Vai bērniem ir nepieciešami uztura bagātinātāji?

Ļoti bieži vecāki no dažādiem informācijas avotiem dzird, ka bērniem ir nepieciešams papildus lietot dažādus vitamīnus un uztura bagātinātājus, lai nodrošinātu organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām un lai bērni būtu veseli un laimīgi. “Rimi bērniem” veselīgas ēšanas eksperte, sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina skaidro, kuri vitamīni un uztura bagātinātāji bērnam ir vajadzīgi.

Vitamīni un uztura bagātinātāji, kuri ir nepieciešami bērniem

  • D vitamīns – ļoti svarīgs vitamīns gan bērniem, gan pieaugušajiem. Ģimenes ārsts jau agrīnā bērna vecumā nozīmēs lietot D vitamīnu katru dienu, lai mazinātu tā deficīta risku, kas var radīt samazinātu kaulu blīvumu un rahīta attīstību.
  • K vitamīns – šo vitamīnu jaundzimušajiem injicē pirmajās dzīves stundās. Arī ģimenes ārsts var nozīmēt K vitamīna lietošanu pilienu veidā. Tas ir nepieciešams, jo jaundzimušajiem ir paaugstināts risks šā vitamīna deficīta attīstībai – bērnam, vēl esot mammas vēderā, caur placentu tiek niecīga K vitamīna deva. Līdz ar to mazuļa aknās uzreiz pēc piedzimšanas ir nepietiekamas K vitamīna rezerves.
  • Dzelzs – gadījumos, ja pašai mammai grūtniecības laikā ir bijusi dzelzs deficīta anēmija, arī zīdainim var būt samazināti dzelzs krājumi organismā. Tāpēc būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu un, uzsākot piebarošanu, jāizvēlas produkti ar augstāku dzelzs saturu. Protams, ja deficīts ir izteikts, ģimenes ārsts var nozīmēt dzelzs preparātu lietošanu. Dzelzs deficīts var attīstīties arī vēlākā vecumā, kad izvēlīgās ēšanas rezultātā bērns ļoti maz vai nemaz nelieto dzelzi saturošus produktus (sarkanā un putnu gaļa, to subprodukti, zivis un jūras veltes, pākšaugi, zaļie dārzeņi) vai arī uzturā lieto pārmērīgi daudz piena produktu. Pienā esošais kalcijs bloķē dzelzs uzsūkšanos gremošanas traktā, kas var novest pie tās deficīta. Arī šādos gadījumos būtu nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, lai izvērtētu ikdienā uzņemto uzturvielu daudzumu, iespēju to palielināt ar ēšanas paradumu maiņu un nepieciešamību papildus lietot dzelzi saturošus uztura bagātinātājus.
  • Kalcijs – ja bērnam ir konstatēta govs piena olbaltuma alerģija, bieži vien arī kalcijs netiks uzņemts pietiekamā daudzumā. Jāatceras, ka ne tikai piena produkti ir galvenais kalcija avots. Labs kalcija avots ir arī ar kalciju bagātināti augu dzērieni, piemēram, sojas piens vai sojas jogurts, mandeles, sezama sēklas un sezama sēklu pasta (tahini), sardīnes. Ja bērns šos produktus nelieto, tad, konsultējoties ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, jāapsver kalcija preparātu lietošana.
  • Omega-3 taukskābes – ir zinātniski pierādīts, ka polinepiesātinātām omega-3 taukskābēm ir vitāla nozīme centrālās nervu sistēmas un imūnās sistēmas attīstībā, tāpēc regulāra produktu, kas satur omega-3, lietošana ir ieteicama visiem bērniem. Omega-3 satur tādi produkti kā zivis, linsēklas un linsēklu eļļa, valrieksti un valriekstu eļļa. Taču, ja bērns šos produktus nelieto vai lieto nepietiekami regulāri (mazāk nekā divas reizes nedēļā), būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai uztura speciālistu, lai pārrunātu nepieciešamību pēc papildus omega-3 taukskābju uzņemšanas.

Un kā ar citiem uztura bagātinātājiem?

Mēdz būt situācijas, kad bērnam ir nepieciešams papildus uzņemt vēl kādus citus uztura bagātinātājus. Pirms to lietošanas ir jāizvērtē bērna veselības stāvoklis, organisma vajadzība un spēja uzņemt šos mikro vai makro elementus ar uzturu. Jo bieži vien pietiek veikt uztura paradumu maiņu, lai nodrošinātu organismu ar vajadzīgajiem elementiem.

Jāatceras, ka katras vielas lietošanai ir jābūt pamatotai un nav nepieciešams uztura bagātinātājus uzņemt tikai profilaktiski, skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Jo bieži vien no to lietošanas nebūs nekāda pozitīva efekta, drīzāk pretēji – bērna organismam (nierēm un aknām) tā būs papildu slodze. Vislabāk būtu veikt asins analīzes, lai izvairītos no konkrēto vielu pārdozēšanas. Nav retums, kad pediatri sastopas arī ar D vitamīna hipervitaminozi, jo daudzi vecāki to dod saviem bērniem, neveicot asins analīzes un nenosakot, kāds ir šā vitamīna līmenis bērna asinīs. Tāpēc pirms jebkuru uztura bagātinātāju un vitamīnu lietošanas ir nepieciešams konsultēties ar ārstu vai uztura speciālistu, atgādina “Rimi bērniem” eksperte.

Uzturs

21. Septembris, 2023


Lasi vairāk