Rimi bērniem logo

Kā uzsākt aktīvāku ikdienu labākai veselībai?

Viens no labas veselības pamatnoteikumiem ir kustība. Par to, kā uzsākt aktīvāku ikdienu labākai veselībai, stāsta “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns.

Aktīva ikdiena veicina un stabilizē veselību. Un ikdiena nozīmē nevis kaut ko, kas tiek darīts vienu nedēļu – sanāk vai nesanāk, bet tā kļūst par daļu no dzīvesstila.

Lai uzsāktu aktīvāku ikdienu, svarīgi sākt ar mazajiem ieradumiem, piemēram, tās var būt regulāras ikdienas pastaigas.

Mainīt savu ikdienu un ieviest papildu slodzi ķermenim ir nogurdinoši. Tāpēc ilgtermiņa risinājumam ir nepieciešams laiks, lai to izdarītu pietiekami pakāpeniski, skaidro “Rimi bērniem” eksperts.

Ar ko sākt, lai uzturētu labu veselību ikdienā?

Miegs

Lai ikdienā būtu enerģija darīt kaut ko aktīvu, ir labi jāizguļas. Miegs ir tas, kas ļauj cilvēka ķermenim atjaunoties un nākamajā dienā normāli funkcionēt. Labs miegs palīdz regulēt arī izsalkuma un sāta sajūtu, neizgulējies cilvēks biežāk jutīsies izsalcis.

Bezmiegs un miega traucējumi var radīt enerģijas trūkumu, slinkumu un kāri pēc saldumiem.

Neizgulējušies cilvēki pastaigas vietā labāk izvēlēsies paēst un pasēdēt, lai taupītu enerģiju. Jo neizgulējies organisms ir noguris organisms. Turklāt arī nervu sistēma nav gatava koncentrēties uz kādām papildu aktivitātēm.

Laiks bez ekrānierīcēm

Lai sāktu veselīgāku ikdienu, ieteicams divus vakarus nedēļā pavadīt bez ekrānierīcēm. Ekrāni paši par sevi nav kaitīgi, taču svarīgākais ir tas, ko cilvēks nedara, kamēr skatās ekrānā. Vai tā būtu pastaiga, lai izvēdinātu galvu, vai mājas sakopšana un šāda veida fiziska izkustēšanās. Jo arī

sakārtota vide ir nozīmīga, lai būtu sakārtots prāts. Taču, ja cilvēks pavada laiku ekrānierīcē, tad nekas no šī netiks darīts.

Mājās gatavots ēdiens

Vairākumā gadījumu mājās gatavotais ēdiens būs veselīgāks nekā pusfabrikāti un kafejnīcā nopērkamās gatavās maltītes. Kārlis Matisāns iesaka sākt ar ēdiena gatavošanu mājās divas reizes nedēļā. Tas ir ļoti vienkārši pat tiem, kuriem liekas, ka ēdiena gatavošana nav domāta viņiem. Jo vienā vakarā pagatavoto ēdienu var arī uzsildīt un ēst otrajā vakarā.

Sportiskais izaicinājums sev

Sportiskais izaicinājums sev nozīmē spītīgi pieturēties pie savas apņemšanās. Dot sev laiku pusgadu, lai ieviestu ikdienas treniņus. Nav jābūt super rezultātiem un panākumiem uzreiz jau pirmajā nedēļā, galvenais, lai ir pakāpeniski un ilgtermiņā.

Arī tad, ja kādu nedēļu sanāk izlaist treniņus, apņemšanās nav beigusies un nav jāatmet visam ar roku, bet jāturpina.

Kādā brīdī var parādīties nogurums, tad arī jāizdara secinājumi, kādēļ nogurums radies un kaut kas jāizmaina.

Kā pakāpeniski sagatavoties regulāriem treniņiem?

Ļoti svarīga ir izpēte, plānošana un rūpīga sagatavošanās. Jo, ja treniņi tāpat vien haotiski tiks iemesti ikdienas ritmā, ir liels risks, ka tie nekļūs par dzīves ikdienas sastāvdaļu.

Ieplānot laiku

Vispirms vajadzētu kārtīgi pārdomāt un ieplānot, kurā dienas brīdī varētu veltīt laiku šim treniņam. Piemēram, tas varētu būt vakaros no pulksten 18 līdz 19.

Novērtēt attālumu līdz treniņa vietai

Kad sportošanas laiks ir izvēlēts, nākamais solis ir saprast, cik daudz laika nepieciešams, lai varētu nokļūt treniņu vietā. Tāpēc būtu ieteicams doties pastaigā. Bieži vien regulāriem treniņiem nedēļā jāvelta 9–12 stundas, un šāds fakts uzreiz var nobiedēt. Jo tas ietver gan nokļūšanu uz treniņa vietu, gan pārģērbšanos, gan pašu treniņa laiku. Tāpēc jāsāk pakāpeniski, ar izpēti.

Pastaigas

Pastaigas ir ļoti ērtas, jebkurā laikā pieejamas fiziskās aktivitātes. Kad treniņu laiks un vieta ir saprasta, tad var sākt ar pastaigām šajā dienas laikā, lai saprastu arī savu fizisko sagatavotību. Ja pēc divu stundu pastaigas cilvēks nav noguris un pēc tās nav nepieciešamas trīs dienas atpūtai, tad var sākt treniņus.

Padomi

14. Jūnijs, 2023


Lasi vairāk