Ko nozīmē bērna vadīta ēšana un kādi tai ir plusi?

Aizvien biežāk piebarošanas uzsākšanai vecāki izvēlas bērna vadītu ēšanu. Ko tā īsti nozīmē, vai šai metodei ir plusi un mīnusi, skaidro “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina.

Kad sākt piebarošanu?

Piebarošana vienmēr ir ļoti svarīgs posms mazuļa attīstībā. Domājot, kad, ar ko un kā uzsākt šo procesu, vecākiem ļoti bieži rodas pamatīgs stress, zina teikt Olga Ļubina.

Pasaules Veselības organizācija rekomendē ekskluzīvu zīdaiņu barošanu (ar mātes pienu) nodrošināt līdz sešu mēnešu vecumam.

Piebarošanu vajadzētu sākt ne agrāk par brīdi, kad mazulis ir 17 nedēļu vecs, un ne vēlāk par 26 nedēļu vecumu, iesaka Eiropas Pediatrijas, gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrība.

Ne par agru, ne par vēlu

Agrīna vai pārāk novēlota piebarošanas sākšana var negatīvi ietekmēt bērna veselības stāvokli.

Pārāk agri uzsākta piebarošana ir tad, ja tas tiek darīts, pirms bērns sasniedzis četru mēnešu vecumu. Tik maziem zīdaiņiem gremošanas trakts vēl nav līdz galam nobriedis un nespēj sagremot ar pārtiku uzņemtās uzturvielas.

Pārāk vēlīna piebarošanas uzsākšana – pēc pusgada vecuma – draud ar to, ka mazulis neuzņems pietiekami daudz uzturvielu, kas nepieciešamas augšanai un attīstībai. Tik liela bērna organismam mātes piens vai arī piena maisījums vien vairs nespēj nodrošināt vajadzīgo kaloriju un dzelzs daudzumu.

Kas ir bērna vadīta ēšana?

Viena no metodēm, ko iespējams izvēlēties, ir bērna vadīta ēšana. Tā balstās uz paša mazuļa interesi un vēlmi sākt ēst piebarojumu, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Metode balstās uz to, ka mazais ēd to pašu, ko pārējie ģimenes locekļi, tikai viņam atbilstošā veidā.

Tas nozīmē, ka bērnam negatavo atsevišķi biezeņus, bet dod produktu tādā veidā – lielumā un formā –, lai viņš pats to spētu satvert un apēst.

Piemēram, ja visa pārējā ģimene ēd sakņu sautējumu, zīdainim piedāvā kārtīgi izceptu burkānu. Tādējādi viņam tiek dota iespēja izprast ēdiena krāsu, garšu, konsistenci, tekstūru.

Atceries!

Pirms piebarošanas uzsākšanas un piebarošanas metodes izvēles visus interesējošos jautājumus ieteicams pārrunāt ar ārstējošo ārstu vai uztura speciālistu.

3 nosacījumi bērna vadītas ēšanas uzsākšanai

Lai piebarošanu varētu sākt, izmantojot bērna vadītas ēšanas metodi, svarīgi vairāki aspekti:

  • mazulis izrāda interesi par ēdienu, grib nogaršot to, kas atrodas vecāku šķīvī;
  • pats sēž;
  • spēj noturēt ēdienu pirkstos un nogādāt to mutē.

Ļoti bieži šīs iemaņas bērniem attīstās vēlāk, nekā klasiski tiek rekomendēts uzsākt piebarošanu, piebilst Olga Ļubina.

Bērna vadītas ēšanas plusi

1. Neatkarība un autonomija. Izmantojot šo metodi, bērns tiek mācīts ēst pats.

2. Pašregulācija. Bērns pats nosaka, ko un cik daudz vēlas apēst.

3. Motoro spēju attīstība. Nodrošinot bērna vadītu ēšanu, mazuļiem labāk attīstās motorā, kā arī acu–roku koordinācijas funkcija.

4. Mazinās spriedze. Tā kā bērnam tiek ļauts pašam noteikt, ko un kā viņš ēd, ir zemāks stresa līmenis gan viņam pašam, gan kopumā ģimenē.

5. Mazinās izvēlīgums. Ņemot vērā, ka neviens nespiež un nekontrolē bērna ēšanu, mazinās izvēlīgums attiecībā uz ēdienu.

Riski, ko rada bērna vadīta ēšana

1. Aizrīšanās risks. Izmantojot šo metodi, pastāv neliels, tomēr nedaudz paaugstināts aizrīšanās risks.

2. Uzņemto uzturvielu disbalanss. Uzsākot piebarošanu ar šo metodi, mēdz kavēties ar dzelzi bagāto produktu ieviešana uzturā. Tā dēļ zīdaiņiem, kas tiek piebaroti, izmantojot bērna vadītu ēšanu, biežāk mēdz būt alimentārais dzelzs deficīts.

Skaidrojums

Alimentārs – tāds, kas atkarīgs no uztura, saistīts ar uzturu.

Uzturs

28. Janvāris, 2023


Lasi vairāk