Rimi bērniem logo

Kas jāizdara topošajiem vecākiem, pirms bērns ir nācis pasaulē

Līdztekus veselīgam dzīvesveidam sievietes grūtniecības laikā un saprātīgi gatavotam zīdaiņa pūriņam vecākiem ir jāparūpējas par dažām svarīgām lietām vēl pirms dzemdībām. “Rimi Bērniem” eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga atgādina, ko vēl jāpaspēj izdarīt.

Laikus pieteikt pie ģimenes ārsta
Katram Latvijā deklarētam un dzīvojošam Latvijas iedzīvotājam ir savs ģimenes ārsts. Tādam ir jābūt arī tikko piedzimušam bēbim. Ārste Sanita Mitenberga skaidro, ka šādai prasībai ir savs loģisks pamatojums. “Dzemdību nodaļā visiem jaundzimušajiem tiek ņemtas asinsanalīzes uz divām nopietnām iedzimtām ģenētiskām slimībām – fenilketonūriju un hipotireozi. Svarīgi atzīmēt, ka šīs ir ļoti, ļoti retas slimības. Fenilketonūrija Latvijā ir aptuveni vienam no 7000 jaundzimušo, hipotireoze – vienam no 4000. Tomēr gadījumā, ja slimības atklājas, veselības aprūpes sistēma paredz, ka tiek nosūtīts ziņojums bērna aprūpes ārstam. Ja šāda ārsta nav, vecāki faktiski paliek bez svarīgas informācijas par to, ka viņu mazulim ir nepieciešama īpaša aprūpe.”
Ģimenes ārsts vai pediatrs ir jāizvēlas, vēl esot mazuļa gaidībās (29.–30. grūtniecības nedēļā). Nacionālais veselības dienests var palīdzēt atrast dzīvesvietai tuvākās ārstu prakses: bezmaksas tālrunis 80001234. Tāpat var rakstīt uz e-pastu: nvd@vmnvd.gov.lv; ir jānorāda pilsēta, ielas nosaukums un mājas numurs. Ģimenes ārstu var mainīt tik bieži, cik tas nepieciešams!

Ģimenes ārsts vai pediatrs ir jāizvēlas, vēl esot mazuļa gaidībās .

Mazuļa reģistrācija pie ārsta:
• Izvēlieties ģimenes ārstu vai pediatru tuvu savai faktiskajai dzīvesvietai. Ja bērns dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā vai pie ārsta reģistrēts kāds no vecākiem, viņš nedrīkst atteikt reģistrāciju arī tad, ja noteiktais pacientu limits ir jau sasniegt. Sazinieties ar ārstu praksi vai ģimenes ārstu, lai vienotos par bērna reģistrāciju.
• Pēc mazuļa piedzimšanas sazinieties ar ārstu praksi un vienojieties par bezmaksas reģistrācijas vizītes dienu un laiku.
• Noskaidrojiet informāciju par prakses darba laiku, saziņas un sadarbības iespējām. Uzziniet, ko darīt reizēs, kad steidzami nepieciešama palīdzība, un kā pieteikt mājās vizītes.

Bērna vecāki var izlemt mazuļa augšanu un attīstību novērot pie maksas pediatra, iepriekš vienojoties ar pediatru par tālāko sadarbību.
Pediatrs vai ģimenes ārsts mātes pasē uzspiež savu zīmogu, norāda prakses vietu un tālruņa numuru, tā apstiprinot, ka uzņemas turpmāko bērna uzraudzību.

Apmeklējiet izglītojošas lekcijas
Hendlings ir pareiza zīdaiņa turēšana un darbošanās ar mazuli. Pareiziem pieskārieniem jau no dzīves pirmajām dienām ir nozīme, jo tie nomierina bērnu un novērš muskuļu hipertonusu. Pareizi mazuli turot, ceļot, nesot uz rokām, var palīdzēt viņam apjaust savu ķermeni, ilgtermiņā nodrošināt arī tā simetrisku attīstību.
Šie pamati būtu jāzina ikvienam, kurš būs tiešā saskarsmē ar bērnu, – mammai, tētim, omītei. Tāpēc vecākiem noteikti jāapmeklē kāds no jauno vecāku kursiem vai skoliņām, kur izstāstīs, kā pareizi pacelt, apģērbt, nēsāt bērnu, un izskaidros katras kustības un paņēmiena nozīmi. Nepareizi apejoties ar zīdaini – nepareizi viņu ģērbjot, ceļot, turot –, var vēl vairāk pastiprināt jau esošo muskuļu disbalansu, kas savukārt var negatīvi ietekmēt bērna vispārējo attīstību.

Vecākiem jāapmeklē kāds no jauno vecāku kursiem vai skoliņām, kur izstāstīs, kā pareizi pacelt, apģērbt, nēsāt bērnu.

