Cik daudz ūdens katru dienu jāizdzer bērnam?

Pietiekams ūdens daudzums ir viens no cilvēka dzīvības un labas veselības aspektiem, jo ūdens, gluži tāpat kā gaiss, nepieciešams dzīvības procesu uzturēšanai. Tieši tāpēc ir svarīgi bērnus jau no mazotnes radināt pie tīra ūdens lietošanas uzturā.

ūdens daudzums bērnam

Par ūdens un dzeršanas nozīmi stāsta uztura speciāliste, Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina.

Jau no zīdaiņu vecuma bērnus ir jāmāca dzert ūdens. Protams, ja zīdainis tiek ekskluzīvi barots, tas ir, ēd tikai mātes pienu, tad papildus šķidruma uzņemšana nav nepieciešama līdz brīdim, kad uzsāk bērna piebarošanu. Ja bērns ēd mākslīgu piena maisījumu, tad papildus ūdens uzņemšana ir nepieciešama arī agrāk.

Biežākā kļūda ir tā, ka bērni starp ēdienreizēm dzer dažādas saldās sulas un limonādes. Tā ir vecāku atbildība, ko mazais bērns dzer, jo viņš nedodas uz veikalu.

Bērnam vajadzētu mācīt dzert ūdeni, to regulāri piedāvājot. Bērns pats var neprasīt padzerties, bet ik pēc laiciņa piedāvājot malciņu ūdens, vecāki var veidot pozitīvu ieradumu padzerties, nesagaidot organisma dehidratācijas pazīmes – sausas lūpas, retāku urinēšanu, miegainību. Zīdainīšiem dehidratācijas pazīme var būt arī iekritis avotiņš. Bērni atūdeņos daudz ātrāk nekā pieaugušie, sekas var būt bīstamākas. Visiem ūdens zudumi palielinās, pieaugot fiziskai aktivitātei vai stresam. Lielāka uzmanība jāpievērš uzņemtam šķidruma daudzumam zīdaiņiem un maziem bērniem situācijās, kad ārā ir karsti, kad sākas vemšana vai caureja.
Neliela dehidratācija (1-2% svara zuduma gadījumā) var izraisīt vieglas galvas sāpes, reiboni, nogurumu, koncentrēšanās spēju samazināšanos, lielāks ūdens zudums - koordinācijas traucējumus, halucinācijas, kognitīvo spēju traucējumus.

Nepieciešamais šķidruma daudzums dienā bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem – 1 litrs jeb uz katru kilogramu ķermeņa svara – 100 ml šķidruma. Tātad, ja bērns sver apmēram 10 - 11 kg, viņam būtu jāuzņem 1 litrs šķidruma. Vislabāk dzert ūdeni, bet pie šķidruma skaitās arī sulas, kompoti, piens, zupas, kas gan vairāk ir uzskatāma pa maltīti, jo ar šiem dzērieniem tiek uzņemtas kalorijas.

Rekomendējamais šķidruma daudzums pēc Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes vadlīnijām:

Vecums Šķidruma daudzums dienā
0-6 mēneši 100−190 mL/kg
6-12 mēneši 800−1000 mL
12-24 mēneši 1100−1200 mL
1-3 gadi 1200 mL
4-8 gadi 1600 mL
9-13 gadi (zēni) 2100 mL
9-13 gadi (meitenes) 1900 mL
14-18 gadi (zēni) 2500 mL
14-18 gadi (meitenes) 2000 mL

Biežākā kļūda ir tā, ka bērni starp ēdienreizēm dzer dažādas saldās sulas un limonādes. Tā ir vecāku atbildība, ko mazais bērns dzer, jo viņš nedodas uz veikalu un pats neizvēlas saldinātās sulas un limonādes.


Pastāv iespēja, ka bērns var dzert arī pārāk daudz un tas var negatīvi ietekmēt svara pieaugumu. Liels ūdens apjoms kuņģī mazina izsalkuma sajūtu un mazina apēsta ēdiena apjomu. Kā arī pārmērīga ūdens uzņemšana var liecināt par glikozes vielmaiņas traucējumiem, īpaši, ja bērns mostas naktī un pieprasa ūdeni. Glikozes vielmaiņas traucējumu simptomātika – daudz dzer, daudz čurā, daudz ēd. Apzinoties ūdens nozīmi labas veselības saglabāšanā, piemēram, Anglijā, izstrādāta ūdens programma skolās, nodrošinot bērniem pieeju dzeramajam ūdenim visas dienas garumā un atļaujot to ņemt līdzi stundās. Arī Latvijā gan vecāki, gan skolas administrācija ar katru gadu vairāk aizdomājas par to, lai bērniem būtu pieejams dzeramais ūdens skolās.

Foto: Shutterstock

Veselība

29. Jūlijs, 2017


Lasi vairāk