Rimi bērniem logo

Vecāki raizējas par bērna lieko svaru – vai likt viņam sportot?

Ja vecākiem šķiet, ka bērnam veidojas virssvars, pirmais, kas nāk prātā, lai no tā atbrīvotos, parasti ir sūtīšana uz sporta nodarbībām. Taču – vai tiešām liekā svara samazināšanai ir nepieciešami tikai treniņi un intensīva svīšana?

Novājināts ķermenis nav veselīgs!

Bieži vien palielinātas ķermeņa masas gadījumā vecāki liek uzsvaru uz to, lai bērns zaudētu lieko svaru. Taču šī pieeja nav pareiza, saka “Rimi bērniem” fiziskās sagatavotības eksperts, sertificēts fitnesa treneris Kārlis Matisāns.

“Salīdzinājumam – svaru cilvēks zaudē arī koncentrācijas nometnē. Ja runājam par tādu situāciju, visiem uzreiz ir skaidrs, ka tas vienlaikus nozīmē novājinātu organismu,” viņš rosina aizdomāties.

Tieši tas pats attiecas uz gadījumiem, kad bērnam liek ēst maz un uzliek intensīvu treniņu slodzi, kaut ķermenis tam vēl nav gatavs.

“Lai dzīvotu ilgi un laimīgi, pamatu pamats ir laba veselība,” atgādina “Rimi bērniem” eksperts. Tāpēc, ja bērnam ir liekais svars, nevajadzētu uzreiz ķerties pie viņa sūtīšanas uz intensīviem treniņiem. Tā vietā vispirms ieteicams aizdomāties, ka tas var būt simptoms neveselīgam dzīvesveidam.

Vispirms – labs miegs un pareizs uzturs

Izvērtējot bērna dzīvesveidu, nepieciešams pievērst uzmanību kopumā trim aspektiem:

  1. vai tiek ievērota miega higiēna;
  2. vai ir sabalansēts uzturs;
  3. vai ikdienā ir pietiekami daudz fizisko aktivitāšu.

Lai organisms būtu veselīgs, vispirms būtu nepieciešams pievērst uzmanību pirmajiem diviem punktiem – kvalitatīvam miegam un veselīgam uzturam. Tas organismam nodrošina spēju atjaunoties.

Ja atjaunošanās posma iztrūkst, fiziskie treniņi tikai rada pārslodzi un novājina organismu.

Līdz ar to pazeminās imunitāte un bērns bieži slimo. Rezultātā – nav veselīgs. Bet tāds taču nav vecāku mērķis, vai ne?

Jautājumam par fiziskām aktivitātēm liekā svara samazināšanai var sākt pievērsties tikai pēc tam, kad sakārtots miega režīms un tiek ievēroti veselīga uztura paradumi.

Svarīgi!

Jārēķinās, veselības sakārtošana var prasīt vairākus mēnešus. Pēc tam kad tas izdarīts, lieko tauku masu iespējams samazināt salīdzinoši īsā laikā.

Pēdējais solis – tauku sadedzināšana

Tālāk jau var pievērsties liekās tauku masas samazināšanai. Tam nepieciešams kilokaroju deficīts. Tas nozīmē, ka ar uzturu tiek uzņemts mazāk nekā tiek patērēts vai ar kustībām tiek patērēts vairāk nekā uzņemts ar uzturu.

“Kaloriju deficīts organismu novājinās jebkurā gadījumā, taču, ja būs labas imunitātes handikaps, tas ļaus pāris mēnešu “izdzīvot”, kamēr tiek samazināts liekais svars,” skaidro Kārlis Matisāns.

Trenera ieteikums liekā svara gadījumā ir, pirmkārt, rūpēties par bērna ķermeņa jeb aerobo izturību.

Lai to uztrenētu, nepieciešamas vismaz stundu garas pastaigas, pusaudžiem – mēreni treniņi, piemēram, peldēšanā, riteņbraukšanā.

Svarīgi ievērot, lai tiktu noturēts paaugstināts pulss un vienlaikus spēja vienmērīgi elpot. “Tā ir viena no veselīgākajām slodzēm un laika ziņā nepieciešama visvairāk,” skaidro treneris.

Kad vispār var runāt par lieko svaru?

Normāls ķermeņa svars un veselība ne vienmēr ir tieši saistīti jēdzieni. Reizēm apaļīgs bērns, kurš labi guļ un daudz kustas, ir pat veselīgāks nekā tievs, bet ar novājinātu organismu.

“Noliekot divus cilvēkus vienkārši blakus, no malas to nekad nevar izvērtēt,” skaidro treneris. Ar izvērtēšanu jānodarbojas katrai ģimenei pašai un jārīkojas pēc labākās sirdsapziņas.

Labo praksi attiecībā uz miega ritmu, uztura paradumiem un fiziskajām aktivitātēm ieteicams ievērot preventīvi, nevis korektīvi – jau tad, kad visas sarkanās līnijas ir pārkāptas.

Protams, ka jebkuram bērnam garšo našķi un ātrās uzkodas, kā frī kartupeļi un burgeri. Taču tam, kas ikdienā ir fiziski aktīvs, tas nenodarīs tik lielu kaitējumu kā bērnam, kurš dienu pārsvarā pavada sēdus vai guļus, apliecina treneris un piedāvā salīdzinājumu. Ja glāzē ielieta viena piektdaļa ūdens, trīs pilieni kolas to acīmredzami iekrāsos brūnganā krāsā. Savukārt ar ūdeni pilnā glāzē tie paši trīs pilieni būs gandrīz nemanāmi.

Jo aktīvāks dzīvesveids, jo lielāks enerģijas patēriņš, jo mazāk traucē kārumi. “Tas gan nenozīmē, ka kārumus var ēst pārmērīgi!” ar smaidu piebilst Kārlis Matisāns.

Veselība

16. Maijs, 2023


Lasi vairāk