Steidzam baudīt ziemu – kā radoši izmantot ziemas prieku inventāru, un kā to saglabāt nākamajam gadam?

Veselīgam dzīvesveidam • 09. Februāris, 2023
Lai arī februārī jau pamazām atgriežas gaisma un sirdī jūtam pavasari, ziema mēdz turpināties līdz pat martam. Tāpēc steidzam baudīt ziemas priekus! Kā radoši izmantot sporta inventāru un kā to labā stāvoklī saglabāt nākamajām sezonām, stāsta “Rimi bērniem” eksperti – fitnesa treneris Kārlis Matisāns un fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Alternatīvas izmantošanas metodes

Kad sniegs un ledus izsīkst, bet gribas vēl pabaudīt ziemas priekus, vai iespējams inventāru lietot citādi nekā ierasts? Cilvēkam, kas ar sportu ir vairāk uz jūs, treneris Kārlis Matisāns iesaka ziemas sporta inventāru izmantot tieši tam paredzētajam mērķim.

“Ja inventārs netiek lietots tam paredzētajam mērķim, ir lielāka iespējamība, ka tas ātrāk nolietojas vai pat salūst.

Ragavām ir slīdvirsma, kuru nevajadzētu sabojāt. Katram sporta veidam ir sava veida nūjas – tās atšķiras gan pēc garuma, gan pēc elastības, tām ir atšķirīgi uzgaļi,” skaidro eksperts.

Jekaterina Bovtramoviča gan norāda, ka dažādas nūjas var izmantot arī kā vingrošanas nūjas, taču vienlaikus atzīmē – šādi vingrojumi būs vairāk piemēroti vienkāršai laika pavadīšanai vecākiem kopā ar bērnu.

“Nūjas var lietot roku vingrojumiem, cilāšanai, pagriezienu, rotāciju veikšanai. Var izmantot pēdu vingrināšanai. Taču tas vairāk būs kā spēles moments,” viņa stāsta un piebilst: “Jāņem vērā, ka nūjām ir asi uzgaļi, tāpēc, ja izlemj tās izmantot citādi, nekā paredzēts, asās vietas ir jāaizklāj.”

Vai iegādāties atlaižu laikā?

To, vai ziemas izskaņā iegādāties jaunu ziemas inventāru, jāspriež katrai ģimenei pašai. No vienas puses, tā ir laba iespēja ar atlaidēm iegādāties kārotās slēpes vai slidas, no otras – Jekaterina Bovtramoviča iesaka apdomāt šo soli rūpīgi, īpaši, ja bērns ziemas sporta veidā trenējas profesionāli. Tādā gadījumā inventāram jābūt kvalitatīvam un teicamā tehniskā stāvoklī.

Kārlis Matisāns norāda, ka nākamās sezonas prece galvenokārt atšķirsies ar dizainu, krāsām, taču tehniski inventārs būs līdzīgs:

“Standarti dažādiem stiprinājumiem, zābakiem vai kam citam nemainās strauji.

Tāpēc inventāru atlaižu laikā var iegādāties – ikdienas lietotājam ievērojama atšķirība nebūs manāma.”

Protams, tādu inventāru kā ragaviņas, šļūkšanas pūšļus un citu inventāru, kam nav noteikta izmēra, var droši iegādāties arī sezonas izskaņā, ja vien ir atbilstoša vieta glabāšanai.

Kā prognozēt bērna pēdas izmēru?

Veikalos iespējams iegādāties arī slēpju zābakus un slidas ar regulējamiem izmēriem. Tie gan parasti tiek piedāvāti trīs četrus gadus veciem bērniem. Šādus slēpju zābakus vai slidas var regulēt trīs vai četru izmēru lielumā. “Rimi bērniem” eksperti uzskata, ka tā ir laba izvēle.

No fizioterapijas viedokļa, vislabāk, ja apavi der tieši valkāšanas brīdī. “Labāk, ja bērnam ir pašam savi, cita bērna nevalkāti apavi.

Tā kā bērna pēda visu laiku attīstās un mainās, apavi, kam ir pielāgojami izmēri, var būt labs risinājums,” atzīst Jekaterina Bovtramoviča.

Arī Kārlis Matisāns atzinīgi izsakās par šādiem apaviem un atgādina, ka nedaudz brīvāks zābaks ap bērna pēdas pirkstiņiem nodrošinās, lai nesaltu kājas. To garantēs brīvā gaisa sprauga. Eksperts piebilst, ka svarīgi pārliecināties, vai slēpošanas vai snovborda zābaki nav par platu – tiem ir labi jāpieguļ pie apakšstilba.

Kā saglabāt inventāru nākamajai ziemai

Lai nākamā ziema nepienāk ar vilšanos, ka ziemas inventārs vasarā sabojājies, tas atbilstoši jāuzglabā. “Pēc pēdējās lietošanas tas kārtīgi jāizžāvē. Ziemas inventāram parasti ir metāla detaļas. Lai tās nesarūsētu, jānoslauka un jāļauj kārtīgi izžūt. Neizžāvēts inventārs var arī pelēt,” norāda Kārlis Matisāns.

Sporta somas ieteicams izmazgāt, jo aukstajā sezonā tās parasti saglabājas mitras, tajās iekļūst smiltis, netīrumi un ir risks, ka sāksies pelējuma process.

Svarīgi inventāra uzglabāšanai atrast piemērotu vietu. Telpai jābūt sausai, ar labu ventilāciju. Inventārs jāizvieto tā, lai uz tā nekristu tieši saules stari.


Populārākie raksti