Bērns nedrīkst lietot govs pienu. Ar ko to labāk aizvietot?

Aizvien biežāk var dzirdēt, ka ir bērni, kas nevar uzturā lietot govs pienu un tā produktus. Varētu šķist – kas tur sevišķs, taču piens un piena produkti sastāda, pirmkārt, ļoti lielu produktu grupu un, otrkārt, kalpo kā vairāku uzturvielu avots.
 

“Rimi Bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina atgādina, ka it īpaši bērniem govs piena izslēgšana no uztura var veicināt vairāku uzturvielu, makro un mikroelementu deficītu.

Iemesli, kāpēc uzturā nedrīkst lietot govs pienu un piena produktus, var būt vairāki. Viens no visizplatītākajiem ir govs piena olbaltuma alerģija. Šajā gadījumā govs piena olbaltuma izslēgšana no diētas ir galvenā ārstēšanas metode. Šīs diētas nepieciešamību, cik ilgi un cik striktai tai jābūt, nosaka ārsts alergologs.

Produktu izslēgšanas diēta var būt nepieciešama vien uz dažām nedēļām vai atkarībā no alerģiskās reakcijas smaguma jāturpina vairākus mēnešus.

Kur var slēpties piens?

Jāatceras, ka govs piens ietilpst vairāku produktu sastāvā, pat tādos, kur mums liktos, ka tam nav jābūt. Pienu, piena pulveri un citus piena produktus pievieno gan maizei, gan lieto konditorejā, gan gaļas vai zivs izstrādājumos, mērču pagatavošanai.

Tāpēc piena izslēgšanas diētas ievērošana prasa, pirmkārt, augstu precizitāti un, otrkārt, var radīt finansiālu slogu ģimenei, jo piena analogi ir dārgāki nekā govs pienu saturošie produkti.

Ko satur piens?

Nepamatota un nepārdomāta (kas ir ļoti svarīgi) piena izslēgšanas diēta bērna vecumā var veicināt gan nepietiekamu enerģijas uzņemšanu, gan vairāku mikroelementu iespējamo deficītu. Ar piena produktiem tiek uzņemtas olbaltumvielas, piesātinātās taukskābes, kalcijs, fosfors, D vitamīns. Gadījumā, ja ir nepieciešams ievērot piena izslēgšanas diētu, ieteicams vērsties pie uztura speciālista vai dietologa pēc palīdzības koriģēt diētu, lai nerastos uzturvielu deficīts. Speciālists palīdzēs izprast, vai ir vajadzība pēc papildu uztura bagātinātāju lietošanas.

Ar ko aizvietot govs pienu?

  • Pirmkārt, ja ir iespējams lietot kazas piena produktus, tad situācija ir krietni vieglāka un var pārtikā izmantot kazas pienu, sieru un jogurtu. Šādā gadījumā satraukties par uzturvielu deficītu nevajadzētu. Diemžēl visbiežāk situācijās, kad nedrīkst lietot govs pienu, nedrīkst arī nedz kazas, nedz aitas pienu ļoti augsta krusteniskās reakcijas riska dēļ, jo visu pienu sastāvā ir kazeīns – galvenā piena olbaltumviela, kas izraisa alerģisko reakciju.
  • Nākamais iespējamais govs piena analogs – sojas piens un sojas produkti. Tomēr arī šeit ir risks uz krusteniskām reakcijām, tāpēc atkal būtu jākonsultējas ar ārstu, lai precizētu, cik stingrai būtu jābūt diētai. Sojas produkti kalpos gan kā olbaltumvielu, gan kā kalcija un D vitamīna avots, jo sojas piens ir bagātināts ar šiem mikroelementiem.
  • Situācijās, kad nedrīkst nedz govs pienu, nedz soju, jāsaprot, ka visi citi piena analogi pēc sastāva nebūs līdzvērtīgi govs pienam, jo tajos būs zems tauku, olbaltumvielu, mikroelementu daudzums. Piemēram, mandeļu piens satur vien 0,1–0,5 gramus olbaltumvielu uz 100 gramiem produkta, savukārt govs pienā ir 3 grami uz 100 gramiem. Tomēr, lai paplašinātu ēdienkarti, noteikti var rekomendēt uzturā iekļaut auzu, mandeļu, kokosriekstu augu dzērienus – gan dzērienu, gan ēdienu pagatavošanas procesā. Sviesta vietā var izmantot kokosriekstu eļļu, šādā veidā uzņemot arī piesātinātās taukskābes.

Jāatceras, ka līdz 6 gadu vecumam Eiropas Pediatru gastroenterologu asociācija nerekomendē uzturā lietot rīsu pienu, jo rīsos ir augsts arsēna piesārņojums. Tā kā arsēns ir ūdenī šķīstošs, tas augstākā koncentrācijā būs tieši rīsu pienā.

  • Saldā krējuma vietā ieteiktu izmēģināt vai nu kokosriekstu pienu, ko arī var izmantot desertu un mērču pagatavošanā, vai arī auzu krējumu, ko labāk lietot, tieši gatavojot mērces.
  • Pērkot dažāda veida augu valsts jogurtus un piena dzērienus, ieteiktu pievērst uzmanību arī tam, cik daudz cukura tiem pievienots. Tā koncentrācija mēdz būt ļoti augsta, bet šobrīd aizvien biežāk var iegādāties, piemēram, kokosriekstu jogurtu vai mandeļu pienu bez pievienota cukura.

Veikala plauktos var redzēt arī siera analogus – tie galvenokārt ir tauku un ogļhidrātu masa, kas pēc krāsas, smaržas un konsistences atgādina sieru, taču atkal jāatceras, ka vegāniskais siers nesatur nedz olbaltumvielas (0,5 g uz 100 g produkta), nedz kalciju vai fosforu. Tomēr to noteikti var izmantot, lai bērns nejustos sociāli izolēts gadījumos, ja visa ģimene ēd makaronus ar sieru vai cep mājās picu, bet bērns nedrīkst lietot sieru. Tad noteikti ieteicams iegādāties šo analogu, lai bērns kopā ar pārējiem var nobaudīt iemīļoto ēdienu.

Uzturs

25. Maijs, 2022


Lasi vairāk