Rimi bērniem logo

Praktiski padomi vecākiem, kuri plāno lidot kopā ar zīdainīti

Vecāki mēdz sacīt, ka ar pavisam mazu bērniņu ceļot ir daudz vieglāk nekā tad, ja mazulis tikko kļuvis par staigātāju. Kas mammai un tētim jāņem vērā, ceļojot ar zīdaini, stāsta pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

lidot ar zīdaini

Vecāki tikšanās reizēs mēdz dalīties pieredzē, ka ceļot kopā ar mazulīti var būt viegli – bēbītis daudz laika pavada miegā gan slingā, gan ratiņos, arī barošana nesagādā pārāk lielas rūpes, īpaši tad, ja mazulītis ir "krūts bērns". Pediatre piekrīt, ka lidošanai uz ārzemēm, kad bērns nav sasniedzis gada vecumu, nebūtu jābūt par iemeslu satraukumam – to noteikti drīkst darīt bez vecuma ierobežojuma, pat ar jaundzimušo. Ir novērots, ka bērns lidojumu, kā arī laika un klimata pārmaiņas, esot citā zemē, var pārciest pat daudz vieglāk par pieaugušo. Tomēr, ja mazulim pirms plānotā lidojuma ir kādas veselības problēmas, tad noteikti jārunā ar bērna ārstu, vai mazuļa veselības stāvoklis atļauj ceļot. Kā arī vecākiem jāpaļaujas uz savu intuīciju – vai viņu mazulis ir gatavs šādam piedzīvojumam. Ja vecāki jutīsies pārliecināti, arī bērns jutīsies labi, līdz ar to lidojums izdosies.

Vai lidmašīnā var saķert slimības?
Speciālisti vecākiem ar mazuļiem parasti neiesaka uzturēties vietās, kur ir daudz cilvēku – lielveikalos, masu pasākumos, rotaļu istabās, sabiedriskajā transportā. To skaidro ar faktu – jo vairāk cilvēku, jo lielāka iespēja sastapties ar dažādiem baciļiem un vīrusiem. No šāda skatu punkta raugoties, arī lidmašīna ir gana publiska vieta, taču tas ne vienmēr ir pamatots iemesls, lai paliktu mājās. Galu galā – ir jāsamēro vecāku un mazuļa vajadzības. Turklāt mājās palikšana ne vienmēr ir garantija vīrusu nesaķeršanai. Arī vecāki vai brāļi un māsas var „atnest” mājās kādu vīrusu. Nav iespējams bērnu pilnībā pasargāt no iespējamām slimībām. Taču doties ceļojumā, apzinoties, ka bērnam ilgu laiku būs jāuzturas lidostā un lidmašīnā, ir vienīgi vecāku izvēle. Ja ir uztraukums, ka šāda publiska vieta ir pilna baciļu un tas varētu ietekmēt zīdaiņa veselību, tad diez vai ceļojums ar šādu satraukumu ir tā vērts.
Ja tomēr nolemjat doties lidojumā, atcerieties: ar mazuli kontaktēsieties jūs – mamma un tētis –, nevis kāds svešinieks lidostā. Līdz ar to pašiem vecākiem rūpīgi jāievēro higiēna. Pirms ņemat mazuli rokās, nomazgājiet tās. Lidmašīnā visērtāk to darīt vai nu ar mitrajām salvetēm, vai vēl labāk – ar roku dezinficējošu līdzekli.

Ja bērna deguns ir aizlikts, pirms lidmašīnas pacelšanās ieteicams to izskalot ar jūras ūdeni vai iepilināt mazuļa vecumam piemērotus deguna pilienus, jo tīrs deguns pretēji aizliktam arī samazina iespēju, ka varētu aizkrist ausis.

Pirms ceļojuma – vakcīnas
Mūsdienās ir gana daudz vecāku, kuri atsakās no mazuļa vakcinācijas. Taču, ja plānojat ceļojumu, tās labāk veikt, jo pārbraucienu laikā ir lielāka iespēja saslimt. Tāpēc jau laikus pirms brauciena ieteicams ar sava bērna ārstu pārrunāt, kādas vakcīnas no tām, kas iekļautas valsts apmaksāto vakcīnu kalendārā, veikt. Saskaņā ar valsts apmaksāto vakcinācijas kalendāru pirmajās dzīves dienās bērns tiek potēts pret tuberkulozi, nākamā kompleksā pote – pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, B hepatītu un poliomielītu – seko divu mēnešu vecumā, savukārt šīm infekcijas slimībām nepieciešama atkārtota vakcīna – četru, sešu un 12 mēnešu vecumā. Jārēķinās, ka mazulim pirms gada vecuma nedrīkst veikt ārpuskārtas vakcīnas, kas vajadzīgas, ceļojot uz kādām eksotiskākām zemēm, piemēram, pret dzelteno drudzi. Tāpēc pediatre neiesaka ar zīdaini doties uz zemēm, kur nepieciešama šī vakcīna. Bet, ja nu tomēr, tad vismaz lai paši vecāki sapotējas. Ceļojot ar bērnu, līdzi jāpaņem pirmās nepieciešamības zāles pret temperatūru. Pārējās var saskaņot ar ģimenes ārstu vai pediatru, ņemot vērā bērna hroniskās saslimšanas.

Kā lidmašīnā nodrošināt mazuļa labsajūtu?
Lai bērns lidojuma laikā justos ērti, ieteicams pievērst uzmanību viņa apģērbam. Visbiežāk mammas pārcenšas un saģērbj bērnu vairākās apģērba kārtās, un viņam ir karsti. Lidmašīnā pārsvarā ir silti, līdz ar to var novilkt visas liekās drēbes, jo visdrīzāk pietiks ar vienu apģērba kārtu.
Vislielāko diskomfortu kā pieaugušie, tā bērni izjūt, kad lidmašīna paceļas un nolaižas, jo var aizkrist ausis, radot sāpes. Lai tā nenotiktu, palīdz rīšana. Brīdī, kad lidmašīna paceļas, ieteicams likt zīdaini pie krūts. Ja mazulis ēd piena maisījumu, laikus var palūgt stjuartei sagatavot siltu ūdeni bērna maltītei. Nav arī nekā slikta, ja šādā situācijā piena vietā mazulim piedāvāsi karotīti ūdens.
Ja bērna deguns ir aizlikts, pirms lidmašīnas pacelšanās ieteicams to izskalot ar jūras ūdeni vai iepilināt mazuļa vecumam piemērotus deguna pilienus, jo tīrs deguns pretēji aizliktam arī samazina iespēju, ka varētu aizkrist ausis.


Atcerēties par ceļošanas dokumentiem!
Lai ceļojums noritētu veiksmīgi, ir jāparūpējas par ceļošanai derīgiem dokumentiem. Bērns pasi vai personas apliecību var saņemt no brīža, kad tā dati ir ierakstīti Iedzīvotāju reģistrā, ko veic trīs dienu laikā pēc bērna reģistrēšanas dzimtsarakstu nodaļā. Līdz 5 gadu vecumam pasi izsniedz uz 2 gadiem vai uz ceļojuma laiku. Lai bērns saņemtu pirmo pasi vai eID, vienam no vecākiem jāiesniedz bērna dzimšanas apliecība un fotogrāfija, ko var izgatavot jebkurā fotodarbnīcā. Ceļojot uz ārzemēm nepieciešama arī bērna veselības apdrošināšana un EVAK karte gadījumam, ja nu ceļojuma laikā pēkšņi nepieciešama ārsta palīdzība.

Veselība

11. Jūlijs, 2017


Lasi vairāk