismā nav fermentu, kas nepieciešami piena pārstrādāšanai.

Kādi tad ir pamatprincipi kaķa barošanai ar svaigo jeb naturālo barību?

  • Stingri jāievēro svaigās barības komponenti un to proporcijas.
  • Regulāri jāpapildina šāda barība ar visiem nepieciešamajiem vitamīniem un minerālvielām.
  • Ēdienkartē jāiekļauj arī dārzeņi, kurus kaķis svaigā vai vārītā veidā var arī atteikties ēst. Tādā gadījumā vārītus dārzeņus var pievienot gaļai.
  • Zivis ir jāattīra no asakām, upes zivis ieteicams novārīt.
  • Jāpiemeklē piena produkti ar piemērotu tauku procentu, ideālā variantā tauku saturam vajadzētu būt 10–15%.

Barot kaķi vienlaikus gan ar rūpnieciski ražotu barību, gan naturālo barību nedrīkst, jo tām ir dažāds pārstrādāšanas laiks un nepieciešamo fermentu daudzums, un tas var novest pie veselības problēmām. Ir jāizvēlas viens no šiem barošanas principiem un tas arī jāievēro.

Lai laba apetīte!

Attēla avots – pixabay.com


Populārākie raksti