Vai sporta pulkstenis var motivēt bērnu sportot?

Kad pusaudzis pavēsta, ka grib sporta pulksteni un tad gan ērto dīvānu un spēļu konsoli liks malā un pievērsīsies sportiskām aktivitātēm, vecāki gatavi tūlīt pat mesties uz veikalu, lai iegādātos šo brīnumlīdzekli. Vai tiešām šāds pulkstenis var motivēt bērnu sportot? Un, ja to nolemts pirkt, tad – kas jāņem vērā?

Kad pārspēj vecākus...

Skaidrs, ka sporta jeb viedais pulkstenis nav nekāda burvju nūjiņa, ko pavicināt, lai pusaudzis uzreiz sāktu skriet rīta krosiņus vai nopietni pievērstos kādām citām regulārām fiziskajām aktivitātēm. Tomēr fitnesa treneris un “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts Kārlis Birmanis vērtē, ka šie gadžeti ar sacensības garu aicina būt fiziski aktīvākam.

Tāpēc viedie pulksteņi īpaši piemēroti azartiskiem cilvēkiem, kuriem patīk šāda veida izaicinājumi.

“Ja vecāki apsver šādas ierīces iegādi bērnam, vēlams padomāt par viņa rakstura īpašībām – vai viņš ir gana azartisks un vai tas viņu varētu interesēt,” iesaka Kārlis Birmanis. Tad bērnam būs interesanti sacensties vai vismaz salīdzināt savus datus un panākumus ar vienaudžiem. Dažkārt tas palīdz arī socializēties, jo var kalpot kā papildu vienojošais faktors vienaudžu barā.

Treneris pus pa jokam brīdina: ja šāds viedpulkstenis ir arī vecākiem, var sanākt tā, ka bērns, piemēram, noieto soļu skaitīšanā pieaugušos pārspēj. “Tas gan var vecākus mudināt būt fiziski aktīvākiem, jo viņiem taču jārāda pozitīvais piemērs!” piebilst eksperts.

Motivē ar mazām uzvarām

Vai sporta pulkstenis var palīdzēt izveidot ieradumu sportot, regulāri nodarboties ar augstas intensitātes fizisko slodzi? “Domāju, nē, taču sporta pulkstenis sniedz informāciju par pulsu, bet advancētāki parāda arī citus svarīgus mērījumus gan fiziskās slodzes laikā, gan miera stāvoklī,” skaidro Kārlis Birmanis.

Pēc pāris nedēļām noteikti būs redzami regulāro treniņu rezultāti – viedpulkstenis parādīs uzlabojumus kaut vai pulsa ziņā.

“Piemēram, skrienot, nodarbojoties ar distanču slēpošanu, soļošanu, riteņbraukšanu, ar laiku varēs pamanīt, ka fiziskā sagatavotība uzlabojusies,” stāsta eksperts. “Sīkumaini, bet parasti šie sporta pulksteņi dod cilvēkam mazo uzvaras garšu. Turklāt, ja pulkstenis būs pietiekami advancēts, tas uz ekrāna var parādīt atskaiti – hei, tu tikko esi noskrējis savus ātrākos piecus kilometrus! Tā ir mazā uzvara, kas gan pieaugušajam, gan bērnam dos sajūtu, ka viņa, piemēram, divdesmit minūšu ilgajam rīta skrējienam bijusi jēga.”

Pamudinājums iet gulēt laikus

Sporta pulkstenis var kalpot kā palīgs un motivators regulāriem treniņiem. Tiklīdz kādas dienas organisms būs palicis bez ierastās fiziskās slodzes, viedierīce parādīs – šodien tev gāja mazāk sekmīgi –, jo organisms tik labi vairs netiek galā ar slodzi.

Vēl kāds advancētu pulksteņu pluss – tie parāda miega kvalitāti. Treniņa laikā mēs sevi pakļaujam diezgan intensīvai fiziskai slodzei un nogurdinām sevi. “Svarīgi pēc tam atjaunoties. Atjaunošanās nozīmē labu miega kvalitāti,” norāda Kārlis Birmanis.

Pietiekami advancēts pulkstenis parādīs, vai bijis gana daudz miega stundu.

Piemēram, ja pusaudzis līdz vēlai naktij sērfo sociālajos tīklos, spēlē spēles un tamlīdzīgi, tad pulkstenis nākamajā rītā ziņos – miegs nav bijis pietiekams, lai organisms atjaunotos. “Un tas var nostrādāt labāk nekā kārtējais vecāku norādījums par laicīgu gulētiešanu,” saka treneris, piebilstot, ka daļai bērnu tas noteikti kalpos kā motivators doties gulēt laikus.

Kādu pirkt?

Pieejami divu līmeņu viedie pulksteņi.

  • Pulsometrs jeb rokas pulkstenis, kas slodzes apstākļos uzrāda pulsu. Tāds noder tiem, kas sistemātiski dodas uz treniņiem, piemēram, riteņbraucējiem, peldētājiem, skrējējiem. Šajos sporta veidos slodze tiek regulēta, vadoties pēc pulsa – jo lielāka slodze, jo ātrāks pulss.
  • Advancētais viedpulkstenis. Tas sniegs informāciju arī par miega kvalitāti, ķermeņa temperatūru un ne tikai.

Eksperts iesaka

Ja nolemts iegādāties advancēto sporta pulksteni, raugies, lai tas ietver šādus mērījumus:

RHR – pulss miera stāvoklī. Tas ir būtisks rādītājs. Ja bijusi nogurdinoša diena, ir pazemināta imunitāte un organismam draud saslimšana, RHR būs paaugstināts.

Ļoti būtisks rādītājs ir HRV – sirds ritma mainīgums. Kad organisms ir labi atjaunojies un nav stresa, sirds ritms ir ļoti mainīgs. Piemēram, var būt 60 sitienu minūtē, taču starp katru no tiem – mainīgs intervāls. Piemēram, starp viens un divi – 0,5 sekunžu intervāls, starp, 2 un 3 – 0,7, starp 3 un 4 – 0,4 sekunžu intervāls utt. Savukārt novājinātas imunitātes gadījumā sirds sitas ar vienādu intervālu kā pulkstenītis. Tas nozīmē, ka sirds ir papildus noslogota pat miera stāvoklī.

Ādas temperatūras rādījums. Galvenokārt šis mērījums tiek veikts miegā. Katram cilvēkam ir sava absolūtā vērtība, taču viedais pulkstenis uzrāda izmaiņas pat 0,3 grādu līmenī, ko neviens parastais termometrs nerāda.

Saliekot šos trīs rādījumus kopā, var iegūt informatīvu kopainu un jau no rīta iespējams pateikt, ka dienas gaitā cilvēkam jābūt piesardzīgākam, saudzīgākam pret sevi, jo organisms nav pietiekami atjaunojies, lai izturētu maksimālu slodzi.

Veselīgam dzīvesveidam

01. Decembris, 2022


Lasi vairāk