Rimi bērniem logo

Ierosmes vecāku un mazuļa rotaļām. Kā spēlēties ar bērnu līdz gada vecumam

“Spēlēšanās ir neatņemama bērna attīstības un dzīves sastāvdaļa. Caur dažādām rotaļām zīdainis iepazīst apkārtējo pasauli, sevi un veido komunikāciju ar cilvēkiem. Īstermiņā spēlēšanās ir izklaide, bet ilgtermiņā – attīstība,” stāsta psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.

Būtiskākais, kas vecākiem ir jāņem vērā, pirms sākt rotaļas ar savu mazuli, – procesam ir jābūt nepiespiestam un priekpilnam.

Rotaļas ar jaundzimušo

Vesels bērns līdz trīs mēnešu vecumam lielāko daļu dienas pavada guļot, rotaļu laiks ir pavisam īss. Šajā vecumā bez rotaļlietām var iztikt, vairāk ir nepieciešama tuvība ar vecākiem – ķermenisks kontakts, pieskārieni, glāsti, maiga vingrošana, mammas un tēta balss, šūpuļdziesma pirms gulētiešanas. Karuselis virs mazuļa gultas nav vajadzīgs: kādu brīdi tas piesaistīs bērna uzmanību, bet ātri sāks garlaikot – mantiņas griežas un griežas, bet mazulim nav iespēju tām pieskarties.

Vienas no mīļākajām jaundzimušā rotaļlietām ir... mammas un tēta seja. Zīdaini piesaista vecāku dažādās grimases, viņš tās vēlas kārtīgi un lēnām izpētīt – kādas ir acis, mute, matu līnija, deguns. Grimašu maiņai jābūt lēnai, lai bērns var pagūt ieraudzīt un noķert vecāku skatienu. Runājot ar mazuli, varat mainīt balss toņus, stiept skaņas vai čukstēt.

Ieteikums! Lieliski, ja, mazulim esot telpās, pēc iespējas nevelkat viņam cimdus – lai rokas ir brīvas un viņš var iepazīt pasauli un sevi. Rotaļāšanās ar savām rokām ir vienīgā spēle, ko jaundzimušais šajā vecumā var piedzīvot, esot vienatnē.

Rotaļas līdz gada vecumam

“Līdz gada vecumam rotaļāšanās un bērna turēšana rokās un klēpī ir ļoti nozīmīga. Nevajag domāt, ka šādā veidā iespējams bērnu izlutināt. Jo vairāk mazuli samīļosiet, ņemsiet klēpī, jo drošāk viņš jutīsies turpmākajā dzīvē,” uzsver psiholoģe Iveta Aunīte. “Zīdainim, kā jau mums visiem, ļoti svarīgs ir laiks vienatnē. Bērnam ir jādod iespēja izklaidēties pašam, intensīva spēlēšanās var ļoti nogurdināt. Dažus mēnešus vecs mazulis uzmanību spēj noturēt ne ilgāk par trim līdz četrām minūtēm, pēc tam viņam jāatvelk elpa. Rotaļāšanās jāatkārto vairākas reizes dienā, bet tai nepieciešamas pauzes,” atgādina Rimi Bērniem eksperte. “Ja redzat, ka bērns ir sakreņķējies vai noguris no kādas rotaļlietas, noteikti to nomainiet pret kaut ko citu. Tā radīsiet pārsteiguma sajūtu, un viņš pārstās raudāt.”

Šūpošanās uz bumbas. Noliec mazuli uz bumbas ar vēderu uz leju, maigi šūpini viņu pa labi, pa kreisi, uz priekšu un atpakaļ. Šāda nodarbe bērnam noteikti patiks, kā arī palīdzēs mazināt paaugstinātu muskuļu tonusu. Šūpošanās rotaļu var sākt stundu pēc ēšanas, lai mazajam nekļūtu slikti.

Ķeršana un paslēpes ar bumbu. Noguldi zīdaini uz muguras, sniedz viņam pretī lielo bumbu, ļauj tai pieskarties ar abām rokām, sajūtot tās struktūru. Šāda rotaļāšanās attīstīs kustību koordināciju.

Ar lielo bumbu vari spēlēt arī paslēpes. Paslēpies aiz tās un atkal parādies bērna acu priekšā. Šāda pavisam vienkārša nodarbe zīdainim radīs drošības sajūtu, ka vecāki aiziet, bet pēc tam atgriežas.

Paslēpes ar paladziņu. Slēpties var gan mazulis, gan pieaugušais. Tie bērni, kas ir spēlējuši šādu paslēpju rotaļu ar vecākiem, jūtas drošāki, un viņiem ir vieglāk “palaist” mammu vai tēti, paliekot ar kādu citu pieaugušo.

Spēles ar grabuli. Ļauj bērnam sadzirdēt dažādas skaņas, pakrati grabulīti viņa galvai kreisajā pusē, tad labajā. Grabuļa vietā vari izmantot arī kādu pīkstošu rotaļlietu, tikai skaties, lai tā nav par tuvu mazuļa ausīm un viņš nenobīstas. Rotaļas laikā vēro savu bērnu – ja viņš vēlas mantiņu aizskart ar rokām, dod viņam šādu iespēju.

Līdzīgi var rīkoties ar kādu mantu, ļaujot mazulim tai sekot ar acīm. Rotaļlietu virzi pa labi, pa kreisi, uz augšu un leju, tikai necel to pārāk augstu. Re, sanāk īsta vingrošana!

Skaitāmpantiņi. Klasiskie skaitāmpantiņi aizvien ir aktuāli. Zīdainim patiks, ja kopā “vārīsiet putriņu”, “cepsiet kukulīti”, “tīsiet kamoliņu” vai “jāsiet ar kungu uz zirga”.

Ieteikums! Bērnam pietiek tikai ar dažām rotaļlietām, pārējās varat ielikt skapja dziļākajā plauktā un pēc trim nedēļām izņemt un atkal no jauna piedāvāt mazulim. Viņš par rotaļlietām būs aizmirsis un uzlūkos tās kā pavisam jaunas. Pievērsiet uzmanību arī higiēnas aspektam – mantām jābūt tīrām un nesaplīsušām.

Drošība!

Ja mājās ir vecāki brāļi vai māsas, jābūt ļoti piesardzīgiem, lai rotaļlietu mazās detaļas nenonāktu vietā, kur rāpojošam bērnam tās ir pieejamas. Bīstami ir dažādi maisiņi, kuros mēdzam glabāt mantas, jo zīdainis tos var uzmaukt sev galvā. Tāpat jāuzmanās no rotaļlietām striķos – tos mazais var nejauši aptīt sev ap kaklu. Spēlējoties ar mīkstajām rotaļlietām, pievērsiet uzmanību, lai no tām nekristu ārā spalvas. Gadu vecs bērns pasauli turpina iepazīt caur muti, un iespējams, ka viņš pūkas var norīt un aizrīties.

  • Foto modeļi: mamma Ligita un 7 mēnešus vecais dēls Olivers
  • Foto autors: Artūrs Martinovs

Izglītība

14. Novembris, 2016


Lasi vairāk