Bērns neēd bērnudārzā. Ko darīt?

Ir mazuļi, kas bērnudārzā apēd visu līdz pēdējai kripatai, bet daļa bērnu ir īsti spītnieki. Dārziņā viņi atsakās no maltītēm dienu no dienas. Vecākus tas uztrauc, jo tik mazs bērns nevar visu dienu neēst.
 

“Rimi Bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina analizē, kādi varētu būt iemesli, kāpēc bērns nevēlas ēst dārziņa ēdienu un kā vecāki varētu šo problēmu risināt.

Uztura speciālistes ikdienas praksē sūdzības par to, ka bērns dārziņā neēd, ir vienas no visbiežāk dzirdētajām. Vecāki sūdzas, ka bērns pārnāk no bērnudārza neēdis, bet grupiņas auklīte katras dienas noslēgumā informē vecākus, ka, lūk, visi audzēkņi ēd labi, bet šis bērns atsakās no maltītes vai apēd tikai dažus konkrētus produktus.

Problēmu jāsāk risināt ar to, ka vispirms ir jāaprunājas ar bērnu, uzklausot, kas tieši viņu neapmierina dārziņa piedāvātajā ēdienkartē.

Ko pārrunāt ar bērnu

Vai ēdiens ir garšīgs?

Parunājiet ar bērnu, kas tieši viņam nepatīk bērnudārza ēdienā? Iztaujājiet bērnudārza personālu – auklītes un audzinātājas –, vai slikti ēd tikai jūsu bērns vai arī citi grupiņas bērni. Vai bērnam negaršo visi ēdieni, vai arī viņš atsakās tikai no konkrētiem ēdieniem?

Kāds ir ēdienreizes emocionālais fons?

Mēģiniet saprast, vai ēšanas noskaņojumu neietekmē negatīvs emocionālais fons. Piemēram, audzinātāja dusmojas uz bērniem, kas ēd slikti vai nosmērē galdu vai drēbes, kliedz uz audzēkņiem, spiež apēst visu, kas ir uz šķīvja…


Iespējams, ka bērns ir ļoti izvēlīgs un pieradis apēst tikai to, kas viņam vislabāk garšo, piemēram, 2–3 šķēles baltmaizes, bet atteiksies no veselīgās zupas.


Vai ēdiens ir “saprotams”
Ieteicams uzzināt, kā notiek bērnu ēdināšana bērnudārzā. Vecāko grupiņu audzēkņi paši sev uzliek ēdienu. Mazākajiem tas tiek pasniegts jau porcijās. Joprojām skolās un dārziņos ēdienu pārlej ar mērci. Daudzi bērni šādu ēdienu neēd. Iespējams, ka tādu ēdienu neēstu arī pieaugušie. Tādā gadījumā var mēģināt runāt ar personālu, lai mērci porcijai nepievieno vai pasniedz atsevišķi.

Otra izplatīta problēma ir salāti. Daudzi bērni neēd ēdienu, kuram nav skaidri saprotamas sastāvdaļas. Viņi labprāt apēstu gurķi, tomātu vai burkānu, ja tādi tiktu piedāvāti nesasmalcināti, nevis sašķērēti sīkos gabaliņos.


Nepareiza ēdienreižu plānošana

Brokastis ir svarīga dienas ēdienreize, un mājās pirms dārziņa bērns var ieturēt vieglas brokastis. Tomēr dažreiz pirmā ēdienreize mājās ir ļoti sātīga. Atnākot uz dārziņu, mazais nejūt izsalkumu un atsakās no tā ēdiena, ko pasniedz grupiņā. Ja arī pusdienās nav kaut kas ļoti garšīgs, tad bērns atkal neēd vai apēd maizi vai kartupeļus. Viņš var izturēt laiku līdz vakariņām, kad jau ir ļoti izsalcis. Ja bērns ir izsalcis, svarīgi šajā brīdī nenosist apetīti ar ātrām uzkodām – bulciņu vai jogurtu, jo tad mājās “ballīte” ar našķiem turpināsies līdz pat gulētiešanai. Tas veicinās sliktāku ēstgribu nākamās dienas pirmajā pusē un lielāku apetīti mājās. Iznāks kā apburtais loks – bērns atteiksies no pilnvērtīga uztura un apmierinās izsalkumu ar nevērtīgām uzkodām.

Pavisam nerisināmās situācijās, kad nedz bērns, nedz bērnudārzs nav gatavi sadarboties, ieteicams vienoties ar audzinātājām, ka dosiet līdzi savu ēdienu. Piemēram, pusdienām vai launagam kādu veselīgu uzkodu gadījumā, ja mazais neko neēd no pusdienu ēdienkartes.

Uzturs

15. Novembris, 2021


Lasi vairāk