Rimi bērniem logo

Kuras rotaļlietas ir bīstamas bērniem?

Kam būtu jāpievērš uzmanība, izvēloties bērnam rotaļlietas, stāsta pediatre, Rimi Bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

Bērns, sākot jau ar zīdaiņa vecumu, daudz laika pavada spēlējoties ar rotaļlietām. Tādējādi viņš iepazīst pasauli un attīstās gan fiziski, gan intelektuāli. Proti, mazais ķipars būs apmierināts ar jebkuru mantiņu, kas nonāk viņa rokās, jo viss jaunais viņam šķiet interesants, taču viņš pats nespēs novērtēt, cik tā viņam droša vai nē. Tāpēc katra rotaļlieta, ko bērnam piedāvājam un kas viņam ir pieejama, ir vecāku atbildība.

Lai nav sīku detaļu
Daudzām rotaļlietām uz iepakojumu ir norāde - nav ieteicams bērniem vecumā līdz trim gadiem. Tas nozīmē, ka tā satur sīkas detaļas, kuras bērns var norīt, vai arī kādus asus stūrus, ar kuriem var savainoties. Šo norādi tad arī ņem vērā, tāpat pievēršot uzmanību, vai mazuļa rokās nenonāk vecāko bērnu rotaļlietas. Kā viens no lielākajiem draudiem mazulim ir mazie lego klucīši, ar kuriem viegli var aizrīties. Ja mazam bērnam piedāvājat mīksto rotaļlietu (turklāt, kad tā atnesta no veikala, vislabāk to izmazgāt), tad tādu, kurai nav kādas sīkas detaļas, ko viegli noraut, piemēram, pogas, plastmasas acis. Zīdainim kā pirmo spēļmantiņu vislabāk un visdrošāk izvēlēties mīkstu, košas krāsas drāniņu.

Mazajiem nemaz nav nepieciešama mantu kaudze, pietiek ar divām, trim, bet kvalitatīvām un drošām rotaļlietām.

Kā ir ar plastmasu?
Tā kā bērni līdz trīs gadu vecumam to, kas nonāk rokās, labprāt iepazīst, ieliekot mutē, tad svarīgi ņemt vērā rotaļlietas materiālu. Plašs piedāvājums ir ar mantām, kas ražotas no plastmasas. Lai arī ražotāji mēdz norādīt, ka tā ir augstvērtīga, veselībai droša plastmasa, tik un tā nav garantijas, ka tās sastāvā nebūtu ftalāti - ķīmiski savienojumi, kas tiek plaši izmantoti rotaļlietu ražošanā, lai mīkstinātu plastmasu saturošās rotaļlietu detaļas. Ftalāti ir kaitīgi veselībai, tie var radīt traucējumus reproduktīvajai sistēmai un palielinot risku saslimt ar alerģijām.

Rotaļlietu tirgū ir konstatētas arī tādas mantas, kura materiālā sastopami smagie metāli, kā svins vai kadmijs, kas var bojāt bērna centrālo nervu sistēmu. Neizvēlies rotaļlietas, kas satur vinilu, PVC, silikonu, Bisfenolu A (BPA), krāsvielas un uz kurām norādīts otrreizējās pārstrādes kods „trīs”, kā arī tādas, kurām ir asa un nepatīkama smaka. Vecākiem būtu jāseko līdzi, vai rotaļlietām, kuras izvēlas, būtu visi nepieciešamie sertifikāti, lai atbilst Eiropas Savienības prasībām. Eiropas Savienībā ražotās rotaļlietas ir drošākas, jo tur ražotājiem ir stingrākas prasības.

Dabiski materiāli
Proti, vislabāk izvēlēties rotaļlietas no dabiska materiāla, piemēram, auduma, kaučuka vai koka un kvalitatīvas. Mazajiem nemaz nav nepieciešama mantu kaudze, pietiek ar divām, trim, bet kvalitatīvām un drošām rotaļlietām. Turklāt visaizraujošākā spēlēšanās izdodas, kad mamma, rosoties virtuvē, mazajam dod iespēju paspēlēties ar lielo koka karoti un bļodu. Tomēr, ja izvēlies koka rotaļlietu, ņem vērā, pirmkārt, kāda vecuma bērns ar to spēlēsies. Koks tomēr ir smags, un bērns, kuram noteiktā vecumā patīk visu, kas rokās, aktīvi vicināt un pat mest pa gaisu, ar to var savainoties. Otrkārt, kāda ir šī koka rotaļlieta? Vai tai ir kādas pielīmētas detaļas, kas var atlīmēties? Vai koks ir krāsots vai lakots? Nekrāsotas, viengabalainas koka rotaļlietas ir drošākas un nesatur kancerogēno vielu formaldehīdu, ko lieto lai salīmētu detaļas.

Baterijas - labāk nē
Bērnam nedrošas ir elektroniskās rotaļlietas, kas darbojas ar baterijām. Baterijas satur ļoti kaitīgas vielas, to norīšana ir pat bīstama dzīvībai. Tāpēc, ja nu tomēr vēlies, lai mazais parotaļājas ar šādu mantiņu, tad lai tas notiek pieaugušo klātbūtnē un raugoties, vai baterijas nodalījums ir stingri aizslēgts un to nevar atvērt. Ņem vērā, ka arī vecas rotaļlietas, kas sen stāvējušas mantu kastē, var saturēt kaitīgas vielas, tāpēc no tādām labāk atbrīvoties. Nedrīkst ļaut bērnam spēlēties ar salūzušām elektrotaļlietām un tādām, kurām lobās krāsa.


Foto: Shutterstock.com

Izglītība

30. Janvāris, 2018


Lasi vairāk