Rimi bērniem logo

Kā mudināt bērnu tīrīt zobus. Špikeris vecākiem

“Arī man bija posms, kad negribēju tīrīt zobus, lai gan sapratu, ka tas ir svarīgi. Vecāki acīmredzot lietoja pareizos vārdus, lai mani motivētu,” pieredzē un idejās par zobu tīrīšanu dalās “Rimi bērniem” bērnu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.

Vecāku galvenais uzdevums ir panākt, lai bērnam zobu mazgāšana kļūtu par pozitīvu, foršu un pašsaprotamu lietu. Jo agrāk mazais to apgūs, jo veselāki būs viņa zobi.

Stāsti jokus par zobiem. Zobu tīrīšanai bērnam vajadzētu asociēties ar ko pozitīvu!

“Atceros, ka vecumposmā no aptuveni pieciem līdz deviņiem gadiem man galīgi negribējās tīrīt zobus, lai gan vecāki bija skaidrojuši, cik tas ir svarīgi. Jo vecāks kļuvu, jo vairāk ieklausījos mammas teiktajā: zobu tīrīšana ir svarīga ne tikai zobu veselības dēļ. Ja cilvēkam ir netīri zobi un slikta elpa, citiem var negribēties veidot draudzību, arī meitenēm ne. Šis arguments man lika nopietni pārdomāt savu attieksmi pret zobu tīrīšanu,” pieredzē dalās bērnu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.


Lūk, ieteikumi, no kuriem var izraudzīties savam bērnam piemērotāko veidu motivācijas radīšanai:

  1. Ļauj pašam bērnam izvēlēties zobu birsti un zobu pastu. Iespējams, uz tām attēloti kādi šobrīd viņam aktuāli animācijas filmu tēli.
  2. Uzņem laiku. Piemēram, iegādājieties smilšu pulksteni, un ierādi, kā zināt, kad pagājušas divas minūtes. Divas minūtes ir optimālais zobu tīrīšanas laiks (mazākiem bērniem būs nepieciešams īsāks laika posms).
  3. Novērtē, cik labi ir izmazgāti zobi. Piemēram, ja ģimenē aug divi bērni, katru reizi var vērtēt, kuram šoreiz izdevies labāk. Bērnam par zobu tīrīšanu var likt atzīmi, var izveidot uzlīmju grāmatiņu, kur balvā krāt mazas, jaukas uzlīmes.
  4. Lieciet lietā iztēli! Kopīgi radiet stāstu par zobu mošķiem. Vari rosināt bērnu iztēloties, ka viņš ir varonis un cīnās pret ļaunajiem zobu mošķiem, kas grib iznīcināt zobus.
  5. Rādi piemēru. Katru rītu un vakaru rādi bērnam, ka arī tu pats mazgā zobus. Ja visa ģimene zobus tīra vienlaikus, tā var kļūt par ikdienas tradīciju.
  6. Stāsti jokus par zobiem. Zobu tīrīšanai bērnam vajadzētu asociēties ar ko pozitīvu un pašsaprotamu, nevis ar mammas vai tēta pārmetumiem vai dusmām. Jaunākiem bērniem patiks iedomāties, ka zobiem ir savas domas un jūtas, piemēram, ka neizmazgāti zobi jūtas bēdīgi.
  7. Zobu nemazgāšana ir bīstama. Pastāsti bērnam, ka zobu tīrīšana ir tikpat obligāta kā piesprādzēšanās automašīnā vai paskatīšanās uz abām pusēm pirms pāriešanas pāri ielai.
  8. Ļauj bērnam zobus mazgāt pie spoguļa. Ierādi viņam, kā pareizi mazgāt zobus. Veiksmīgāk tas izdosies, ja bērns savus zobus varēs redzēt.
  9. Sliktākā lieta, ko vecāki var darīt, – spiest bērnu obligāti mazgāt zobus. Mazajam liksies, ka tas ir sods, un viņš to vispār vairs negribēs darīt. Vienmēr atceries par pozitīvās noskaņas radīšanu!

Iemāci bērnam!

  • Zobi jātīra divas reizes dienā (pēc brokastīm un vakariņām) ar vecumam atbilstošu zobu suku un fluorīdus saturošu zobu pastu.
  • Māci, kā pareizi tīrīt zobus, un regulāri tos pārtīriet.
  • Arī bērniem vismaz reizi dienā ir jālieto zobu diegs, lai iztīrītu starpzobu spraugas.
  • Skaidro, kāpēc našķošanās starp ēdienreizēm zobiem ļoti nepatīk! Arī saldinātie dzērieni ne.

Veselība

21. Marts, 2019


Lasi vairāk