Rimi bērniem logo

Bērnam sāp kakls. Pirmā palīdzība mājas apstākļos

Bērna paziņojums, ka sāp kakls, īpaši, ja viņš ir mazs, var samulsināt. Kā palīdzēt mājas apstākļos, un kā zināt, cik ļoti tas sāp? Par to stāsta pediatre, “Rimi bērniem” eksperte Sanita Mitenberga.Aukstajā sezonā, kad apkārt klejo dažādi vīrusi, nereti saslimšanu pavada kakla sāpes. Parasti tās ir vīrusu izraisītas, taču var gadīties arī, ka pie vainas ir baktērijas.
 

Aukstajā sezonā, kad apkārt klejo dažādi vīrusi, nereti saslimšanu pavada kakla sāpes. Parasti tās ir vīrusu izraisītas, taču var gadīties arī, ka pie vainas ir baktērijas.

Kā zināt, ka mazajam sāp kakls

Ja bērns pats jau runā, viņš var pastāstīt par savām sajūtām. Vienlaikus vecāki var novērot, ka bērnam ir samazināta apetīte, grūtības norīt ēdienu un dzērienu, viņš var atteikties ēst vispār. Nereti kakla sāpes pavada arī klepošana. Bērns var būt saguris, nemierīgāks, apātisks, sliktāk gulēt.

Kā bērnam palīdzēt

Pirmā palīdzība, kad sāp kakls, ir papildu šķidruma uzņemšana. Pats vēlamākais ir ūdens un tēja, bet jāvēro šo šķidrumu temperatūra – tie nedrīkst būt karsti! Labākais ir silts dzēriens.

Šķidruma uzņemšana mitrina kakla un rīkles gļotādu, mazina sāpes kaklā un veicina dzīšanas procesu, kā arī paātrina vīrusa izvadīšanu no organisma.

Kādas zāles lietot

Noderīgi ir arī dažādi medikamenti, bet – ko piedāvāt mazam bērnam, kurš sūkājamo tableti lietot nemāk, un pastāv aizrīšanās risks?

“Maziem bērniem piemērotas ir sūkājamās kakla konfektes uz kociņa.

Tāpat var lietot kaklā iepūšamās eļļas,” norāda ārste. Viņa atgādina, ka pirms zāļu lietošanas jāpārliecinās, ka konkrētos medikamentus drīkst dot bērniem un kādas ir noteiktās devas.

Izvēloties zāles, jāpievērš uzmanība, vai tajās ir sāpju mazinoša sastāvdaļa un vai preparāts mitrinās gļotādu. Abi šie faktori var palīdzēt atvieglot bērna stāvokli.

Ko nedarīt, ja bērnam sāp kakls

  • Nelietot zāles, kas nav paredzētas bērniem, pat ja pieaugušajam ar tām ir bijusi laba pieredze.
  • Slimošanas laikā iesaka samazināt patērēto saldumu un piena daudzumu, jo šie produkti veido labu vidi dažādu baktēriju augšanai.
  • Nedot bērnam karstus dzērienus!
  • Kakla sāpju gadījumā nevajadzētu skalot kaklu – sālsūdens to var apdedzināt.

“Kakla skalošana palīdz pie aplikuma, bet to ne vienmēr mājas apstākļos var noteikt. Šķidruma lietošana ir daudz svarīgāka, lai vīruss ātrāk tiktu izvadīts no organisma. Var skalot vienīgi, ja ir angīnas vai citas infekcijas izraisīts kakla aplikums, bet par to labāk vaicāt savam ārstam,” norāda Mitenberga.

Medus, ķiploks un citi dabas līdzekļi

Tādus līdzekļus kā medus, dabīgās, koncentrētās sulas, ķiplokus bērnam, kurš saslimis, var dot, bet tikai mērenā apjomā.

“Nereti pieaugušie pārspīlē. Medus karotīte, neliels daudzums svaigas sulas, ķiploka – jā, to visu var lietot mēreni, ja vien bērnam nav alerģijas!” uzsver ārste.

Vai pie kakla sāpēm var ēst saldējumu?

Ja kakls, ēdot aukstu, nesāp, mazās devās saldējumu drīkst ēst.

Bet ir kakla sāpju veidi, kuru gadījumā tas nav ieteicams.

Ja kakla sāpes ir tādas, kuras vēss ēdiens atvieglo, drīkst ēst vēsus jogurtus vai pat saldējumu. Mazās devās tie mazina pietūkumu un sāpes kaklā.

Veselība

27. Decembris, 2022


Lasi vairāk