Rimi bērniem logo

Pamatlietas, kas bērnam jāzina par vides klimata pārmaiņām

“Klimata izmaiņas ir nopietna problēma, kuras risināšanu nedrīkst atlikt uz vēlāku laiku, tāpēc jārīkojas tagad un visiem! Par to, kā cilvēka ikdienas rīcība var atstāt nopietnas sekas uz vidi, jāstāsta arī maziem bērniem,” ir pārliecināts Rimi Bērniem eksperts Klāvs Smildziņš.

Klimata pārmaiņas

Kas ir klimata izmaiņas?
Klimata izmaiņas (vai globālā sasilšana) ir mūsu planētas uzkaršanas process. Zinātnieki lēš, ka kopš industriālās revolūcijas cilvēka darbība ir izraisījusi Zemes sasilšanu par aptuveni 1°C. Lai gan tas varbūt neizklausās daudz, tomēr tas nozīmē nopietnas klimata izmaiņas cilvēkiem un savvaļas dzīvniekiem visā pasaulē. Diemžēl temperatūras paaugstināšanās nenozīmē tikai to, ka mums būs jaukāki laika apstākļi. Mainīgais klimats faktiski padara mūsu laika apstākļus ekstrēmākus un neparedzamākus. Temperatūrai paaugstinoties, daži apgabali kļūs mitrāki, un daudzi dzīvnieki (un cilvēki!) var piedzīvot eksistenciālas grūtības pielāgoties jaunajai situācijai.

Siltāks klimats var ietekmēt mūsu planētu vairākos veidos:
- ir vairāk nokrišņu;
- izmainās gadalaiki;
- sarūk jeb izkūst jūras ledājs;
- notiek jūras līmeņa celšanās.

Kā klimata izmaiņas ietekmēs planētu?
Zeme tās pastāvēšanas laikā ir piedzīvojusi visdažādākās izmaiņas. Tad kāpēc tagad mēs par iespējamām izmaiņām tik ļoti uztraucamies? Tas ir tāpēc, ka pēdējos 150 gadus cilvēka saimnieciskās un ekonomiskās darbības dēļ Zemes atmosfērā nonāk milzīgs daudzums kaitīgu gāzu, un pētījumi liecina, ka kopš šā laika pasaules temperatūra paaugstinās daudz straujāk.

Kas izraisa klimata izmaiņas?
1. Fosilais kurināmais
Pēdējo 150 gadu laikā rūpnieciski attīstītās valstis sadedzina lielu daudzumu fosilā kurināmā, piemēram, naftu un gāzi. Gāzes, kas atmosfērā izdalās šā procesa laikā, darbojas kā neredzama “sega”, ieslogot Saules siltumu un sasildot Zemi. Rezultātā notiek process, kas pazīstams kā “siltumnīcas efekts”.

2. Govis!
Ticat vai ne, govju ēšanas paradumi veicina klimata izmaiņas. Gluži tāpat kā mums, govīm ēdot, gremošanas sistēmā uzkrājas metāns, kas izdalās kā atrauga. Savukārt, nonākot atmosfērā, metāns Zemei rada siltumnīcas efektu. No vienas puses, šis fakts var izklausīties smieklīgi, bet tad iedomājies, ka pasaulē ir gandrīz 1,5 miljardi govju, kuras rada metānu. Šāds apjoms noteikti var radīt izmaiņas klimata norisēs.

3. Atmežošana
Meži no gaisa absorbē milzīgu daudzumu oglekļa dioksīda – vēl vienu gāzi, kas veicina siltumnīcas efekta rašanos – un izdala tajā skābekli. Amazones lietus meži to dara tik efektīvi, ka darbojas kā mūsu planētas gaisa kondicionieris – ierobežo klimata izmaiņas. Diemžēl daudzi lietus meži tiek izcirsti, lai iegūtu koksni, palmu eļļu un atbrīvotu vietu lauksaimniecības zemēm, ceļiem, naftas raktuvēm un aizsprostiem.

Biežāk uzdotie jautājumi
1. Vai pasaule beigs eksistēt?
Nē. Planētas Zeme vecums ir aptuveni 4,5 miljardi gadu, un tā ir piedzīvojusi daudz izmaiņu, kļūstot karstāka un vēsāka dažādos laikos. Bet šeit un tagad dzīvojošajiem dzīvniekiem un augiem klimats patīk tieši tāds, kāds tas ir. Ja tas mainīsies pārāk strauji, daudzas sugas izmirs, cietīs arī cilvēki.

2. Bet kāds tam sakars ar mani?
Piesārņojums var rasties no daudzām lietām. Gandrīz viss, ko mēs darām ikdienas dzīvē, ietekmē klimatu. Tāpēc mēs cenšamies retāk lidot, atkārtoti izmantojam iepirkumu maisiņus un pērkam mazāk lietu vai arī iegādājamies pārtiku no saimniecībām, kas atrodas tuvāk mājām.

3. Ko es varu darīt, lai Zemei palīdzētu?
Mēs katrs varam dot nelielu, bet svarīgu ieguldījumu, piemēram, atceroties izslēgt gaismu, kad atstājam istabu, ēst mazāk gaļas un kompostēt radītos bioloģiskos atkritumus, šķirot pārējos atkritumus. Mēs varam arī vairāk pārvietoties staigājot vai dodoties ar velosipēdu, nevis mašīnu.

Raksta tapšanā izmantota informācija no https://climatekids.nasa.gov/climate-change-meaning/ un “National Geographic Kids”

Izglītība

07. Augusts, 2020


Lasi vairāk