Rimi bērniem logo

Ko vecākiem svarīgi atcerēties par bērnu ģērbšanu ziemā

Ziema mēdz sagādāt rūpes vecākiem – kā pareizi ģērbt bērnu, jo brīžiem sals, brīžiem gaisa temperatūra pakāpjas virs nulles. Fiziskās sagatavotības un Rimi bērniem eksperts Kārlis Birmanis atgādina pamatlietas par bērnu ģērbšanu un sniedz padomus, kā orientēties modernajos audumu izstrādājumos.

Ģērbšanas pamatprincipi


1. Vairākas kārtas. Labākais, kas šobrīd izdomāts – ģērbšanās un bērnu ģērbšana pēc sīpoliņa principa. Tas dod iespēju vajadzības gadījumā kādu apģērba kārtu novilkt. Parasti pirmo velk plānu vilnas veļu, kas ne tikai nodrošina siltumu, bet labi uzsūc mitrumu sasvīšanas gadījumā. Otra iespēja – vilkt speciālu termo veļu, kas uztur ķermeni siltu un novada no ķermeņa mitrumu, ja gadīsies sasvīst. Vidējam apģērba slānim jābūt pietiekami brīvam, ērtam un elpojošam.
2. Šalle. Lai kaklam būtu silti, jāvelk šalle vai džemperis ar augsto apkakli. Starp citu, ja labi pameklē, arī pieaugušajiem var atrast pār galvu velkamu šalli!
3. Kapuce. Ja ārā ir mainīgi laika apstākļi ar vēja brāzmām un sniegu, kapuce, kas nosedz pieri, kaklu un vaigus, būtu ļoti ieteicama gan bērnam, gan pieaugušajam.
4. Virsdrēbes. Aukstā laikā veiksmīgs risinājums ir slēpošanas kostīms. Ideāli, ja bērna biksēm uz ceļgaliem un dibena ir pastiprināts mitrumu izolējošs slānis.
5. Zābakiem jābūt tādiem, kas ne tikai aizsargā pret aukstumu, bet arī pret mitrumu arī tad, ja ārā valda sals. Ideāli ir zābaki ar oderi. Ieteicams izvēlēties zābakus, kas ir izmēru par lielu. Ja nepieciešams vilkt papildus zeķes, labāk izvēlēties vairākas plānas nevis vienas biezākas.
6. Cimdus ieteicams izvēlēties mitrumizturīgus, bet ne ļoti biezus, lai bērns varētu arī ar rokām darboties (ja cimdi ir pārāk biezi, bērni dažkārt sūdzas, ka nevar ērti saņemt ragavu auklas vai uztaisīt sniega piku). Ja izvēlaties bērnam pirkstaiņus, tie noteikti veikalā jālaiko, lai nav pa šauru.


Atceries!


*Lai pārbaudītu, vai bērnam nav auksti vai pārāk karsti, aptausti kaklu un muguru (aiz apkakles), kā arī plaukstas – šīs vietas nedrīkst būt vēsas. Tāpat tās nedrīkst būt sasvīdušas.
*Esot ārā, jābūt piesardzīgiem ar bērna ilgstošu vizināšanu ragaviņās. Tajās viņš ir mazkustīgs un pastāv iespēja, ka ātrāk sāks salt.
*Apģērbam ir jābūt gana brīvam. Ja bērns nevar brīvi kustēties, tā ir zīme, ka apģērbs ir pārāk ciešs, un bērns ātrāk sāks salt.
*Ja pārvietojaties ar auto, vai nu automašīnā uzturiet vēsāku temperatūru, vai arī novelciet kādu drēbju kārtu.
*Apavus, tāpat kā pārējo ziemas apģērbu, ražo no dažādiem materiāliem. Uz apaviem vai uz to iepakojuma ir piktogramma, kurā norādīts, no kādiem materiāliem apavi izgatavoti. Tas jāievēro, izvēloties kopšanas līdzekļus.
* Ejot ārā, mutei un degunam nav vēlams siet priekšā šalli, jo, elpojot caur to, šalle kļūst mitra, un bērns ir spiests ieelpot mitru gaisu, kas daudz lielākā mērā kairina bērna elpceļus nekā sauss gaiss. Tas attiecas arī uz pieaugušajiem!

