Bērnam līkas kājas – ko nu? Konsultē fizioterapeite

Bērnam pēc ārsta pārbaudes atzinumā ierakstīts slēdziens – “X” (vai “O”) veida kāju jeb genus varus (vai genus valgus) deformācija. Ko ar šo informāciju iesākt? Vai tūlīt skriet pie fizioterapeita un mēģināt šo problēmu risināt? To skaidro “Rimi bērniem” eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Biežākie kāju deformāciju veidi ir “X” un “O” veida kājas. Parasti to pamana vecāki paši. Vislabāk situāciju var novērtēt tad, ja bērns nostājas plikām kājām. Uzmanība jāpievērš ceļiem.

“X” veida kāju deformācija

Pazīmes:

  • kājas veido “X” burtam līdzīgu figūru;
  • ceļgali var būt ieliekti uz iekšu un saskarties;
  • apakšstilbi izvērsti uz āru;
  • starp potītēm paliek sprauga.

“O” veida kāju deformācija

Pazīmes:

  • kājas veido “O” burtam līdzīgu figūru;
  • ceļgali un apakšstilbi izliekti uz āru;
  • ja pēdas pie potītēm saliek kopā, ceļi nesaskaras;
  • būtiskas deformācijas gadījumā starp ceļiem var ielikt pat mazu bumbu.

Kas izraisa kāju deformāciju?

Ja bērnam ir “X” vai “O” veida kāju deformācija, meklējot iemeslus, jāskatās visa ķermeņa stāja. “Vaina var būt ne tikai ceļos. Kājas sākas no iegurņa, un problēma var veidoties iegurņa rotācijas dēļ,” skaidro “Rimi bērniem” eksperte.

Kāju deformācija bieži rodas arī tāpēc, ka organismā trūkst D vitamīna. Vēl to mēdz izraisīt palielināta ķermeņa masa. Tāpat kāju deformācija var attīstīties bērniem, kuri sākuši pārāk agri stāvēt kājās – aptuveni sešu mēnešu vecumā. Tad tas parasti kļūst pamanāms 1–1,5 gadu vecumā.

Problēmas cēlonis var būt arī hipermobilas locītavas. Tas nozīmē, ka saites ir mīkstas, elastīgas, pārstieptas, tāpēc pilnā apjomā nepilda savu funkciju. Tas var būt ģenētiski iedzimts. Padomājiet, vai šāda problēma nav kādam no vecākiem vai vecvecākiem!

“O” veida kājas bieži vien novēro bērniem, kuri trenējas futbolā.

Kādas neērtības kāju deformācija rada?

Kāju deformācija rada stājas disbalansu, tādēļ var attīstīties sāpes citās ķermeņa daļās, piemēram, mugurā. Vēl tā var ietekmēt pēdu pozīciju, līdz ar to kājas ķeras un bērns staigājot vai skrienot biežāk klūp.

Ja “X” veida kāju deformācija attīstījusies pārlieku lielas ķermeņa masas dēļ, augšstilbi berzējas viens pret otru. Līdz ar to šajā vietā ātrāk izdilst bikses, bet vasarā, kad ķermenis svīst, var attīstīties ādas iekaisumi. Var rasties arī grūtības veikalos atrast piemērotu apģērbu.

Bērnam, kuram ir izteikti hipermobilas locītavas, nevajadzētu nodarboties ar sporta veidiem, kuros var viegli gūt izmežģījumus. To vidū ir futbols, basketbols, teniss.

Taču vislielākās problēmas minimāla vai vidēja kāju deformācija sagādā nevis fiziski, bet psiholoģiski. Biežāk no tā cieš meitenes.

Cik ilgi gaidīt?

Līdz mazuļa piecu gadu vecumam uztraukumam par līkām kājām vispār nav iemesla. Tad kauli vēl ir mīksti, augoši un var būt dažāda veida deformācijas. Ja to novēro jau 7–10 gadus vecam bērnam, situācija nākotnē pati no sevis diez vai mainīsies.

Kur meklēt palīdzību?

“Visbiežāk gan kāju deformācija traucē vecākiem, nevis bērniem,” piebilst fizioterapeite. Viņa iesaka – ja mammai vai tētim nav mierīgs prāts, droši var apmeklēt speciālistu.

Ja vecākiem rodas aizdomas, ka bērnam ir deformētas kājas, var vērsties pie ģimenes ārsta, ortopēda, rehabilitologa, fizioterapeita. Speciālists palīdzēs saprast, kāpēc šāda problēma radusies un kā to novērst.

Ko var darīt?

  • Var izpildīt vingrojumus, lai stabilizētu stāju un stiprinātu muskuļu spēku. To skaitā ir stiepšanās un līdzsvara vingrojumi, vingrojumi pēdām.
  • Var izmantot korekciju teipojot. Bez vingrojumiem teipošana vien gan nepalīdzēs.
  • Iespējams iziet atbilstošas masāžas kursu.
  • Ja ir “X” veida kājas, var nodarboties ar jāšanas sportu, braukt ar velosipēdu, nodarboties ar peldēšanu, sēdēt turku pozā.
  • Ja ir “O” veida kājas, var meklēt nodarbes, kas tuvina ceļus.
  • Gadījumā, ja kāju deformācija izveidojusies pārlieku lielas ķermeņa masas dēļ, vajadzētu domāt par pareiza uztura paradumu ieviešanu un fiziskām aktivitātēm. Tas palīdzēs atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un uzlabos stāju.
  • Ja kāju deformācija ir smaga, problēmu var ārstēt ķirurģiski. Taču šāds risinājums paredzams ļoti retos gadījumos.

Ko nevajadzētu darīt?

  • Nevajag traumēt bērna psihi, regulāri runājot par kājām.
  • Vieglos un vidēji vieglos gadījumos nav nepieciešams meklēt speciālus apavus.
  • Tālā pagātnē bija metode “O” veida kājas pozicionēt, ar palagu sasienot kopā ceļus. Mūsdienās tā vairs neiesaka rīkoties.
Veselība

10. Februāris, 2023


Lasi vairāk