Rimi bērniem logo

Bērnu moka klepus!

Tuvojoties pavasarim, kad bērna organisms novājināts, klepus var būt visai biežs pavadonis. Kad varam gaidīt, ka klepus bērnam pāries pats no sevis, un kad tomēr jāmeklē ārsta palīdzība, skaidro “Rimi Bērniem” eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

bērnam klepus

Klepus profilakse – miers un veselīgs dzīvesveids
Klepus visbiežāk piemeklē tieši pirmsskolas vecuma bērnus, un tam ir kā fiziski, tā emocionāli iemesli. Īpaši laikā, kad bērns sāk iet bērnudārzā, satikties ar jauniem cilvēkiem, būt jaunās vidēs, viņa organisms sastopas ar jauniem vīrusiem, kas vienlaikus ir arī stress viņa organismam. To, vai mazais saslims vai ne, ietekmē arī viņa psihoemocionālais stāvoklis. Ja bērns nesen sācis iet bērnudārzā, no rītiem jūtas neizgulējies, bērnudārzā īsti labi nav iejuties, bieži jūtas izmisis vai noskumis, viņš patērē daudz emocionāla spēka, kas ietekmē arī viņa fizisko spēju cīnīties ar vīrusiem. Starp citu, viens no profilakses pasākumiem gadījumos, kad bērns nosalis un tā vien šķiet, ka tūlīt vīruss ar klepu un iesnām būs klāt, ir viņu ne tikai censties sasildīt ar siltu tēju un pēdiņu izkarsēšanu, bet arī samīļot, ar viņu parunāties un, ja iespējams, nākamajā dienā atstāt mājās, lai kārtīgi atpūšas un uzkrāj spēkus. Vislabākā profilakse ir tieši bērna emocionālā labsajūta. Viņš slimos retāk, ja būs dzīvespriecīgs, apmīļots un aprūpēts.

Kad bērns nosalis un tā vien šķiet, ka tūlīt vīruss ar klepu un iesnām būs klāt, viņu vajag ne tikai censties sasildīt ar siltu tēju un pēdiņu izkarsēšanu, bet arī samīļot, ar bērnu parunāties un, ja iespējams, nākamajā dienā atstāt mājās, lai kārtīgi atpūšas un uzkrāj spēkus.

Elpceļu slimības mūsdienās veicina arī alerģija. Pilsētās dzīvojošajiem bērniem, kuri ikdienā vairāk sastopas ar gaisa piesārņojumu, putekļiem, kuri dzīvo mājās ar plastikāta logiem un centrālo apkuri, kas sausina gaisu, šādi tiek sekmēta gan iesnu, gan klepus rašanās. Vasarās un pavasaros klepu var izraisīt alerģija no kāda ziedoša koka, puķēm, siena. Ja bērns klepo mēnešiem ilgi, ja klepus ir, pieceļoties no rīta vai veicot fiziskas aktivitātes, ja dzirdama sēkšana un čīkstēšana krūtīs, nepieciešams mazo atrādīt alergologam vai pneimonologam.
Tāpat vīrusu izraisītas slimības bērniem nereti saistītas ar mūsdienu mammām raksturīgajām aktivitātēm – kopā ar mazo māmiņām patīk apmeklēt dažādus pasākumus, doties uz veikaliem. Nonākot vidē, kur ir jauni vīrusi, saprotams, ka uz tiem reaģē arī bērna imūnā sistēma. Tāpēc laikā, kad apkārt plosās dažādi vīrusi, jo īpaši vajadzētu piedomāt pie tā, lai mazulis uzņemtu veselīgu, pilnvērtīgu uzturu, tajā iekļaujot gan pilngraudu produktus, gan olbaltumvielas, gan arī vietējos dārzeņus un augļus, kas būs vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu avots.

Kad klepus ir klāt
Visbiežāk klepus norit kombinācijā ar iesnām, ko gandrīz vienmēr izraisa vīruss. Pirmsskolas vecumā, kad bērna imunitāte vēl tikai veidojas, viņš var saaukstēties pat līdz desmit reizēm gadā, un par to pat nebūtu īpaši jāuztraucas. Pirmās piecas dienas, ja vien bērns ir dzīvespriecīgs, spēlējas, labi ēd un dzer, uztraukumam nav pamata. Ja ir iesnas, tad mazulim naktī var pacelt galvgali, lai izdalījumi no deguna, kas var tecēt pa rīkles mugurējo sienu, nesastājas rīklē un nerada kairinājumu, kas izraisa klepu. Pa dienu var lietot bērniem paredzētos deguna pilienus, bet naktī uz apģērba pielīmēt plāksteri, kas atvieglo elpošanu un atbrīvo degunu no sekrēta. Pa dienu palīdz dabīgu augu ekstraktu saturoši balzami gan pret iesnām, gan klepu. Parasti klepus mainās slimošanas laikā: sākotnēji tas ir sauss, bet pakāpeniski kļūst mitrs, atklepojošs. Mitram klepum palīdz bronhodrenāžas vingrojumi, kā, piemēram, pūst ziepju burbuļus vai balonu.

