Olga Ļubina
Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte, sertificētā uztura speciāliste

Must have produkts tavā ikdienā: ābols

Padomi • 02. Marts, 2022
Augļi, ko Latvijā lietojam cauri visiem gadalaikiem, ir āboli, tā saucamais must have daudzām ģimenēm ikdienas produktu grozā. Tos ēdam ne tikai svaigā veidā, bet labprāt arī žāvējam, pievienojam pīrāgiem, pamatēdieniem, gatavojam mērces un ievārījumus. Ābols arī bieži vien ir pirmais auglis, kas tiek iedots pagaršošanai maziem bērniem, sākot piebarošanu.
 

Ābolus var ilgstoši uzglabāt, pateicoties tam, ka vairākas šķirnes nogatavojas vēlāk, pēc ražas novākšanas. Tos var glabāt pagrabā, maksimāli ilgi saglabājot šo augļu garšu un uzturvērtību arī ziemas sezonā.

Āboli ir ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi, tāpēc to iekļaušana ikdienas uzturā palīdz nodrošināt organismu ar daudzām labām uzturvielām. Āboli satur vitamīnus C, В1, В2, РР un Е, šķiedrvielas, pektīnvielas; no minerālvielām ābolos ir magnijs, fosfors, selēns, cinks, kālijs un pat dzelzs. Pateicoties šķiedrvielām, regulāra ābolu ēšana veicina normālu kuņģa-zarnu trakta darbību, profilaktiski iedarbojoties pret aizcietējumiem, bet C vitamīns un citi ābolos esošie antioksidanti aizsargā organismu no infekcijām un brīvajiem radikāļiem, tādējādi mazinot iekaisīgas reakcijas.

Vienīgais, kas jāatceras, ka cilvēkiem, kam ir jutīgs gremošanas trakts, gastrīts, nosliece uz meteorismu vai kairinātu zarnu sindromu, āboli būtu jālieto uzturā ar apdomu, jo šķiedrvielu un organisko skābju dēļ tie var veicināt sāpes un pastiprinātu meteorismu. Šādā gadījumā labāk dot priekšroku termiski apstrādātiem āboliem, jo tie kļūst vieglāk sagremojami un mazāk noslogo gremošanas traktu.

Mans iemīļotais bērnības saldais ēdiens, ko gatavoja mamma, sākoties ābolu sezonai, ir cepeškrāsnī cepti āboli ar riekstiem vai sēklām, kanēli un medu. Noteikti iesaku šādu saldo pagatavot ikvienam, jo tas ir ne tikai ļoti gardi, bet arī visnotaļ veselīgi!


Populārākie raksti