Biežākās kļūdas autosēdekļa lietošanā

Katru reizi, kad kaut kur dodamies ar auto, bērns ir jāpārvadā speciālā autosēdeklītī. Diemžēl vecākiem nereti trūkst zināšanu, kā to darīt pareizi. Kas jāzina par bērnu drošu pārvadāšanu automašīnā, stāsta “Rimi bērniem” eksperte, fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.



Vecāki nezina, līdz kuram vecumam bērns jāpārvadā autosēdeklītī ar skatu pretēji braukšanas virzienam.

Vairāk nekā puse vecāku kļūdaini uzskata, ka bērns ar skatu pretēji braukšanas virzienam jāpārvadā tikai pirmajā dzīves gadā. Patiesībā tas obligāti jādara līdz bērna 15 mēnešu vecumam. Speciālisti iesaka to darīt vēl ilgāk – līdz pat triju gadu vecumam. Kādēļ? Zīdaiņa galva sver gandrīz trešdaļu no viņa kopējās ķermeņa masas, turklāt mazuļa kakla cīpslas un muskuļi nav pilnībā izveidojušies. Ja notiek frontāla sadursme vai strauja bremzēšana, kakls nespēj noturēt galvu, kas tiek spēcīgi triekta uz priekšu, bērnam sēžot ar skatu braukšanas virzienā. Ja bērns šajā situācijā sēž atmuguriski un ir pareizi piesprādzēts, trieciens vienmērīgi sadalās uz muguras daļu, mazinot iespēju gūt traumas.

Vairāk nekā puse vecāku kļūdaini uzskata, ka bērns ar skatu pretēji braukšanas virzienam jāpārvadā tikai pirmajā dzīves gadā. Patiesībā tas obligāti jādara līdz bērna 15 mēnešu vecumam.


Vecāki nepievērš pienācīgu vērību tam, kā tiek nostiprinātas autosēdeklīša drošības jostas.
Šajā jautājumā vecāki pieļauj dažādas kļūdas – gan drošības jostas nostiprina pārāk vaļīgi, gan nereti vispār tām nepievērš uzmanību.
Drošības jostas jānostiprina stingri, maksimāli tuvu bērna ķermenim. Ja vecāki nepievērš uzmanību šim aspektam, jostas atstājot vaļīgas vai noslīdējušas, bērns trieciena brīdī var viegli no tām izslīdēt un gūt traumas.
Vienkāršākais veids, kā pārliecināties, ka mazais piesprādzēts pietiekami stingri, ir šāds: zem autosēdekļa jostām plecu daļā nevajadzētu varēt pabāzt vairāk par vienu pieauguša cilvēka pirkstu.
Tāpat svarīgi ievērot, lai autosēdeklīša jostas bērnam fiksētos uz pleciem un nebūtu noslīdējušas zem plecu līnijas.

Drošības jostas jānostiprina stingri, maksimāli tuvu bērna ķermenim. Ja vecāki nepievērš tam uzmanību, jostas atstājot vaļīgas vai noslīdējušas, bērns trieciena brīdī var viegli no tām izslīdēt un gūt traumas.


Vecāki bērnu autosēdeklītī sēdina biezās virsdrēbēs.
Aukstā laikā bērns jāpiesprādzē, novelkot viņam biezās virsdrēbes. Pufīgas virsjakas un kombinezoni neļauj drošības jostas nostiprināt maksimāli tuvu bērna ķermenim. Trieciena brīdī biezais apģērbs saplok, radot daudz brīvas telpas kustībai, kā dēļ ir liels risks izslīdēt no jostām, īpaši – ja apģērba virsma ir slidena. Turklāt, ja bērns ir biezi saģērbts, drošības jostas nav iespējams pareizi nofiksēt uz viņa šaurajiem pleciem – tās viegli var noslīdēt.


Dodoties īsos pārbraucienos, auto sēdekli neizmanto vispār.
Pat tad, ja ar auto jāmēro tikai neliels attālums, bērns tik un tā vienmēr jāpārvadā vecumam un augumam atbilstošā sēdeklītī, pareizi izmantojot drošības jostas. Jo bīstamas situācijas uz ceļa vienmēr rodas negaidīti.


Ko vēl der atcerēties

  • Katram autosēdeklītim ir savi, specifiski stiprināšanas principi, tāpēc vienmēr jāizlasa lietošanas instrukcija.
  • Lietojot 0. grupas sēdeklīšus, jāpievērš uzmanība uzlīmei sānos! Tajā parādīts, kā ražotājs paredzējis novietot krēsliņa rokturi braukšanas laikā.
  • Drošības jostas pirms katra brauciena jāiztaisno, tās nedrīkst būt savērpušās.
  • Novietojot atmugurisko bērna krēsliņu uz priekšējā sēdekļa, nepieciešams atslēgt auto gaisa spilvenu.
  • Auto sēdeklītis jāizvēlas atbilstoši bērna svaram un augumam.
  • Iegādājoties bērna sēdeklīti, nepieciešams pievērst uzmanību, kurām automašīnām tas piemērots.
  • Nevajadzētu lietot vecākus par šā standarta sēdeklīšiem: ECE R44.03, R44.04 vai R129, kā arī autosēdeklīšus, kuriem beidzies ražotāja noteiktais derīguma termiņš.
  • Nedrīkst lietot sēdeklīšus, kas bijuši bojāti vai cietuši avārijā.
  • Sēdeklīti izmanto vienmēr neatkarīgi no tā, cik garš ceļš veicams!

Autosēdeklīšu grupu ceļvedis:
0+ grupa (0–13 kg) – no dzimšanas līdz 15 mēnešiem;
0–1 grupa (0–18 kg) – no dzimšanas līdz 4 gadiem;
1 grupa (9–18 kg) – no 15 mēnešiem līdz 4 gadiem;
½ grupa (9–25 kg) – no 15 mēnešiem līdz 7 gadiem;
1/2/3 grupa (9–36 kg) – no 15 mēnešiem līdz 12 gadiem.

Veselība

21. Novembris, 2018


Lasi vairāk