Pirmsskolas vecumā, kad bērna imunitāte vēl tikai veidojas, viņš var saaukstēties pat līdz desmit reizēm gadā, un par to pat nebūtu īpaši jāuztraucas.

Ja bērns ir možs, viņam gultas režīms nav jāievēro. Svaigs gaiss un mierīgas pastaigas svaigā gaisā mazuļa atveseļošanos var tikai uzlabot. Galvenais nosacījums – raudzīties, lai bērns būtu siltumā un vienlaikus netiktu arī pārlieku satuntuļots. Klepus gadījumā jālieto daudz šķidruma! Vislabāk siltu ūdeni, zāļu tējas. Derēs kumelīšu, piparmētru, ehinācijas, ceļteku, Islandes ķērpja, māllēpju ziedu, liepziedu, raudenes un mārsila tēja. Ja klepus kairina kaklu, tējai var pievienot dažus pilienus olīveļļas vai smiltsērkšķu eļļas. Savukārt siltam ūdenim var pieliet arī C vitamīnu saturošas sulas – cidoniju, smiltsērkšķu, dzērveņu. Noteikti nevajag bērnam spiest ēst, ja viņš to nevēlas, jo tā būs tikai papildu slodze organismam. Tiklīdz mazais jutīsies labāk, radīsies arī apetīte.
Ja līdztekus klepum bērnam ir arī paaugstināta temperatūra, labi dzert zāļu tējas ar sviedrējošu efektu – liepziedu, aveņu vai upeņu tēju. Ja bērns svīst, jārauga laikus pārģērbt viņam sausas drēbes un nomainīt arī gultasveļu, lai mazais būtu siltumā.
Vīrusu izraisīts klepus var ilgt līdz četrām nedēļām, bet tad tam jāpāriet. Ja klepus turpinās ilgāk, ir nedaudz paaugstināta temperatūra un bērns jūtas saguris, samazinājusies apetīte, ārsta apmeklējumu nevajadzētu atlikt. Gadījumos, kad klepus jau sākotnēji ir ļoti mokošs, mazulis ir noguris, viņam ir izteikti paaugstināta temperatūra, apetītes zudums, viņu nepieciešams atrādīt pediatram vai ģimenes ārstam.

Ja bērns svīst, jārauga laikus pārģērbt viņam sausas drēbes un nomainīt arī gultasveļu, lai mazais būtu siltumā. Vīrusu izraisīts klepus var ilgt līdz četrām nedēļām, bet tad tam jāpāriet.

Citi klepus iemesli* Dažreiz bērns ilgstoši var klepot kādu iedzimtu slimību dēļ. Iespējamas arī zaļas, biežas krēpas, mazais jūtas saguris. Mūsdienās joprojām sastopami arī tuberkulozes gadījumi bērniem.
* Klepus raksturīgs arī laringīta gadījumā – tad bērna klepus ir nomācošs, rejošs. Šāds klepus parasti parādās pēkšņi. Naktī iespējama apgrūtināta elpošana, kas dažreiz pārvēršas lēkmē, kas atgādina smakšanu. Šādos gadījumos vecākiem jāsaglabā miers un jāpiedāvā bērnam padzerties siltu ūdeni vai tēju. Jāatver logs, jo nepieciešams svaigs un mitrs gaiss.
* Bērniem, kas ēd pirms gulētiešanas, kā arī mazuļiem, kas ir pārbaroti, iespējams klepus naktī. Bērns naktī guļ horizontālā stāvoklī, barība tiek līdz balsenei, to kairina, un mazais sāk “krekšķēt”. Šādos gadījumos iesaka neēst vismaz divas stundas pirms gulētiešanas, bet zīdaiņus barot ik pēc trim stundām.
* Ja bērns spēlējoties pēkšņi sācis klepot, klepus var būt par iemeslu norītam svešķermenim, un tad nekavējoties nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Foto: Shutterstock

Veselība

12. Marts, 2018


Lasi vairāk