Rimi bērniem logo

Kā pievērsties veselībai un svara korekcijai, lai rezultāti būtu paliekoši?

Bieži vien cilvēki vēlas ātri un efektīvi samazināt svaru. Tipiskākā kļūda, ko var novērot, ka cilvēks nesagatavojies uzsāk intensīvus treniņus četras reizes nedeļā un vēl ievēro stingru diētu. Rezultātā zūd veselība – ķermenis kļūst novājināts, ātri uzkrāj hronisku nogurumu –, un viss aktīvais dzīvesveids ātri vien tiek pamests. “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns stāsta, kā sagatavoties, lai plāns par svara samazināšanu izdotos arī ilgtermiņā.

Veselības nostiprināšana

Pirmais solis ceļā uz paliekošiem rezultātiem ir veselība. Mērķi par svara zaudēšanu uz kādu laiku būtu jāatliek, tā vietā pilnībā pievēršoties veselības atgūšanai un nostiprināšanai.

Četri līdz seši mēneši ir tas laika periods, kurā būtu jāpiekopj veselīgs dzīvesveids, nedomājot par svara zaudēšanu.

Katram cilvēkam individuāli ir jāizpēta un jāsaprot, kuras ir tās lietas, kas tieši viņam palīdz saglabāt labu veselību. Cik stundu miega viņam vajadzīgs, lai labi justos? Kādas fiziskās aktivitātes viņu iepriecina un sniedz gandarījumu? Tāpat šajā laikā izkristalizēsies uztura plāns, kas iekļauj gan maltīšu plānošanu, gan došanos uz veikalu, gan kārumu ieplānošanu. Tikai tad, kad šis viss ir noskaidrots un izmēģināts, cilvēks ir gatavs svara samazināšanai un var sākt domāt par fiziskās slodzes palielināšanu vai uztura samazināšanu, taču arī tam būtu jābūt kontrolētā laika periodā ar nosacījumu, ka tiek saglabāta laba veselība, stāsta “Rimi bērniem” eksperts.

Kas palīdz uzturēt labu veselību?

1. Labs un kvalitatīvs miegs

Pieaugušam cilvēkam naktī vajadzētu gulēt vismaz 7,5–8,5 stundas. Kā arī jāņem vērā, ka šīs stundas tiek skaitītas tieši no aizmigšanas brīža, nevis no tā laika, kad cilvēks apguļas gultā un vēl pāris stundu “skrollē” telefonu. Ja cilvēks guļ tikai sešas stundas naktī, tas jau ir nepietiekami, un pēc vienas šādas nakts ķermenī paaugstinās iekaisīgie procesi.

2. Fiziski aktīvs dzīvesveids

Būtu labi, ja cilvēks katru dienu varētu kustēties un dienā noiet no 10 līdz 18 tūkstošiem soļu. Tāpat arī pāris reižu nedēļā vajadzētu atrast laiku sportiskām aktivitātēm, kuras sagādā prieku, piemēram, peldbaseina nodarbībām, sporta zāles apmeklējumam vai basketbola spēlei ar draugiem.

3. Pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs

Veselīga uztura pamatā ir graudaugi, zivis, olbaltumvielu produkti, gaļa un veselīgie tauki. Zivī un gaļā ir pietiekami daudz tauku, tāpat var salātiem pievienot eļļu un iegūt

vēlamo tauku daudzumu. Taču pārspīlēt arī nevajadzētu, un ēst kotleti kopā ar avokado būtu lieki. Pelmeņus arī var reizi pa reizei uzvārīt, nekas slikts nenotiks, taču klāt vajadzētu pievienot salātus, lai uzņemtu vajadzīgo dārzeņu un vitamīnu devu.

Svara samazināšana

Tad, kad cilvēks sešus mēnešus ir pieturējies pie laba dzīvesveida – nav slimojis, ir laba pašsajūta, degsme, tostarp libido –, varētu sākt domāt par samazinātu uzturu jeb kaloriju deficītu. Tas nozīmē ar uzturu uzņemt mazāk kaloriju vai kustēties vairāk, nekā tiek uzņemtas kalorijas. “Rimi bērniem” eksperts iesaka izvēlēties otro variantu, jo, vairāk darot, palielinās potenciāls kaut ko pamainīt.

Diētas var izvēlēties uz noteiktu laiku, lai sasniegtu kādu rezultātu, taču ilgstoši tās neiesaka – ilgu laiku dzīvot aizliegumā un ar nepietiekamu uzturu ir gan fiziski, gan mentāli grūti.

Laba stratēģija ir 2–5 dienas nedēļā ēst normālu ēdienu (tādu, kas uztur veselību) un pārējās dienās atļauties samazināt uztura apjomu. Taču, kad paliek par grūtu, uznāk slinkums, dusmas, pazeminās imunitāte vai ir citas pazīmes, kas norāda uz veselības traucējumiem, tad tajā pašā dienā cilvēkam ir jāatgriežas pie pilnvērtīga uztura, norāda “Rimi bērniem” eksperts.

Veselība

05. Jūnijs, 2023


Lasi vairāk