Rimi bērniem logo

Pirmās palīdzības sniegšana bērnam dažādu traumu gadījumos

Visvairāk traumu bērni piedzīvo pavasarī un vasarā, kad kārojas jaunus piedzīvojumus un eksperimentus. Kā sniegt pirmo palīdzību bērnam dažādu traumu gadījumos, stāsta Rimi bērniem eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

asiņo deguns

Vecākiem jāņem vērā, ka visvairāk traumu bērni piedzīvo tieši mājās – virtuvē, dzīvojamajās telpās, guļamistabā, dārzā, uz piebraucamā ceļa, garāžā u.c., turklāt mājas kā primārā traumu gūšanas vieta bērniem vecumā līdz pieciem gadiem ir pat 87% gadījumu!* Pilsētas bērni, kas brīvdienās nokļūst lauku vidē, pat neapzinās daudzveidīgās briesmas, kas viņus var gaidīt, tāpēc pieaugušajiem šādā situācijā jābūt sevišķi vērīgiem. Paaugstināts traumu risks ir bērniem vecumā no 4-5 gdiem.

Kukaiņu, insektu kodumi
Ja iekodusi bite vai lapsene, ir sāpīgi un nepatīkami, bet vairumā gadījumu tas nav bīstami, taču kukaiņu kodumu riska grupā ir alerģiski bērni. Bērnam jāmāca, ka lapsenes lido uz saldu smaržu, jo ir lielas kārumnieces. Tāpēc tās var iekrist dzēriena glāzē. Liekot pie lūpām krūzi vai pudeli ar saldinātu dzērienu, jāpārliecinās, vai tajā nav šis bīstamais kukainis.

Kā rīkoties: Sadzeltā vieta jāmazgā ar ūdeni un ziepēm. Uztūkumam var pielikt vēsu kompresi vai drāniņā ietītu ledu.
Ja bite, lapsene vai irsis (tas ir ļoti bīstams!) iekodis sejas, kakla apvidū vai mutē, jebkuram bērnam un pieaugušajam iespējama elpceļu nosprostošanās un smakšana tūskas dēļ! Šādās situācijās nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība (zvani 113!), cietušajam jādod sūkāt ledu vai maziem malkiem dzert aukstu ūdeni, tāpat jādzesē kaklu no ārpuses.

Dzīvnieka kodumi
Ja iekož kāds dzīvnieks, pastāv risks inficēties ar trakumsērgu, tāpēc brūce, kas gūta no dzīvnieka, jāatrāda ārstam.
Kā rīkoties: Brūci pārsien un jādodas uz slimnīcu.

Sasitumi, lūzumi
Mežģījumi un lūzumi ir velosipēdistu, skrituļslidotāju un kokos kāpēju traumas. Lūzuma vai mežģījuma pazīmes: sāpes, roka vai kāja var izskatīties deformēta, to grūti vai neiespējami pakustināt, ir pietūkums un zilumi.
Kā rīkoties: Ja ir aizdomas par lūzumu, cietušo labāk nekustināt, bet izsaukt ātro palīdzību. Apakšdelma lūzuma gadījumā roku var iekarināt lakatiņā un doties uz traumpunktu pašiem. Ja ir aizdomas, ka lauzts deguns, var uzlikt kompresi – aukstā ūdenī samērcētu, tīru drāniņu – un doties pie ārsta.

Nobrāzumi, asiņošana, deguna asiņošana
Asiņojošu traumu gadījumā palīdzības sniegšanai var izmantot sterilu pārsēju. Nevajag lietot ziedes, pūderus vai dezinfekcijas līdzekļus. Tāpat nevajag likt žņaugu, jo, nepareizi uzlikts, tas aptur asinsriti un nodarīs tikai kaitējumu. Nobrāzumu un zilumu gadījumos īpaša uzmanība jāpievērš faktam - jo ādas bojājumi vai nobrāzumi ir dziļāki, jo lielāks ir infekcijas risks, tāpēc var rasties iekaisumi.
Bērnībā deguna asiņošana ir bieži sastopama un gandrīz nekad nav bīstama. Viens no izplatītākajiem deguna asiņošanas iemesliem ir neliela deguna trauma, ko var iegūt, piemēram, spēlējot bumbu vai vienkārši dauzoties ar citiem bērniem. Asiņošanu var izraisīt arī deguna gļotādas ieskrambājumi, ļoti enerģiska deguna šņaukšana, pārkāršana, siena drudzis.
Kā rīkoties: Deguna asiņošana parasti apstājas pati no sevis. Ja tas nenotiek, jāliek bērnam apsēsties, nedaudz noliecoties uz priekšu, lai asinis netiktu norītas. Tad ar īkšķi un rādītājpirkstu cieši jāsaspiež bērna deguns, jātur saspiestu vairākas minūtes, tad jāatlaiž. Šāda rīcība liek sākt darboties organisma asinsreces mehānismam. Tāpat uz deguna var uzlikt kaut ko vēsu.
Viena no izplatītākajām kļūdām, ko pieļauj, sniedzot pirmo palīdzību deguna asiņošanas gadījumā, ir aicinājums atgāzt galvu. Tad nāksies norīt asinis, kas var kairināt kuņģi, izraisot sliktu dūšu un pat vemšanu. Ja asiņošana nepāriet 20 minūšu laikā, jādodas pie ārsta.

Kritieni
Braukšana ar velosipēdu, kāpelēšana pa kokiem un pa citām augstām vietām ir saistīta ar kritienu risku un galvas traumu gūšanu. Ja kritiens noticis un gūta nopietna galvas trauma, ir jāzina ricības plāns.
Kā rīkoties: Galvas traumas gadījumā cietušo novieto guļus stāvoklī ar nedaudz paceltu galvu. Pēc cietušā novietošanas stabilā guļus stāvoklī nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja laikā, kamēr tiek gaidīta ātrā palīdzība, bērnam kļūst slikti – ir slikta dūša, vemšana -, jāpievērš uzmanība, lai bērns tiktu novietots uz sāniem un atvemtās masas plūstu uz āru, tādējādi izvairoties no citām problēmām, piemēram, aizrīšanās, guļot uz muguras.

Apdegumi un applaucējumi
Applaucējumi ar karstu dzērienu vai, “piešaujot” roku pie karsta grila, ir ikdienā bieži sastopams traumu veids, un vienlaikus – visai bīstams. Applaucējumi un apdegumi, kas pieaugušajiem liekas nelieli, bērnam var izrādīties bīstami. Ja cilvēkam applaucētā vai apdegusī vieta ir viņa paša plaukstas lielumā vai lielāka, tas jau ir uzskatāms par nopietnu bojājumu, kas noteikti jāatrāda ārstam.
Kā rīkoties: Applaucēto vai apdegušo vietu ir ļoti svarīgi pēc iespējas ātrāk atdzesēt. Tam der vēss (bet ne ledains) ūdens. Dzesēšana nepieciešama vismaz 10 minūtes. Bojāto vietu atbrīvo no drēbēm, ja tās nav bijušas sintētiskas un nav pielipušas pie ādas. Uz apdegumiem un applaucējumiem nedrīkst uzklāt eļļu, sviestu vai jebkuru citu vielu, kas traucētu bojātajai vietai atdzist. Ja apdegumu nedzesē, tas turpina izplatīties, radot vēl smagāku brūci. Ja bojātā vieta ir liela, jādodas pie ārsta.

*Slimību kontroles un profilakses centra dati.

Veselība

21. Aprīlis, 2017


Lasi vairāk