Rimi bērniem logo

Negaidītais rudens sezonas viesis – iesnas

Vēsā, drēgnā rudens un aukstās ziemas sezonas neatņemama sastāvdaļa daudziem bērniem un arī pieaugušajiem ir pilošs, tekošs un iesnains deguns. Iespējams, daudzi ar to samierinās kā neizbēgamu organisma reakciju uz vīrusu sezonas sākšanos.

Rimi Bērniem eksperte, ārste pediatre Sanita Mitenberga skaidro, ka iesnas ir tikai viena no vīrusu izpausmēm. Iestājoties rudenim, palielinās to vīrusu aktivitāte, kas biežāk skar tieši augšējos elpceļus. Kā viena no reakcijām ir iesnas. Ja bērns ir nosalis, samazinās viņa imunitāte, aizsargsistēma pavājinās, un vīruss vieglāk iekļūst organismā.

Iesnas ir viegli caurspīdīgi izdalījumi no deguna, kas var būt arī dabiska reakcija uz aukstumu. Tās parasti parādās, izejot no siltām telpām uz ielas, un pazūd, kad mazulis atkal sasilst. Papildu ārstēšana šādām iesnām nav nepieciešama.

Īpaši sauss gaiss dzīvojamās telpās ir tad, kad ir sākusies apkures sezona. Tāpēc nepieciešams telpas regulāri vēdināt un mitrināt gaisu

Iesnas jeb izdalījumi no deguna parādās arī tad, ja bērns stipri un sirsnīgi raud. Asaru “pārpalikums” nokļūst deguna dobumā caur deguna un asaru kanālu, kas var radīt spēcīgus izdalījumus no deguna.

Nolūkoties, kā mazulis mokās ar iesnām, kas bieži vien beidzas ar sāpošām ausīm, nav nemaz tik viegli. Bērni iesnas izjūt smagāk nekā pieaugušie, jo deguna kanāli ir īsāki un šaurāki nekā pieaugušajiem. Piemēram, zīdaiņi paši nevar izpūst degunu, kas izteikti rada elpceļu diskomfortu, apgrūtinātu elpošanu caur degunu. Deguna nosprostojums bērnam var izraisīt bezmiegu, apetītes zudumu, biežāku raudāšanu.

Iesnām ir vairākas stadijas

  • Bērniem pirmā stadija ir sausais posms, kad ir apgrūtināta elpošana caur degunu, bet izdalījumu no deguna vēl nav.
  • Otrā jeb katarālā stadija izpaužas kā aizlikts deguns un bagātīgi caurspīdīgi izdalījumi.
  • Trešajā stadijā izdalījumi no deguna paliek biezāki, iegūst dzeltenīgu nokrāsu.

Pašas par sevi iesnas nav bīstamas, taču to sekas vai komplikācijas var būt nopietnas. Ieilgušas iesnas var beigties ar vidusauss iekaisumu, bronhītu, traheītu (elpceļu iekaisumu) vai palielinātiem adenoīdiem jeb aizdegunes mandelēm.

Kad iesnas ir jāārstē
Ja iesnu iemesls ir vīrusa slimība, iespējams, tās pāries pašas no sevis kopā ar pārējām nepatīkamajām slimošanas izpausmēm. Vieglāk justies palīdzēs deguna gļotādas mitrināšana. Šim nolūkam ir jālieto lielāks šķidruma daudzums nekā ikdienā, jāelpo svaigs un tīrs gaiss. Īpaši sauss gaiss dzīvojamās telpās ir tad, kad ir sākusies apkures sezona. Tāpēc nepieciešams telpas regulāri vēdināt un mitrināt gaisu. Maziem bērniem deguna gļotādu var mitrināt arī ar jūras ūdeni, taču ir jākontrolē deva, kas tiek iepilināta. Proti, jāpilina tik, cik var arī pēc tam atsūkt.

Bērni iesnas izjūt smagāk nekā pieaugušie, jo deguna kanāli ir īsāki un šaurāki

Ja ir redzams, ka izdalījumi aizsprosto un apgrūtina bērna elpošanu caur degunu, vecāki var veikt uzmanīgu deguna eju tīrīšanu. Pat vienkārša sejas un deguna nomazgāšana ar siltu ūdeni palīdz notīrīt uzkrāto sekrētu gļotādā un mazina pietūkumu degunā. Aptiekās ir pieejami dabiskas izcelsmes deguna pilieni, kas mitrina, aizsargā un atvieglo elpošanu iesnu laikā.

Protams, ka aptiekās ir arī virkne spēcīgu medikamentu, kurus bez ārsta atļaujas lietot nedrīkst. To iedarbība ir vairāk vērsta uz cēloņu novēršanu. Piemēram, ja iesnu cēlonis ir alerģija, tad ārsts ieteiks lietot antialerģiskos preparātus. Ir arī spēcīgāki pretvīrusu un antibakteriālie līdzekļi. Ir arī zāles, kas nevis ārstē slimību, bet tikai mazina simptomus. Tie ir vazokonstriktīvie jeb mitrinošie vai dekongestējošie pilieni, kuru pamatā arī ir jūras ūdens.

Deguna pilieni, kas satur, piemēram, oksimetazolīnu, ksilometazolīnu, bērniem jālieto piesardzīgi. Šīs vielas sašaurina deguna sīkos asinsvadus, kas mazina pietūkumu, bet, izmantojot tos ilgstoši, efekts samazinās un var būt pretēja reakcija – pastāvīgs pietūkums jeb tūska deguna ejās. Šos līdzekļus nevajadzētu lietot ilgāk kā piecas dienas.

Noderīgi zināt!

  • Ja bērnam iesnu laikā ir neliela temperatūra, nesteidzieties to samazināt ar pretdrudža līdzekļiem. Tā ir normāla organisma reakcija uz baktēriju uzbrukumu, lai pārvarētu infekciju.
  • Lielākiem bērniem deguna izšņaukšanai izmantojiet vienreizlietojamās salvetes.
  • Parasti iesnas ilgst septiņas dienas. Ja tās ir ilgāk vai ir pievienojušās komplikācijas, noteikti konsultējieties ar pediatru vai otolaringologu.

Veselība

10. Oktobris, 2019


Lasi vairāk