Rimi bērniem logo

Kā iemācīt bērnam empātiju?

Ja vēlies, lai Tavs bērns ir jūtīgs pret citu cilvēku jūtām un vajadzībām, tad sāc mācīt bērnam empātiju jau bērnībā.

Empātija – spēja just līdzi cita cilvēka emocijām un saprast tās – ir svarīga emocionālā intelekta sastāvdaļa, kam nenoliedzami ir liela ietekme uz attiecībām ar citiem cilvēkiem un veidu, kā mēs iederamies sabiedrībā. Tiek uzskatīts, ka emocionālais intelekts un empātija spēj ietekmēt panākumus gan skolā, gan arī pieaugušo dzīvē. Tādēļ šīs spējas būtu jāsāk attīstīt jau no mazotnes.

Kā bērnos attīstās empātija?

Bērni līdz divu gadu vecumam galvenokārt koncentrējas uz sevi, kas ir normāls, bērnišķīgs egocentriskums. Viņi vēl nesaprot, ka sunīšiem sāp, ja viņus velk aiz astes, vai ka vecākie brāļi var sadusmoties, ja apgāž viņu uzceltos klucīšu torņus. Tomēr aptuveni divu gadu vecumā bērni sāk izrādīt pirmās empātijas pazīmes, kas izveidojušās, vērojot un atdarinot vecākus. Bērni sāk atdarināt lelles barošanu vai aijā miegā rotaļu lācīti. Trīsgadnieki jau spēj izdarīt secinājumus no novērotām situācijām un citu cilvēku izrādītas empātijas un spēj paši to atkārtot. Piemēram, pacienāt brālīti ar šokolādi vai apsegt mammu ar segu. Četru līdz sešu gadu vecumā bērniem ir vēl lielāka izpratne par cilvēku savstarpējām attiecībām un saistību starp savu uzvedību un citu cilvēku jūtām, tāpēc bērniem ir vieglāk dalīties ar rotaļlietām vai saprast, kāpēc kāds ir noskumis. Tāpēc empātija jācenšas attīstīt jau agrā bērnībā - nākotnē tas noteikti būs liels ieguvums.

Iemāci bērnam saprast citus

Esam apkopojuši dažus vienkāršus padomus, kas palīdzēs bērnam iemācīties just līdzi citu cilvēku emocijām dažādās situācijās.

1. Iedrošini bērnu palīdzēt citiem. Sākumā iemāci bērnam pamanīt, ka apkārt viņam ir arī citi cilvēki un ka šiem cilvēkiem katram ir savas jūtas un vajadzības. Ja, piemēram, ejot pastaigā, pamanāt vecāka gadagājuma cilvēku, kuram ir grūtības šķērsot ielu, palīdziet viņam. Ja kāds bērns rotaļlaukumā sēž viens un nevēlas spēlēties, apjautājieties un mēģiniet saprast, kas ir noticis un kāpēc viņš ir skumīgs. Šādi vienkārši žesti liks bērnam pamanīt cilvēkus sev apkārt.

2. Sāc ar sevi. Bērni vislabāk mācās, vērojot un atdarinot pieaugušos. Tu vari neskaitāmi daudz reižu runāt ar bērnu par empātiju, bet nekas nebūs tik efektīvs kā Tavs piemērs. Tāpēc vienmēr esi empātiska – ne tikai attiecībā pret savu bērnu, bet arī pret citiem ģimenes locekļiem, draugiem, paziņām un pat svešiniekiem uz ielas.

3. Analizējiet jūtas. Rotaļāšanās ar bērniem ir perfekts veids, kā izprast un just līdzi citu cilvēku emocijām. Spēlējot lomu spēles ar LEGO® DUPLO® klucīšiem, jūs kopā varat analizēt emocijas, ko katra no figūrām varētu just. Cita laba metode ir kopā lasīt pasakas vai skatīties kvalitatīvas multfilmas. Pajautā bērna domas par to, ko galvenie varoņi, viņaprāt, jūt, kāpēc tie smejas, raud un kā viņiem varētu palīdzēt.

“Izspēlējot lomu spēles un skatoties lietderīgas multfilmas, pieaugušajiem ir iespēja ar bērniem pārrunāt, kāda uzvedība ir pieņemama un kāda nav atbalstāma, stāstīt par vērtībām. Sarunas ar bērnu ir ārkārtīgi svarīgas, jo caur tām varam iegūt ļoti daudz informācijas par sava dēla vai meitas jūtu pasauli un domāšanu, iespējamo rīcību ikdienas vai problēmsituācijās,” stāsta Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.

4. Pamani brīžus, kad bērns izrāda empātiju. Dažkārt pieaugušie savos bērnos empātiju mēdz neapzināti apspiest. Kad bērns ienāk virtuvē un vēlas palīdzēt sagatavot brokastis, bet Tu noraidi palīdzību, bērns saņem netīšu signālu – nav jācenšas palīdzēt, katram pašam jātiek galā ar iesākto. Diemžēl rezultāts tam var nebūt iepriecinošs, piemēram, pusaudžu vecumā bērns vairs nepiedāvās palīdzēt ar trauku mazgāšanu vai mājas kārtošanu. Tāpēc, ja Tavs bērns vēlas palīdzēt, ļauj viņam iesaistīties un pielāgo uzdevumus atbilstoši viņa spējām.

5. Izrādi atzinību. Jebkurš, jo īpaši bērns, priecājas, ja ieguldītās pūles tiek atzinīgi novērtētas. Tāpēc uzslavē bērnu brīžos, kad viņš izrāda empātiju. Vai bērns padalījās ar savām rotaļlietām, kad spēlējās smilšu kastē? Iedeva pusi no šokolādes savam draugam vai apskāva brāli, kad viņš raudāja? Ja jā, tad paslavē bērnu un parādi, ka no sirds lepojies ar viņu.

Emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte norāda, ka, rotaļājoties ar LEGO DUPLO, bērnam attīstās intelekts un radošums. Darbojoties ar šiem spēļu klucīšiem tiek darbināta sīkā motorika, kas, savukārt, attīsta smadzeņu darbību un valodu.

LEGO® DUPLO® Zemnieku tirgus (10867)

Izspēlējiet reālās dzīves notikumus ar LEGO® DUPLO® Pilsēta: tā ir atpazīstama pasaule ar modernām DUPLO figūrām! Mazuļi būs sajūsmā par ceļojumu uz Zemnieku tirgu un ar interesi uzzinās, kādus produktus tajā var iegādāties. Iemācījušies iepirkties tirgus stendā ar trīs DUPLO figūrām, viņi varēs salikt iepirkumus ģimenes automašīnā un doties prom. Ar šo komplektu būvēšana ir pavisam vienkārša, un tā veicina motorikas attīstību.

LEGO® DUPLO® Mani pirmie savienojamie mājdzīvnieki (10858)

Palīdziet savam bērnam uzbūvēt krāsainās 3D puzles no lielajiem LEGO® DUPLO® klucīšiem! Pirmsskolas vecuma bērni tos labprāt sašķiros pēc trīs dažādām krāsām un izdomās, kādu dzīvnieku var uzbūvēt no katras krāsas klucīšiem. Lai veidotu stāstus un veicinātu valodas attīstību, varat izmantot klucīšus ar attēliem; tā bērni arī uzzinās, ko ēd dažādi dzīvnieki. DUPLO klucīši ir īpaši radīti, lai būtu interesanti un droši mazajām rociņām.

Izglītība

14. Novembris, 2018


Lasi vairāk