Rimi bērniem logo

6 ģimenes paradumi, kas jāmaina, lai pasargātu jūru no piesārņojuma

“Daudzi masu medijos redzējuši ziņas, cik liels piesārņojums ir jūrās. Bruņurupuči, kas iepinušies atkritumos, zivis, kas mirst, jo ir apēdušas mikroplastmasu. Taču daudzi nezina, ka šis piesārņojums var būt kaitīgs arī cilvēkiem,” stāsta “Rimi Bērniem” jauniešu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.

Jūras ekosistēma mainās milzīgā ātrumā. Daudziem cilvēkiem ir tendence arvien vairāk ēst zivis, taču zivis nereti pašas ir uzņēmušas mikroplastmasu, līdz ar to tā var nonākt arī cilvēka organismā. Taču ir lietas, ko katra ģimene var darīt un kas ir jādara, lai piesārņojums jūrā nebūtu tik liels.

  1. Sadzīvē izmantojiet plastmasu aizstājošas alternatīvas – samaziniet plastmasas trauku, salmiņu, maisiņu un citu izstrādājumu patēriņu. Okeāni saskaras ar masveidā pieaugošiem plastmasas draudiem. Tiek lēsts, ka katru gadu jūras vidē no sauszemes avotiem ieplūst 8 tūkstoši tonnu plastmasas – tās ir neskaitāmas atkritumu mašīnas, pilnas ar plastmasu, kuru tvertnes tiek izgāztas ūdenī. Un plastmasa nekad neizzūd no okeāniem!
  2. Izvairieties no produktiem, kas kaitē okeānam. Ir daudz produktu, kas tieši saistīti ar kaitēšanu apdraudētām vai izmirstošām sugām, ar neilgtspējīgām zvejas metodēm un piesārņojumu. Izvairieties no kosmētikas, kas satur haizivju skvalānu, no rotaslietām, kas izgatavotas no koraļļu vai jūras bruņurupuča apvalka, no gliemežvāku, nautilu un citu dzīvnieku suvenīru čaumalām, kā arī no vienreizlietojamās plastmasas, piemēram, salmiņiem un ūdens pudelēm, kas var nonākt okeānos un jūrās.
  3. Ēdiet ilgtspējīgu jūras pārtiku. Labākais ir izvēlēties cilvēkam un videi veselīgas jūras veltes no labi pārvaldītas savvaļas zvejniecības.
  4. Izpētiet jūru dabā! Brīvdienās dodieties pie jūras un pavērojiet tās apkārtni. Ūdens tilpju tuvumā izpētiet ūdens dzīvniekus un augus. “Ja jūs nedzīvojat jūras tuvumā, apmeklējiet vietējo ezeru vai upi, lai uzzinātu, kā jums tuvumā esošā ūdens tilpe ir savienota ar jūru un kā jūra savienojas ar okeānu,” aicina Klāvs un iezīmē, cik interesanti ir vērot, kā pasaules ūdeņi ir saistīti savā starpā.
  5. Pastāstiet saviem bērniem par okeāniem un to dzīvniekiem! Vislabākais veids, kā saglābt tagadējos apstākļus, ir izglītot nākamo paaudzi par šo problēmu. Māciet bērniem ne tikai, kā palīdzēt okeāniem, bet arī par to skaistajām radībām un augiem, ko ir vērts saglabāt. Izpētiet augu un dzīvnieku attēlus un aprakstus grāmatās un enciklopēdijās vai meklējiet aizraujošus video internetā! Tas raisīs sapratni, cik bagāta un daudzveidīga ir okeānu valstība.
  6. Iestājieties par jūru un okeānu saglabāšanu un saudzēšanu. Amatpersonu ievēlēšana, kas atbalsta labu vides politiku, var palīdzēt aizsargāt jūras dzīvi un okeānus. Ir vērts izzināt kandidātus, lai saprastu, kas iestājas par vides saglabāšanu. Ja cilvēks jau kopš bērnības būs veltījis uzmanību šiem jautājumiem, nākotnē pastāv iespēja, ka arvien vairāk amatpersonu tiem pievērsīsies.

Raksta tapšanā izmantota informācija no https://oceana.org.

Izglītība

18. Maijs, 2021


Lasi vairāk