Rimi bērniem logo

Šīs vasaras bieds – Koksaki vīruss

Šovasar vecāki nebeidz runāt par “briesmīgo” Koksaki vīrusu, kas ir tik lipīgs, ka dažviet ar to pat izslimojuši teju visi vienas bērnudārza grupiņas biedri. “Rimi bērniem” bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga stāsta, kādi ir tipiskākie simptomi un ko darīt, lai nesaslimtu.

Koksaki vīrusi ir visbiežāk sastopamie enterovīrusi. Nereti tie izraisa konjunktivītu, faringītu, plaukstu-pēdu-mutes slimību uzliesmojumus (A grupas Koksaki vīrusi), miokardītu vai perikardītu uzliesmojumus (B grupas Koksaki vīrusi).

Pārsvarā ar to slimo bērni līdz 10 gadu vecumam, un tikai retos gadījumos inficējas arī pieaugušie vai lielāki brāļi un māsas.

Šis vīruss visagresīvākais ir tieši siltajā laikā, kad cilvēki peldas ūdenskrātuvēs un peldbaseinos, kas piesārņoti ar notekūdeņiem, cilvēku fekālijām vai izdalījumiem no elpceļiem, stāsta Sanita Mitenberga. Viņa piebilst, ka visbiežāk sastopama plaukstu-pēdu-mutes slimība, kas ir ļoti lipīga.

Inficēties var:

  • tieša kontakta ceļā ar inficētu personu;
  • ar sadzīves un koplietošanas priekšmetiem, kurus lietojis vai kuriem pieskāries inficētais;
  • peldoties ūdenskrātuvēs un peldbaseinos, kas piesārņoti ar šo vīrusu;
  • ar elpceļu izdalījumiem, ja inficēts bērns runā, klepo vai šķauda;
  • dzerot piesārņotu ūdeni vai lietojot pārtikas produktus, kas satur šo vīrusu.

Tipiskākie simptomi

Bērni ar šo vīrusu visbiežāk slimo viegli vai vidēji smagi un vidēji līdz 10 dienām.

Biežākie simptomi ir augsta temperatūra, drudzis, kakla sāpes, izsitumi uz plaukstām, pēdām un mutes gļotādas.

“Izsitumi var būt arī citur uz ķermeņa – gan uz vēdera, gan uz muguras, gan galvā, uz ceļiem. Tā kā tie ir sāpīgi, parasti bērns jūtas saguris, viņam zūd apetīte,” norāda pediatre.

Zināšanai!

Enterovīrusi vairojas rīkles, zarnu un citās epitēlijšūnās un var izplatīties dažādos orgānos, tajā skaitā centrālajā nervu sistēmā, miokardā, aizkuņģa dziedzerī, ādā, kas nosaka enterovīrusu infekcijas klīniskās izpausmes veidus.

Kā ārstē?

Pret Koksaki vīrusu specifisku medikamentu nav. Atkarībā no slimības smaguma un izpausmēm tas tiek ārstēts simptomātiski mājās ģimenes ārsta uzraudzībā vai nopietnākos gadījumos – stacionārā.

Sanita Mitenberga gan uzsver, ka, sirgstot ar Koksaki vīrusu, bērnam ķermeņa temperatūru ar medikamentiem var pazemināt līdz apmēram 38 grādiem: “Un tāda tā var būt vairākas dienas, par to nav jāsatraucas.”

Kā nesaslimt?

Tā kā vīruss patiešām ir ļoti lipīgs, ar to nesaslimt ir grūti, ja tuvumā jau ir kāds inficētais. Sanita Mitenberga uzsver, ka svarīgākā ir higiēna: regulāri un cītīgi jāmazgā rokas un, piemēram, bērnudārzā jālieto tikai savi higiēnas piederumi un trauki.

Savukārt tad, ja parādās kāds no Koksaki vīrusa simptomiem, bērnam ir jāpadzīvojas mājās, lai neaplipinātu citus. Arī uz rotaļu laukumu nedrīkst iet.

Ārste gan piebilst, ka Koksaki vīrusu var izslimot arī bez simptomiem. Piemēram, ja ģimenē kāds no bērniem ir inficējies, visdrīzāk saslims arī brāļi vai māsas, taču viņiem simptomu var nebūt.

Atceries!

Infekcijas slimnieks vēl ilgu laiku pēc izveseļošanās (1–3 nedēļas) var izdalīt vīrusus. Tas pats attiecas uz cilvēkiem, kuriem infekcija norit bez simptomiem.

Veselība

14. Jūlijs, 2022


Lasi vairāk