Rimi bērniem logo

Bērnu zobiņu tīrīšana soli pa solim

Pareiza zobu kopšana jau no mazām dienā ir svarīga ne tikai estētisku apsvērumu dēļ. Ja bērnam pirms laika nākas izraut kariesa sagrauztos piena zobus, pastāv iespēja, ka, augot jauniem, var veidoties nepareizs sakodiens. Vairāk stāsta pediatre Sanita Mitenberga.

Zobu tīrīšana zīdainim

Kad jāsāk tīrīt bērna zobi?
Zobi jāsāk tīrīt līdz ar pirmā zobiņa izšķilšanos. Tāpat kā pieaugušajiem, arī mazuļiem tie jātīra no rīta un vakarā. Arī tad, ja bērniņš vēl mostas naktī, lai zīstu mammas pienu vai ēstu mākslīgā piena maisījumu, zobu tīrīšanai divas reizes dienā ir svarīga rituāla nozīme – tas ir process, ko veicam jebkurā gadījumā.

Ar ko tīrīt zobus zīdainim?
Kamēr mazulim izšķīlušies tikai pāris zobiņi, tos var tīrīt ar sterilu marles gabaliņu vai speciāliem uzpirksteņiem, ko var iegādāties aptiekā. Tiklīdz zobiņu ir vairāk, kā arī bērniņš jau apzinās procesu, līdz ar to spēj noturēt muti nedaudz vaļā, vēlams tīrīt ar tieši zīdainim piemērotu zobu birsti, jo mutes dobuma attīrīšana no ēdiena atliekām samazina baktēriju skaitu, kā arī bērns pierod pie šīs darbības.

Kāda zobu birste jāizvēlas mazulim?
Zobu birste ir jāizvēlas atbilstoši bērna vecumam, mazulim - sākot no 0 gadiem. Jāskatās, lai birstītes galviņa būtu ar mīkstiem sariņiem un mazu galviņu. Mazuļiem domātās birstītes var iegādāties gan aptiekās, gan lielveikalos. Birstei jābūt drošai - bez sīkām noņemamām detaļām, ko bērns varētu norīt. Vecāki bieži vaicā, vai bērnam drīkst iegādāties elektrisko zobu birsti. Jāteic, ka zobārstu domas šajā jautājumā dalās. Vieni uzskata, ka mazam bērnam ir jāiemācās zobiņus tīrīt bez šādām ierīcēm, turklāt tās pārāk noberž zoba virskārtu, taču ir speciālisti, kuri uzskata, ka elektriskā zobu birste var veicināt atvases interesi par zobu tīrīšanu. Viens gan jāatceras – jebkurā gadījumā līdz bērna 7 gadu vecumam vecāki ir galvenie bērna zobu tīrītāji. Un zobu birste jāmaina ne retāk kā reizi 2 mēnešos

Kāda zobu pasta mazulim jāizvēlas?
Zobu pastas ir jāizvēlas pēc tāda paša principa kā zobu birstes - uz iepakojuma jāskatās, kādam vecumam tā domāta. Mazuļiem paredzētajai ir uzraksts: no 0 gadiem. Ja trīsgadnieks vēl aktīvi norij zobu pastu, tad labāk izvēlēties tādu, kas paredzēta jaunākam vecumam. Zobārsti un zobu higiēnisti gan bērniem, gan pieaugušajiem iesaka lietot fluorīdu saturošu zobu pastu, jo tam ir liela nozīme zobu kariesa profilaksē. Fluorīds palīdz gan zobu augšanas procesā, gan arī novērš zobu bojāšanos, kad tie jau ir izauguši.

zobu tīrīšana

Kā pareizi tīrīt bērna zobiņus?
Lai kārtīgi un pareizi iztīrītu zobus, sākumā jāizskalo zobu suka, lai to attīrītu no zobu pastas atliekām un mikrobiem, kas varētu būt uz tās savairojušies.
Tad uz zobu sukas uzliek atbilstoša apjoma fluorīdus saturošu zobu pastu. Parasti iesaka bērniem līdz trīs mēnešu vecumam zobu pastu likt rīsa grauda apmērā, vecākiem bērniem – zirnīša izmērā.
Lai zobu tīrīšana būtu pēc iespējas efektīvāka, suku vēlams turēt 45 grādu leņķī pret zoba priekšējo virsmu. Tad veic maigas apļveida kustības, vienlaikus nosedzot 2 līdz 3 zobus. Otrs paņēmiens, kā tīrīt zobus, ir, turot zobu birsti pildspalvas satvērienā, ar noteiktām, maigām kustībām veikt sīkas vibrējošas kustības šurpu turpu, arī vienlaikus nosedzot 2 līdz 3 zobus.
Zobu iekšējās virsmas tīra ar horizontālām kustībām uz priekšu un atpakaļ. Arī kožamās virsmas tīra ar kustībām uz priekšu un atpakaļ. Lai notīrītu iekšējās priekšējo zobu virsmas, zobu suku tur vertikāli un veic maigas kustības uz augšu un leju.
Beigās jāatceras notīrīt mēli. To dara ar zobu suku vai speciālu mēles tīrītāju. Tad zobu pastu izspļauj, bet muti ar ūdeni neskalo, jo tādējādi tiek aizskaloti fluorīdi. Protams, pavisam mazi bērni lielāko daļu (ja ne visu) zobu pastas apēd, tādēļ šai auditorijai paredzētās zobu pastas drīkst arī norīt. Taču tas neizslēdz faktu, ka bērnu var radināt veikt izspļaušanas darbību. Sākumā nekas nesanāks, bet pamazām šī iemaņa attīstīsies.
Kā noslēdzošā ir zobu diegošana, pēc kuras gan mutes dobums jāizskalo. Zobu diegu mazulim var sākt izmantot no brīža, kad sāk lietot cieto pārtiku un apzināti spēj noturēt vaļā muti, kamēr mamma vai tētis tiek galā ar šo darbību.


Kā motivēt bērnu zobu tīrīšanai?
Viens no veidiem, kā motivēt bērnu zobu tīrīšanas procesam, ir padarīt to regulāru. Tas nozīmē, ka patiešām katru rītu un vakaru zobiņi tiek tīrīti, neieviešot atlaides – ai, šovakar mammai un tētim slinkums, ai, bērnam pārāk liels nogurums.
Ne mazāk svarīgi rādīt labo piemēru – zobus tīra ne tikai bērni, bet arī vecāki. Katru rītu un katru vakaru.
Ja bērnam veikalā vai aptiekā ļauj izvēlēties viņam tīkamu zobu birsti un zobu pastu, tīrīšana sagādās lielāku prieku. Vēl var darīt tā, ka mājās ir vairāku garšu un smaržu zobu pastas, un bērns katrā tīrīšanas reizē var izvēlēties, kuru šoreiz lietot.
Bērni ļoti labprāt iesaistās dažādās lietās, kas tiek izspēlētas caur rotaļu. Jā, zobu tīrīšana var būt ik vakara atrakcija, kad zobu birste nes dāvaniņu zobiņiem, ar viņiem aprunājas un samīļo. Protams, tas var būt arī jūsu izdomāts stāsts, kas sagādā prieku bērnam un padara zobu tīrīšanas procesu patīkamu arī vecākiem.


Raksta tapšanā izmantota informācija no tirizobi.lv

Foto: Shutterstock

Veselība

18. Aprīlis, 2017


Lasi vairāk