Normunds Baranovskis

Grilēšanas Tips & Tricks

Padomi • 24. Aprīlis, 2019
Grila sezona ir sākusies, un atkal laiks uzmeklēt savu iecienītāko, uzticamāko grilu, notīrīt pēc ziemas guļas un likt lietā. Ja tomēr šogad esi nolēmis iegādāties jaunu grilu, tad iesaku investēt naudu labā gāzes grilā, ja vien tu neplāno to visu laiku transportēt pa Latvijas labākajām piknika vietām un tev labāk patīk gatavot ar oglēm.

Ogļu grili ir pieejami ļoti lielā sortimentā, no vienreiz lietojamiem līdz pat milzīgiem griliem, uz kuriem var pagatavot maltīti vairākiem desmitiem cilvēku vienlaikus. Tāpat ir arī ar grila oglēm, vai esi ievērojis, ka ir gan mazāki, gan lielāki iepakojumi? Teorētiski mazākie iepakojumi ir domāti vienai grilēšanas reizei, vismaz man tā vienmēr ir licies.

Izvēloties grila ogles, atceries vienu interesantu lietu, ja grila ogles ir iepakotas papīra maisā, bez plastikāta, tātad tas ir arī domāts
kā iekurs. Liec papīru zem grila oglēm un abus sasūcini ar grila iekura šķidrumu. Tad, pagaidot noteiktu laiku, aizdedzini grilu, bet vienmēr esi piesardzīgs un atceries par drošību, rīkojoties ar uguni!

Novieto grilu tālāk no viegli uzliesmojošiem objektiem, ēkām, sausās zāles utml. Atceries, ka lielā vējā jābūt īpaši uzmanīgam, uguns var pārmesties ārpus grila. Lai grils labi iekurtos, ir jābūt gaisa vilkmei. Tas nozīmē, ka grila apakšā ir jāatver vismaz uz pusi šīberis vai gaisa atvere. Kad ogles jau ir iedegušās, atveri var aizvērt un uzlikt grilam vāku, tad temperatūra jeb karstums grilā turēsies ilgāk. Šajā procesā var piemest arī kādu mitru zariņu, izveidojot grilā tādu kā pašmāju miniatūru kūpinātavu. Šis variants derēs, piemēram, dārzeņiem vai zivij, jo to gatavošanas laiks nav tik ilgs kā gaļai.

Tagad laiks ķerties pie grilēšanas.

Izvēloties produktus grilēšanai, tev jāatceras, ka cukurs ātri karamelizējas un deg, tas nozīmē, ja gaļa, zivis vai augļi būs marinēti marinādē, kurā pievienots daudz salduma, tie ātri apdegs. Viens no risinājumiem: grila resti paceļ maksimāli augstāk, tādejādi oglēm jābūt nedaudz vēsākām un cepšanas laiks arī būs ilgāks.

Grilējot turi pie rokas divas pudelītes, vienā – tīrs ūdens, bet otrā – eļļa. Eļļa palīdzēs paaugstināt temperatūru, gadījumos, kad redzi, ka produkts necepas pietiekami intensīvi. Tas biežāk notiek ar produktiem, kuros nav tauku, piemēram, - vistas fileja, garneles vai baltā zivs. Tad vienkārši uzpilini nedaudz eļļas un turpini cept. Esi uzmanīgs: eļļa arī viegli uzliesmo! Ūdeni izmanto gadījumos, kad oglēs sāk parādīties tieša uguns. Tā grilēšanai nav vajadzīga, tā tikai sadedzinās produktu, nevis izceps. Šašliku iesaku spraust uz iesmiem cieši vienu gabalu pie otra. Tāpat arī lielākus dārzeņus var likt uz iesmiem.

Lielākas zivs filejas iesaku gatavot uz restēm, bet saspraužot tās ar rozmarīna zariņu vai bambusa iesmu. Taču ir arī citi risinājumi, kā pagatavot sīkākus produktus, garneles, augļus, un pat ogas. Ideāls risinājums ir grilam paredzētas pannas. Uz tām var pagatavot pat zirnīšus. Tās uzkarst tāpat kā restes, taču tās nav ar tik lieliem caurumiem, līdz ar to nenotiks tā, ka dārzeņi izkrīt cauri un iekrīt oglēs.

Grilējot zivs filejas, tās vari ietīt arī folijā ar sviestu un zaļumiem, tad fileja izdosies nedaudz sautēta. Tu vari arī foliju ar zivi uz dažām minūtēm ierakt jau dziestošās oglēs, tad zivs pieņems pavisam citas garšas, būs vairāk karameļu un dūmu garšas. Cepot uz oglēm, uz karstām grila restēm, piemēram, steiku, iesaku uz oglēm uzmest izmērcētus rozmarīna vai kadiķa zariņus, lai piešķirtu gaļai kūpinājuma garšu. Tāpat vari izdarīt jebkura veida šašlikam, dažas minūtes pirms gatavības iemet oglēs kādu garšu zariņu un aizver grilu ar vāku. Ļauj pakūpināties vismaz 2 minūtes.

Pagatavo arī augļus uz grila, zini, ka arī viegli kūpināts bumbieris, iemarinēts citronā ar medu un krustnagliņām, ir ļoti gards! Un, protams, atceries arī par saldajiem kārumiem, kas gatavoti uz grila, - parastais vai marshmallow zefīrs būs tieši laikā! Tā kā tajos ir ļoti daudz cukura, tie jāgatavo uz mērena karstuma oglēm, tāpēc, kad esi jau paēdis pamatēdienu, un grils jau sāk dzist, noņem resti, uzspraud zefīrus uz iesmiem un grilē, līdz tie ir karamelizējušies zeltaini.

Kad esi pabeidzis grilēšanu, grilam uzliec vāku, ja tāds ir, un aiztaisi šīberi. Ļauj grila oglēm atdzist pilnībā. Tad to vari iztīrīt un nolikt lietošanai citā reizē. Ja esi piknikā un vēlies grilu maksimāli ātri atdzesēt, ieteikums ir grila ogles atdzesēt ar smiltīm. Kad tās ir pilnībā aukstas, ieliec tās maisā. Grilu viegli iztīri ar mitru salveti.

Novēlu Tev saulainu laiku un gardus, izcilus grila ēdienus!


Populārākie raksti