Rimi bērniem logo

5 jautājumi par mazuļa pirmo vasaru

Vasara pa īstam ir klāt – to nu jūtam visi! Tomēr ģimenēs ar bērniem vasara un jo īpaši silta vasara var nest jautājumu virkni – kā mazo atvēsināt un vai dot padzerties? Par šiem un citiem jautājumiem stāsta “Rimi bērniem” bērnu veselības eksperte Sanita Mitenberga.

Vasara nav iedomājama bez saules, dārza veltēm un vaļošanās pa zālīti, taču zīdaiņu vecākiem, baudot ar mazuli vasaru, jāatceras daži nosacījumi.

Vai zīdainim karstā laikā dot padzerties ūdeni?

Karstums šogad ir īpaši liels, kas nozīmē, ka jāseko līdzi, cik daudz šķidruma uzņemam. Kā ir ar pavisam maziem bērniņiem?

  • Ar krūti barotu zīdaini, kas vēl neēd piebarojumu, ieteicams likt biežāk pie krūts, lai mazais papildus ēdienreizēm arī padzertos. Ja ir vēlēšanās, šiem bērniņiem pavisam nedaudz (10–50 mililitri diennaktī) var piedāvāt ūdeni ar pipetīti, bet tikai pēc tam, kad zīdainis ir paēdis.
  • Mazuļiem, kas ēd piena maisījumu, ieteicams papildus piedāvāt padzerties ūdeni, bet arī jāatceras nedot bērniņam ūdeni pusstundu pirms galvenajām ēdienreizēm! Labāk, lai mazais padzeras starp ēdienreizēm.
  • Lielākiem mazuļiem, kas jau ēd piebarojumu, piedāvā padzerties pēc nepieciešamības.

Vajadzētu sekot līdzi tam, kā mazulis čurā – vai urīns nav pārāk koncentrēts un vai mazulis nepārstāj čurāt.

Vai zīdaini var likt uz zemes?

Mazuli var likt uz zemes – uz paladziņa vai sedziņas, bet jāseko, lai mazais atrastos ēnā. Jāatceras, ka mazuli uz zemes nevar atstāt vienu, bez pieskatīšanas!

Bērnu var apdraudēt dažādi kukaiņi, neparedzēti apstākļi, tāpēc mazulim, kas atrodas uz zemes, vienmēr blakus jābūt blakus kādam no pieaugušajiem.

Jāseko līdzi, lai zeme nav auksta, mitra vai kādi citi zīdainim nepiemēroti apstākļi. “No trim mēnešiem mazulim atrasties uz grīdas ir pat ieteicams, tāpēc arī uz zemes atbilstošos apstākļos mazuli var likt. Ja tur ir ēna, pūš vējš, šie apstākļi var būt veldzējoši,” stāsta eksperte.

No kāda vecuma zīdainim var lietot saules krēmu?

Ražotāji ir norādījuši savus ierobežojumus krēmu lietošanai, un parasti tas ir no sešu, retāk – trīs mēnešu vecuma. Šos norādījumus vajadzētu ievērot. Tāpēc ieteicams zīdaini, kas jaunāks par sešiem mēnešiem, nelikt tiešos saules staros.

Tāpat jāseko līdzi, lai krēms, ko izvēlamies zīdainim, būtu pēc iespējas maigākas konsistences, tad tas viegli uzsūksies un ļaus ādai elpot.

Tos krēmus, kas veido izteikti baltu kārtiņu pār ādu, labāk lietot lielākiem bērniem, kas jau vairāk dzīvojas saulē un plunčājas ūdenī.

Vai var no sava dārza piedāvāt zemeni?

Kā pirmais piebarojums zemene noteikti nebūs ieteicams. Lai cik vilinoša varētu būt doma pusgadu vecam mazulim piedāvāt no dobes plūktu zemeni, tā labāk nedarīt.

Ar potenciāli alerģisku produktu piebarošanu nevajadzētu uzsākt, jo bērna gremošanas trakts vispirms ir jāsagatavo cietākam ēdienam.

Piebarošanu ieteicams sākt ar dārzeņiem vai putrām. Ja ir pieejami vietējie dārzeņi, piebarojumu var sākt ar kabačiem, puķkāpostiem, brokoļiem, kartupeļiem.

Piebarošanas sākšana katram mazulim būs individuāla, tomēr ir zināmas vadlīnijas, kas paredz, ka ar mātes pienu barotiem bērniem piebarošana jāuzsāk sešu mēnešu vecumā, bet mazuļiem, kas ēd piena maisījumus, – četru mēnešu vecumā. Par to, kad un ko vislabāk piedāvāt savam zīdainim, vislabāk apspriest ar pediatru vai ģimenes ārstu.

Kā mazuli atvēsināt, ja telpās ir karsts?

Labs ieteikums ir mazuli biežāk likt dušā, apskalot mazuli ar ūdeni. Var arī uz pieres likt vēsas auduma kompresītes. Ieteicams izvēlēties dabīga materiāla drēbes – lina, kokvilnas. Ja liksiet gulēt mazuli uz lina paladziņa, arī tas mazliet, bet vēsinās bērnu. Nodrošiniet mazulim gaisa peldes un ļaujiet padzīvoties plikam. Mazuli ļoti sutina autiņbiksītes, tādēļ ieteicams dienas laikā ieplānot laiku bez tām.

Tāpat jārūpējas par to, lai telpas nebūtu tik karstas – pa nakti, kad ir vēsāks, turēt logus vaļā, bet pa dienu, kad gaiss ārā sakarst, tos turēt aizvērtus, ar aizkariem bloķēt sauli, lai telpa neuzkarstu.

Ja iespējams, var lietot ventilatoru, kas radīs gaisa plūsmu, vai kondicionieri, kas gaisu atvēsinās, tikai jāraugās, lai gaiss un vēsums nepūš tieši mazulim virsū!

Veselība

06. Jūlijs, 2022


Lasi vairāk