Parūpējies par drošu māju
Līdz brīdim, kamēr dzīvoklī vai mājā mitinās tikai pieaugušie, grūti pat iedomāties, ka riski zīdaiņa veselībai un dzīvībai iespējami pat pavisam ikdienišķos apstākļos. Saprast, kas mājās būtu jāpilnveido vai jānovērš, palīdzēs ģimenes ārsts vai pediatrs, ar kuru noteikti vajag konsultēties vēl pirms bērna piedzimšanas.
Daudz ko var izdarīt arī paši topošie vecāki, izvērtējot vidi mājās. Pievērsiet uzmanību šādām lietām:
• Vai vieta, kur taisāties pārtīt un mainīt autiņbiksītes bērnam, ir droša? Kritieni no augstuma var atgadīties ne tikai ar bērniem, kas sākuši rāpot. Vecākiem mēdz šķist: ja mazulis vēl neveļas, viņš nevar nokrist un ka pāris mēnešu vecs zīdainis ir praktiski nekustīgs. Taču žiperīgi kustas pat jaundzimušais! Tāpēc atceries – pat tikko dzimušu mazuli nepieskatītu nedrīkst atstāt uz pārtinamā galda, dīvāna vai citām virsmām! Lai bērns salauztu galvaskausu, pietiek ar kritienu no 30 centimetru augstuma!
• Iekārto guļvietu pareizi. Visā pasaulē ir sastopams tā sauktais pēkšņās nāves sindroms zīdaiņiem (sudden infant death syndrome). Ir pierādīts, ka sindroma iespējamība tiek mazināta, ja ievēro zīdaiņa drošas guldīšanas noteikumus. Ja šobrīd esat mazuļa gultas matrača meklējumos, izvēlieties cietāku, nevis mīkstāku. Nelieciet bērna gultā mīkstās rotaļlietas, nepiestiprinātas apmales un baldahīnu, kuros mazais var ierušināties ar degunu un nosmakt.
• Obligāti jau pirms dzemdībām iegādājieties autosēdeklīti. Pašam pirmajam braucienam no slimnīcas uz mājām jābūt autosēdeklītī, un tā tam jābūt vienmēr. Vismaz līdz gada vecumam mazulim drošāk ir sēdēt ar skatu pretēji braukšanas virzienam, kā arī aizmugurējā, nevis priekšējā sēdeklī.

Uzziniet visu par vakcināciju
Vecākiem ir ne tikai tiesības, bet pat pienākums zināt par visām medicīniskajām manipulācijām, kas tiek veiktas ar viņu bērnu. Tāpēc iepazīstieties ar vakcinācijas kalendāru un noskaidrojiet, kādos vecumos un pret kādām slimībām bērns tiks vakcinēts. Kā arī izrunājiet ar ārstu, kāda var būt mazuļa reakcija uz vakcīnu un kā rīkoties dažādos apstākļos. Pirmā vakcīna, ko saņem zīdainis slimnīcā, ir pret tuberkulozi. Ja mazulis ir riska grupā, tad arī pret B hepatītu. Pilns vakcinācijas kalendārs pieejams Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā.
Interesējošos jautājumus var noskaidrot, vēršoties gan pie ģimenes ārsta, gan arī speciāli izveidotā Bērnu vakcinācijas centrā, kas darbojas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paspārnē.

Uzziniet, kas bez maksas pienākas jaundzimušajam
Pirmais ārsts, ar kuru tiekas ikviena jaundzimušā mamma, ir neonatologs. Tas ir katrā dzemdību nodaļā. Līdz pat izrakstīšanai no dzemdību iestādes, bērns atrodas pastāvīgā neonatologa vai pediatra un medicīnas māsu kontrolē. Pirmā jaundzimušā patronāža ir pirmajās trīs dienās pēc mammas un mazuļa izrakstīšanās no dzemdību iestādes. Par izrakstīšanos medicīnas iestādei, kurā pieņem izraudzītais mazuļa ārsts, jaundzimušā vecākiem jāpaziņo pašiem.
Medicīniskie pakalpojumi un palīdzība bērniem līdz 18 gadu vecumam ir bez maksas pie tiem ģimenes ārstiem, kam noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu (NVD).

Ģimenes ārsts, kuram ir līgums ar NVD, apskata bērnu mājās:
• vienu reizi pirmajās trīs dienās pēc izrakstīšanās no slimnīcas (vai vienu reizi pirmajās sešās dienās pēc bērna piedzimšanas, ja mazulis pasaulē nācis plānotās ārpus stacionāra dzemdībās);
• vienu reizi trešajā dzīves nedēļā.

Vecmāte, māsa vai ārsta palīgs apskata bērnu mājās:
• vienu reizi pirmajās trīs dienās pēc izrakstīšanās no slimnīcas (vai vienu reizi pirmajās sešās dienās pēc bērna piedzimšanas, ja mazulis pasaulē nācis plānotās ārpus stacionāra dzemdībās);
• turpmāk vienu reizi desmit dienās.

Tālruņa numuri, kas jāzina visiem vecākiem
112 – glābšanas dienesta tālrunis, pa kuru var izsaukt ugunsdzēsējus un policiju; ja nepieciešams, dispečere operatīvi savienos ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Sazvanāms gan no fiksētajiem, gan no mobilajiem tālruņiem.
113 – neatliekamās medicīniskās palīdzības tālrunis, pa kuru visātrāk (tieši, nepastarpināti) iespējams sazvanīt mediķus. Sazvanāms gan no fiksētajiem, gan no mobilajiem tālruņiem.

Veselība

11. Jūnijs, 2018


Lasi vairāk