Rimi bērniem logo

Psiholoģiskais atbalsts mammai bērna zīdīšanas laikā

Lai cik dabīga ir zīdīšana, tā ne vienmēr izdodas mierpilni un bez problēmām. Kā psiholoģiski un emocionāli atbalstīt māmiņu, kas zīda mazuli, stāsta “Rimi Bērniem” emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte un “Rimi Bērniem” bērnu veselības eksperte Sanita Mitenberga.

“Šis nav tas laiks, kad mammai ir jātiek galā pašai. Retums ir tādu veiksmes stāstu, kad sieviete var mazuli apkopt viena. Vēsturiski sieviete nekad nav atstāta viena pēc dzemdībām, vienmēr viņai apkārt ir bijušas sievietes, kas palīdz. Māmiņām ir jāprot gan palūgt palīdzību, gan to pieņemt – šis nav tas brīdis, kad kaut kas ir jāpierāda,” uzsver Iveta Aunīte.

Jaunās māmiņas labsajūta ir liekama pirmajā vietā, jo tā uzreiz atspoguļosies bērna labsajūtā.

Lielais resurss – palīgkomanda
Bērniņš būs tikai ieguvējs, ja mamma būs vairāk atpūtusies un mierīga. Jaunās māmiņas labsajūta ir liekama pirmajā vietā, jo tā uzreiz atspoguļosies bērna labsajūtā. Tāpēc būtu vēlams, lai zīdīšanas periodā sievietei ir palīgkomanda. Ir labi, ja šajā procesā viņu atbalsta vairāki cilvēki – partneris, kāda vecmāmiņa vai no malas piesaistīts uzticams cilvēks. Šajā laikā ļoti svarīgi ir rūpēties par māmiņas pamatvajadzībām – miegu, atpūtu, siltu ēdienu. Reizēm pagatavota silta maltīte ir lielisks atbalsts, norāda Iveta Aunīte.
Tāpat ļoti svarīgi, lai sievietei tomēr būtu sava telpa un laiks tikai sev – izgulēties, palasīt grāmatu. Svarīgi, lai mamma var atpūsties bez bažām, uztraukuma un bez vainas izjūtas. Atbalsta persona var doties pastaigāties ar mazuli, kamēr māmiņa velta laiku sev, vai parotaļāties ar bērnu, kamēr sieviete guļ, iziet pastaigā viena pati vai dara ko citu sev tīkamu. Atpūtusies un ar sevi apmierināta mamma būs mierīgāka un spēs labāk parūpēties par mazuļa vajadzībām, arī zīdīšanu.

Pēc neilga laika jaunās mammas var saskarties ar nepieredzētam sāpēm krūtīs zīdīšanas laikā – bieži vien sievietes no tā nobīstas, bet prasīt padomu kautrējas.

Zīdīšanas eksperti
Ļoti palīdz, ja jau pašā sākumā kāds parāda, kā zīdīt mazuli. Pēc neilga laika jaunās mammas var saskarties ar nepieredzētam sāpēm krūtīs zīdīšanas laikā – bieži vien sievietes no tā nobīstas, bet prasīt padomu kautrējas. Ja māmiņai rodas šaubas tieši par zīdīšanu, lielisku palīdzību var sniegt jomas speciālisti – zīdīšanas konsultanti, PEP mammas, dzemdību iestādes personāls, ģimenes ārsti. “Sievietei vajag tikai pajautāt! Cilvēki, kas dzīvo līdzās, var neiedomāties, ka mammai ir šādas problēmas, šaubas vai neziņa,” par savām sajūtam runāt aicina Iveta Aunīte.
Tieši jomas speciālisti būs labākie eksperti, lai sniegtu atbildes par zīdīšanas tehniku. Ja sievietei šķiet, ka zīdīšanas sākums nav bijis tik veiksmīgs un dzemdību iestādē nav saņemta visa informācija par zīdīšanu, šo palīdzību noteikti var meklēt arī laikā, kad bērns jau ir paaudzies – nav jēgas sevi šaustīt par pieredzi pirmajās bērna dzīves dienās, kas, iespējams, nav bijusi tik veiksmīga.

Kam lūgt padomu zīdīšanas jautājumos:
• dzemdību iestādes personālam – vecmātēm, medmāsām, bērnu ārstiem;
• zīdīšanas konsultantiem;
• PEP mammām;
• dūlām;
• ģimenes ārstam, pediatram;
• draudzenei, kurai uzticies un kura saskārusies ar līdzīgu jautājumu.

Ja sievietei šķiet, ka zīdīšanas sākums nav bijis tik veiksmīgs un dzemdību iestādē nav saņemta visa informācija par zīdīšanu, šo palīdzību noteikti var meklēt arī laikā, kad bērns jau ir paaudzies – nav jēgas sevi šaustīt par pieredzi pirmajās bērna dzīves dienās, kas, iespējams, nav bijusi tik veiksmīga.

Rīta puses – mammas atpūtai
Kā norāda “Rimi Bērniem” bērnu veselības eksperte Sanita Mitenberga, galvenais priekšnoteikums, lai zīdīšana varētu noritēt veiksmīgi, ir atpūtusies māmiņa, tāpēc ļoti svarīgi mammai ir izgulēties. “Īpaši būtiski tas ir laikā, kad novērojamas piena krīzes. Kad sieviete jūtas nogurusi un jūt, kad tuvojas tā sauktā piena krīze, ir svarīgi kaut uz stundu atrast laiku sev. Lieliski, ja mazuli var uzticēt kādam citam, kas ļaus jaunajai māmiņai netraucēti izgulēties, palasīt grāmatu, ieiet vannā vai paklausīties mūziku,” stāsta Sanita Mitenberga. Viņa iesaka savai atpūtai izvēlēties dienas pirmo daļu, kad parasti bērns ir mierīgāks un omulīgāks un vairāk guļ. Šajā laikā nevajadzētu ieplānot mājas darbu veikšanu, bet darīt kaut ko savam priekam.

Vientuļajām mammām
Ja sievietei nav partnera un par mazuli rūpes jāuzņemas vienīgi viņai pašai, būtu ļoti vēlams meklēt atbalstu pie radiniekiem vai draugiem. Tāpat labs variants ir piesaistīt profesionālo palīdzību. Taču, ja sievietei nav neviena tuvinieka un nav arī līdzekļu, lai piesaistītu palīdzību no malas, atbalstu var meklēt sociālajā dienestā vai krīzes centros. Galvenais ir māmiņai nepalikt vienai bez atbalsta.

Uzturs

24. Marts, 2021


Lasi vairāk