Rimi bērniem logo

Radošas idejas, kā iemācīt bērnam nedēļas dienas un pulksteni

Nereti vecākiem šķiet, ka bērnam iemācīt izprast laiku un nedēļas dienas ir “neiespējamā misija”. Kurš ir piemērotākais laiks, kad mazajam mācīt šīs lietas, un kā to darīt? Piedāvājam radošas idejas, kuras īstenot mājās.

Rimi Bērniem eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte atzīst, ka piemērotākais laiks nedēļas dienu apgūšanai ir 3 gadu vecums, kad bērns sāk uz pirkstiem rādīt, cik viņam ir gadu, un mēģina skaitīt. Savukārt pulksteņa apgūšanu var sākt ap 5–6 gadiem.

Katrs bērns ir individuāls, un katram ir savs uztveres veids – vienam redzes, kādam taustes, citam dzirdes. Tāpēc noteikti ir labi padomāt par dažādiem veidiem, kā mācīt nedēļas dienas vai pulksteni. Ja varbūt neder viena metode, var pamainīt uz citu. Psiholoģe Iveta Aunīte arī iesaka: ja vecāki jūt, ka bērns vēl nav gatavs mācīties, var pārtraukt to darīt un pēc trim mēnešiem sākt no jauna. Trīs mēneši ir laiks, kurā bērns aizmirst iepriekšējo pieredzi.

Nedēļas dienu krāsainie kociņi

Var izmantot gan saldējuma kociņus, gan koka špāteles. Bērns var katrai nedēļas dienai izvēlēties savu krāsu un tajās nokrāsot nedēļas dienas. Piemēram, trešdiena zila, ceturtdiena oranža un tā tālāk. Uz kociņiem uzraksta nedēļas dienu nosaukumus, lai bērns arī vizuāli jau atpazīst, kā tās raksta. Ar kociņiem var veikt dažādas rotaļas. Piemēram, pieaugušais var izlikt pirmo kociņu, un tad bērnam jāsaliek pārējās dienas pareizā secībā. Vai vienu kociņu, kamēr bērns neredz, var izņemt ārā, un bērnam ir jāpasaka, kura nedēļas diena ir pazudusi.

Nedēļas dienu vilcieniņš

Uz lapas uzzīmē lokomotīvi ar dažiem vagoniem. Uz stingrāka kartona uzraksta nedēļas dienas un izgriež tā, lai varētu ielīmēt vagona rāmī. Nedēļas dienu lapiņām aizmugurē piestiprina lipekli, lai to var pielikt un arī noņemt. Pirmajā vagonā ieliek kādu no nedēļas dienām, un tad bērnam jāsaliek nākamās dienas. Vai var ielīmēt jau pāris nedēļas dienas, un bērnam jāizdomā, kuru trūkst, lai būtu pareizā secība.

Nedēļas dienu rats

No kartona izgriež apli, ko sadala septiņās vienādās daļās, un pie katras daļas pielīmē nedēļas dienas augošā secībā. Nedēļu dienu ratu piestiprina ar mazu skrūvīti pie garena kartona, uz kura uzlīmēts “šodien”, “vakardien”, “rītdien”. Šādu nedēļas dienu ratu var piestiprināt bērnam istabā, un katru rītu viņš var uzgriezt pareizo dienu. Tā bērns mācās gan dienu, kas ir šodien, gan arī dienu, kas bija vakar un kas būs rīt.

Atrodi pareizo pulksteni

Izdrukā vai uzzīmē pulksteņus, kur iezīmē pulksteņa rādītājusar konkrētiem laikiem. Sagatavo mazas lapiņas ar laikiem, kas norādīti pulksteņos. Bērna uzdevums atrast pareizo laiku pareizajam pulkstenim.

Lielākiem bērniem jau var norādīt arī stundas padsmitos, kur būs vēl arī jāpadomā, kura stunda attiecīgi tā ir.

Pulkstenis ar knaģu minūtēm

Pulksteņa pamatnei izmanto vienreizlietojamo papīra šķīvi. Pulksteņa rādītājus izgriež no kartona un piestiprina ar mazu skrūvīti, lai bērns tos var viegli grozīt. Uz knaģiem uzraksta minūtes un tos piestiprina pie pulksteņa ciparnīcas. Tas bērnam ļaus vieglāk saprast, cik minūšu ir attiecīgajam ciparam. Izmantojot šo pulksteni, var veikt arī dažādus uzdevumus. Piemēram, ar pulksteņa rādītājiem jāuzliek kāds konkrēts laiks, vai var spēlēties ar knaģiem, kur ir minūtes, – bērns noņem knaģus, un pēc tam tie jāsaliek pareizajās vietās.

Pašgatavots rokaspulkstenis

Bērnam var pagatavot savu rokaspulksteni, kas var kalpot gan kā aksesuārs, gan kā izzinoša rotaļlieta. No kartona izgriež ciparnīcu un pulksteņa rādītājus. Par pulksteņa siksniņu izmanto platu gumiju, lai bērnam to būtu viegli uzlikt. Visas detaļas sastiprina ar mazu konstruktora skrūvīti.

Ar šādu rokaspulksteni mācīšanās noteikti liksies aizraujošāka un interesantāka, jo to varēs darīt gan mājās, gan auto, gan pagalmā, gan citās vietās, kur varētu būt garlaicīgi.

Foto: Artūrs Ķipsts un Agnese Gabrāne, Mammamuntetiem.lv

Izglītība

11. Marts, 2020


Lasi vairāk