Ko ņemt vērā, izvēloties sporta pulciņu bērnam?

Par to nav šaubu, ka sports bērniem ikdienā ir ļoti nepieciešams. Tas palīdz uzturēt gan labu fizisko, gan emocionālo veselību. No kāda vecuma var sākt apmeklēt sporta pulciņus, un ko ņemt vērā, izvēloties sporta veidu? Par to vairāk stāsta “Rimi bērniem” kustības un stājas eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Par sporta pulciņiem var sākt domāt jau no bērna trīs gadu vecuma. Šajā vecumā gan tie būs vairāk rotaļīgi, ar spēļu elementiem, vairāk kā vispārattīstošā vingrošana. Taču ar laiku tie kļūs nopietnāki un sarežģītāki, atbilstoši bērna prasmēm un fiziskajai sagatavotībai.

“Rimi bērniem” eksperte iesaka izmēģināt dažādus sporta veidus, lai bērns labāk saprastu, kas tieši viņam visvairāk patīk un padodas.

Reizēm, sākot apmeklēt kādu sporta pulciņu, bērnam ir liela vēlme un motivācija, taču ar laiku tā zūd un treniņus apmeklēt vairs negribas. Šajā gadījumā “Rimi bērniem” eksperte iesaka vecākiem uzreiz nepadoties, bet aprunāties ar treneri par to, vai bērnam ir vērts turpināt iesākto sporta veidu vai tomēr meklēt kādu citu. Jo trenerim ir pieredze, viņš redz, kas bērnam padodas vai nepadodas.

Izvēloties sporta pulciņu, jāņem vērā ne tikai bērna interese par konkrēto sporta veidu, bet arī bērna veselības stāvoklis un sporta pulciņa izmaksas.

Bērna veselības stāvoklis

Pirms uzsākt nodarboties ar jebkuru sporta veidu, būtu vēlams doties pie ģimenes ārsta, lai izvērtētu bērna veselības stāvokli. Ja bērnam ir kādas veselības problēmas, tad sporta pulciņa izvēle ir jāpārdomā īpaši rūpīgi, jo nepiemērots sporta veids šīs problēmas tikai pastiprinās.

Lūk, veselības nianses, ko ņemt vērā, izvēloties sporta pulciņu:

Dermatīts, ekzēma, bieža saaukstēšanās, kas pāriet vidusauss iekaisumā

Ja bērnam bieži ir šādas veselības problēmas, tad peldēšana nebūtu ieteicama. Peldbaseina hlorainais ūdens lieki kairinās ādu, kā arī ne vienmēr izdosies noturēt sausumā ausis, kas būtu nepieciešams, ja bērnam bieži ir vidusauss iekaisumi.

Izteikta hipermobilitāte

Hipermobilitāte nozīmē, ka locītavu saites ir pagarinātas un nestabilas. Ja hipermobilitāte ir nenozīmīga, var apmeklēt dažādus sporta veidus, bet, ja tā ir izteikta, tad neiesaka nodarboties ar sporta veidiem, kas var traumēt locītavas. Piemēram, ja bērnam hipermobilitāte ir ceļos, tad nevajadzētu apmeklēt futbola un basketbola treniņus. Bet, ja hipermobilitāte ir rokās, nevajadzētu iet uz tenisa treniņiem.

Stājas problēmas, skolioze

Ja bērnam ir problēmas ar stāju, vajadzētu izvairīties no asimetriskiem sporta veidiem, piemēram, tenisa. Ja bērnam ir skolioze, tad nevajadzētu apmeklēt sporta deju un daiļslidošanas treniņus, jo tajos liela slodze ir uz ķermeņa rotāciju, kas savukārt nelabvēlīgi ietekmē skoliozi.

Domājot par stājas uzlabošanu, “Rimi bērniem” eksperte iesaka jāšanas treniņus un peldēšanas nodarbības.

Taču peldēšanas treniņu nedrīkst būt pārāk daudz un intensīvi, kā arī tiem ir jābūt kopā ar treneri, kurš ir speciāli apmācīts darboties ar bērniem, kam ir stājas problēmas.

Astma

Bērniem, kuriem ir astma, būtu ieteicams nodarboties ar sporta veidiem, kas attīsta krūšu kurvi, piemēram, ar peldēšanu, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Sporta pulciņa izmaksas

Pirms sākt nodarboties ar kādu sporta veidu, būtu vērtīgi noskaidrot, ar kādām izmaksām nākotnē būs jārēķinās.

Bieži vien pašvaldības līdzfinansē konkrētu sporta veida pulciņu, līdz ar to vecākiem būs minimāli ieguldījumi.

Bet ir arī sporta pulciņi, kur nav šāda līdzfinansējuma, kā arī papildus maksai par treniņiem ir jāiegādājas noteikts sporta apģērbs un inventārs. Apzinot dažādu sporta pulciņu izmaksas, ir iespējams izvērtēt, kurš no tiem labāk iekļausies ģimenes budžetā.

Sports

29. Augusts, 2023


Lasi vairāk