Rimi bērniem logo

Pirmais personīgais budžets - kabatas nauda bērnam

Kādā vecumā bērnam uzticēt viņa pirmo naudu un cik brīvi ļaut ar to rīkoties? Vai kabatas nauda ir jānopelna vai arī tā vienkārši pienākas? Kā pareizi iedot kabatas naudu, stāsta Rimi Bērniem emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.

Pirmā nauda: ieguvumi un iespējamās grūtības
Kabatas nauda ceļ bērna pašvērtību, ļauj mācīties patstāvīgi rīkoties ar savu budžetu, pasargā no skaudības, skopuma, naudas nozīmes pārvērtēšanas un diedelēšanas. No otras puses - vecāki var pamatoti raizēties, vai bērns saprātīgi izlietos naudu. Var parādīties skopuma izpausmes, var būt arī alkatības risks, ja pārāk liela uzmanība tiek pievērsta materiālajām vērtībām. Pastāv iespēja izlutināt bērnu, jo dažiem bērniem paša nenopelnīta, bet vienkārši iegūta nauda traucē novērtēt naudas vērtību. Visbeidzot, nauda bērnam, īpaši mazam, var radīt nedrošas situācijas, piemēram, tā var tikt atņemta.

Kabatas nauda ceļ bērna pašvērtību, ļauj mācīties patstāvīgi rīkoties ar savu budžetu, pasargā no skaudības, skopuma, naudas nozīmes pārvērtēšanas un diedelēšanas.

Kad sākt dot bērnam kabatas naudu
Pastāv divi viedokļi, kad ir īstais brīdis iedot naudu, un ļaut bērnam ar to rīkoties pēc paša ieskatiem - kad bērns iemācās skaitīt naudu, vai arī, kad uzsāk skolas gaitas. Lai iemācītu rīkoties ar naudu, ļaujiet bērnam vienam aiziet uz veikalu. Pavērojiet, vai viņš paņem atlikumu. Vai prot sarēķināt, vai iedotās naudas pietiek pirkumiem.
Brīdī, kad nauda parādās bērna dzīvē, jākļūst nopietnākiem arī ikdienas pienākumiem. Ar bērnu varat vienoties, kas ir jāizdara, lai tiktu pie kabatas naudas un naudas vispār. Maksāt par labām atzīmēm vai ikdienas mājas pienākumiem nevajadzētu. Maksāt papildus naudiņu varētu par īpašu palīdzību, iepriekš par to vienojoties. Turklāt ļoti labi, ja šīs palīdzēšanas laikā bērns apgūst kādas jaunas prasmes, ne tikai palīdz.

Cik dot un kā dot?
Kabatas naudas summu vecāki aprēķina, izvērtējot savas iespējas. Bērnam vienmēr gribēsies vairāk, bet droši var paskaidrot, ka vecāki iedot var tikai tik, cik konkrētajā laika periodā var atļauties. Tāpat nebūtu saprātīgi salīdzināt, cik lielu kabatas naudu saņem citi bērni – draugi un klasesbiedri.
Bērna kabatas naudas lielumam nav jāpalielinās, ja palielinās vecāku ieņēmumi. Kabatas naudas apjomu var pārskatīt, piemēram, dzimšanas dienā vai, uzsākot jaunu mācību gadu.

Cik bieži jādod kabatas nauda
Par optimālu naudas došanas variantu psihologi uzskata to, ka kabatas nauda tiek dota regulāri – jaunākiem bērniem reizi nedēļā, vecākiem – reizi mēnesī. Vienojoties ar bērnu, ka nauda tiks tērēta atbildīgi, un sarunājot, kādi pirkumi nav atļauti. Piemēram, īpaši neveselīgi našķi, ja vecāki un bērni ir vienojušies, ka tas ir kaitīgi veselībai.

Nav ieteicams dot kabatas naudu:

  • Jebkurā laikā pēc bērna pieprasījuma;
  • Tikai par kaut ko, jo tad kabatas nauda ir “nopelnīta”.

Kabatas nauda ir jādod regulāri, noteiktā apjomā, bez noteikumiem un atrunām un jebkurā gadījumā.


Kabatas nauda pusaudžiem
Pusaudžu kabatas naudu vecākiem nevajadzētu kontrolēt, tomēr pamanot, ka tā tiek tērēta nepieļaujamā veidā, vecāki var iejaukties.
Ja nauda regulāri tiek iztērēta vieglprātīgi, kabatas naudas maciņš nebūtu regulāri jāpapildina. Ļaujiet bērnam izjust nesaprātīgas tērēšanas sekas.
Pakāpeniski bērnam var uzticēt bez kabatas naudas arī naudu citiem vajadzīgiem pirkumiem, piemēram, braukšanas biļetei, burtnīcām.
Ja iedotā nauda iztērēta, piemēram, našķos, neatliekamos pirkumus veicam, taču pēc tam summu atrēķinām no nākamās kabatas naudas.

Iemācīt veselīgu attieksmi pret naudu
Ja vecāki uz visām bērna vēlmēm atbild ar frāzi “Mums nav naudas, mēs to nevaram atļauties”, vai arī “Tie, kam nauda ir, ir zagļi un meļi”, attieksme pret jautājumu sāk veidoties neveselīga. Šādā gaisotnē augošus bērnus nākotnē var gaidīt naudas grūtības. Patiesībā par naudas pelnīšanu un tērēšanu būtu jārunā atklāti, bez gaušanās un pragmatiski, turklāt budžets jāplāno bērna klātbūtnē. Speciālisti iesaka ģimenes budžeta jautājumus pārrunāt vismaz reizi mēnesī.

Mācoties tērēt kabatas naudu, bērniem vienlaikus ir jāapgūst arī atziņa, ka dzīvē daudzas lietas ir jānopelna. Nav tikai “Es gribu”, un vēlamais piepildās. Ir jāiegulda arī laiks un darbs, lai pie kārotā tiktu.
Ja kādā brīdī ģimenes finansiālie apstākļi kļūst spiedīgi, var lūgt bērnu aizdot naudu. Tas ļaus bērnam justies nozīmīgam un noderīgam, taču šo naudu noteikti ir jāatdod.

Foto: Shutterstock.com

Izglītība

13. Novembris, 2017


Lasi vairāk