ziemas apgerbs

Modernie materiāli ziemas apģērbā


Ziemas apģērbu mūsdienās gatavo no visdažādākajiem materiāliem. Vēja un ūdens izturība un gaisa caurlaidība ir tikai dažas no īpašībām, kas piemīt ziemas apģērba ražošanā izmantotiem materiāliem. Sintētiskajiem materiāliem ir daudz priekšrocību – tie ir izturīgāki par dabiskajām šķiedrām, neburzās, nesaraujas, ir ūdensizturīgi, viegli mazgājami, ātri žūst, krāsa mazgājot nenoiet.
Piemēram, poliesters un poliamīds ir iecienīti materiāli apģērbu ražošanā. Tie ir izturīgi, elastīgi, maz burzās, izturīgi pret dilšanu. Viena no labākajām šo materiālu īpašībām – tie ātri žūst. Arī pārklātie un laminētie audumi ir fiziski izturīgi, kā arī izturīgi pret mitrumu, tajā pat laikā saglabā gaisa caurlaidību. Te jāpiebilst, ka nereti ražošanā izmanto dažādu materiālu maisījumus, kuru priekšrocība ir dažādu labo īpašību apvienojums.

Iespējams, veikalos esi ievērojis tādas preču zīmes, piemēram, Gore-Tex®, Windstopper®, Cordura® un citas. Tās apzīmē dažādus izstrādājumus, pēc kuru pazīmēm ikviens var izvēlēties savam budžetam un vajadzībai piemērotāko:

Gore-Tex ir ļoti stiprs, ūdens un vēja izturīgs, gaisa caurlaidīgs materiāls, kas ir ļoti iecienīts. Uz Gore- Tex apakšējās virsmas ir 1 cm lielas, vairāk nekā 1,4 miljardi poru, kas ir ar visatbilstošāko lielumu, lai nevarētu iekļūt iekšā ūdens molekulas, kaut arī ķermeņa mitrums iziet ārā.
Windstopper® materiāli aizsargā ķermeni no vēja un aukstuma. Windstopper gaisu caurlaidīgā virsma palīdz arī izvairīties no pārkaršanas un svīšanas.
A.I.S. Active Insulation System™ ir viegls un mīksts mikroflīsa materiāls, tas būs arī lieliski piemērots aukstam laikam kā papildus siltuma slānis, kas tai pat laikā labi novada mitrumu no ķermeņa, tādējādi palīdzot ķermenim palikt siltam un sausam. Materiāls ir arī izturīgs pret vēju.
A.V.S. Active Vaporize System™ ir viegls materiāls ar labu gaisa caurlaidību. Aktīvas darbības laikā, tas saglabās ķermeni siltu un sausu.
Savukārt A.P.S. Active Protection System™ saglabās ķermeni sausu un siltu. Materiālam ir trīs slāņi, kas pasargās to pret vēju un netīrumiem.
Cordura® - viegls, bet tai pašā laikā ļoti stiprs un izturīgs materiāls. Cordura pasargās pret vēju, ūdeni un netīrumiem. Materiāls ir viegli kopjams.
Coolmax® materiāla pamatuzdevums ir novadīt mitrumu no ķermeņa, lai tas paliktu sauss. Tas novadīs sviedrus un mitrumu caur starpslāņiem uz ārējo virsmu, kur tie viegli iztvaikos. Materiāls ir mīksts, viegls un gaisu caurlaidīgs, kā arī dabīgs un patīkams saskarē ar ķermeni.
Canvas+™. Tas ir buru audums, kurā ir apvienots gan kokvilnas maigums, gan poliestera stiprums un izturība. Audums ir viegli mazgājams.


Kā kopt ziemas apģērbu


Ziemas jakas, bikses, arī cimdus ar ūdensnecaurlaidīgajām membrānām drīkst mazgāt veļas mašīnā, drīkst lietot arī centrifūgu atbilstoši norādēm uz apģērba. Mazgāšanas procesā nedrīkst lietot veļas mīkstinātāju, jo tas var nosprostot membrānas poras. Tāpat nedrīkst izmantot veļas balinātāju.
Izmazgāto apģērbu žāvē tikai istabas temperatūrā, nedrīkst žāvēt uz karstiem radiatoriem vai veļas žāvētājā, jo ūdensnecaurlaidīgā membrāna var sakust. Apģērbu ar ūdensnecaurlaidīgajām membrānām nevajadzētu tīrīt ķīmiski, jo arī tad membrāna var sakust.
Savukārt ziemas zābakus svarīgi katru vakaru noslaucīt – no sāls maisījuma, ar ko mēdz apkaisīt apledojošos trotuārus, kā arī no netīrumiem. Ja apavi ir ļoti netīri, tos ieteicams tīrīt ar piemērotu tīrīšanas līdzekli. Apavus nevajadzētu žāvēt uz radiatoriem, bet ļaut tiem izžūt istabas temperatūrā.


Materiāla sagatavošanā izmantota informācija no www.norfin.info

Veselība

13. Janvāris, 2017


Lasi vairāk