Pusaudzim pumpas! Kā tās uzveikt?

Veselība • 20. Jūnijs, 2017
Pumpas! Tās ir pusaudžu lielās raizes, jo, protams, parādās visnepiemērotākajā brīdī un bojā gan izskatu, gan garastāvokli. Lielākajai daļai jauniešu vecumā no 12 līdz 17 gadiem ir nācies piedzīvot vismaz vienu “pumpu uzlidojumu”.

pumpas pusaudzim

Kosmetoloģe Līga Pētersone un Rimi bērniem eksperte, pediatre Sanita Mitenberga stāsta, kam ir jāpievērš uzmanība, lai nesabojātu ādu, un pēc iespējas vieglāk pārdzīvotu šo hormonālo vētru laiku.

Sejas kopšana
Tradicionāli izplatītākais iemesls pusaudža vecuma pumpām ir vētrainas hormonālās pārmaiņas pusaudža organismā. Pastiprināti sāk strādāt tauku un sviedru dziedzeri, uz sejas sakrājas atmirstošās ādas šūnas. Viss kopā veicina iekaisīgus procesus ādā.
Ir ļoti svarīgi ievērot pareizu sejas kopšanas higiēnu. Sejas āda ir jāattīra divas reizes dienā, īpašu vērību pievēršot sejas attīstīšanai no sviedriem un putekļiem vakaros pirms miega.
Aizsprostotās pinnes ar melniem galiem palīdz attīrīt aptiekās nopērkamā salicilskābe. Par tās lietošanu gan jākonsultējas ar speciālistu, jo līdzeklis sausina un loba ādas virskārtu, tāpēc pārcensties ar šādām procedūrām nevajadzētu.
No specializētajiem mazgāšanas līdzekļiem var izvēlēties kādu, kura nosaukumā ir vārdi “Sebium”, piemēram, “Bioderma Sebium”. Tie ir specializētie līdzekļi taukainai un piņņainai ādai. Tīrīšanai no ikdienas sārņiem der arī micelārie ūdeņi. Svarīgi ādu ir mitrināt, bet, izvēloties krēmus, tiem jābūt pēc iespējas neitrāliem un bez smaržvielām. No aptieku produkcijas tāda var būt, piemēram, “Essex” krēmu sērija.

Nozīme ir arī pārtikai, ko tīnis ēd. Par lielākajiem vaininiekiem tika nosaukta šokolāde, cukurs, produkti, kas satur daudz tauku un baltos miltus. Mūsdienās šim sarakstam droši var pievienot saldinātos gāzētos dzērienus.

Ēšanas paradumu pārskatīšana
Kosmetoloģe Līga Pētersone iesaka noskaidrot arī citus iespējamos piņņu veicinošos faktorus. Piemēram, dažādu pārtikas produktu nepanesības. Pumpas jeb kā dermatologi saka – pinnes – , iemeslus pusaudžu vecumā sāka pētīt 19. gadsimtā. Jau toreiz tapa skaidrs, ka vienlaikus ar augšanas un hormonālajām izmaiņām nozīme ir arī pārtikai, ko tīnis ēd. Par lielākajiem vaininiekiem tika nosaukta šokolāde, cukurs, produkti, kas satur daudz tauku un baltos miltus. Mūsdienās šim sarakstam droši var pievienot saldinātos gāzētos dzērienus.
Novērots arī, ka izsitumus provocē produkti ar augstu hipoglikēmisko indeksu, kurus apēdot, asinīs strauji palielinās insulīna līmenis, kas savukārt aktivizē jau tā pārlieku centīgi strādājošos tauku dziedzerus.
Savukārt ASV Harvardas universitātē pētīts, ka piena lietošana uzturā, jo īpaši – attaukota vājpiena lietošana, palielina piņņu daudzumu pat par 44%. Arī citi piena produkti – pilnpiens, siers, biezpiena sieriņi –, palielināja piņņu rašanās intensitāti. Sliktāks ādas stāvoklis bija arī tiem pusaudžiem, kas ikdienā pārtika no frī kartupeļiem, picām un citas fast-food pārtikas.

Tīnim jāizskaidro, ka katras izspiestās pumpas vietā veidojas sīku asinsvadu – kapilāru, tīklojums, kas vēlāk radīs netīras, pleķainas ādas izskatu. Veidosies problēma, ko dermatologi dēvē par rozāciju.

Iedzimtība

Novērots, ka jautājumā par pumpām, nozīme ir arī iedzimtībai. Der izjautāt, kāds ādas stāvoklis tīņu vecumā bija mammai, tētim un pat vecmāmiņai.

Nespaidīt!
Lai arī ir ļoti grūti atturēties no pumpu spiešanas pie spoguļa, tīnim jāizskaidro, ka katras izspiestās pumpas vietā veidojas sīku asinsvadu – kapilāru, tīklojums, kas vēlāk radīs netīras, pleķainas ādas izskatu. Veidosies problēma, ko dermatologi dēvē par rozāciju.


Svarīgie vitamīni

Sekojiet, vai jaunietis saņem pietiekami D vitamīnu, B grupas vitamīnus, cinku, dzelzi, magniju. Šo vitamīnu trūkums var veicināt sliktu kopējo ādas stāvokli. Meitenēm ļoti labi palīdz dabīgā estrogēna avots – naktssveces eļļa, ko var sākt lietot, ja ir jau sākušās mēnešreizes. Tā palīdz sakārtot hormonālo fonu un mazināt hormonālo piņņu parādīšanos.

Kad jādodas pie ārsta
Tā kā daudzus izsitumus un pumpas ir grūti atšķirt un tā kā tie bieži vien ir tikai kādas citas, vairāk vai mazāk nopietnas saslimšanas simptomi, tad, parādoties negaidītām ādas virsmas izmaiņām un dziļām strutainām pumpām, drošības labad jākonsultējas ar dermatologu.


Populārākie raksti